Addinol Eesti motokrossi meistrivõistluste teise etapi finaalpäev pakkus palju draamat

Eile sõideti Karksi-Nuias Ainja krossirajal Addinol Eesti motokrossi meistrivõistluste teise etapi teine võistluspäev, kus käisid rajal noored sõitjad nii soolotsiklitel kui ka quadidel ning täiskasvanud ainult quadidel.

Kui laupäeval oli Ainjas soe ja päikeseline ilm, siis eile kimbutas kõiki tugev tuul ning kahe sõiduvooru keskel tuli ka korralik tormihoog, mis lennutas mitmeid telke ja kostitas kõiki kohalolijaid vihmasajuga. Õnneks oli see aga suhteliselt lühiajaline ja päev lõppes jälle kuivades tingimustes.

65cc klassis mahtusid avaetapil võidutsenud Martin Michelis (KTM, RedMoto Racing), soomlane Sampo Rainio (KTM), Romeo Karu (KTM, Motoextreme) ja valgevenelane Daniel Volovich (KTM) kvalifikatsioonis kõik ühe sekundi sisse, mis andis lootust väga põnevatele sõitudele. Avasõidus haaras liidrikoha Volovich, keda seirasid terve sõidu vältel Michelis ja Rainio, kuid kumbki neist Valgevene poisi vastu ei saanud ja Volovich võitis sõidu pea 7-sekundilise eduga Michelise ees, kellest Rainio jäi ainult 0,1 sekundit. Kohe peale sõitu selgus, et soomlane oli rikkunud reegleid ja ta sai trahvi, mille tulemusena langes ta 13-ndaks ning kolmanda koha sai Karu.
Teises sõidus ei andnud aga Rainio konkurentidele mingit sõnaõigust ja edestas Volovichi lõpuks 18 sekundiga, pikka aega sõitis kolmandana Michelis, kellest paar ringi enne lõppu möödus Karu, kes ka kolmandana lõpetas.
Kahe sõidu kokkuvõttes võitis Volovich (47 punkti), kellele järgnesid võrdselt 40 punktiga Karu ja Michelis.
Eesti meistrivõistluste liider on endiselt Michelis 90 punktiga, talle järgnevad Rainio (77 p) ja lätlane Roberts Lusis (KTM, 63 p), kes Ainjas oli kaheksas.

50cc klassis ei leidunud vastast juba kvalifikatsioonis teistest konkurentides 2 sekundit kiirema ringiaja sõitnud Richard Paat’ile (AYR Racing Team), kes võitis mõlemad sõidud kindlalt Romeo Pikandi (KTM, Viljandi VMK) ees. Avasõidus sõitis end kolmandaks Cris-Robin Laul (KTM) ja teises avasõidu neljas lätlane Rolands Bogdanovicš (KTM).
Paat võttis seega Ainjast maksimaalsed 50 punkti, teine oli Pikand (44 p) ja kolmas Bogdanovicš (38 p).
Sõidus osales ka üks vapper tüdruk Lätist Evelina Galeja (KTM), kes sai 14 osaleja hulgas kokku igati tubli seitsmenda koha ning on meistrivõistluste arvestuses kuues. Tiitlivõistluseid juhib peale kahte etappi aga kõik sõidud võitnud Paat (100 p), teine on Pikand (88 p) ja kolmas Bogdanovicš (74 p).

MiniMX klassi esimeses sõidus heitlesid terve distantsi esikohale ajasõidu esimene ja kolmas Karl Saat (Bucci Moto, Pärnu MC) ja Raivis Levans (Bucci Moto) ning seekord jäi 3 sekundiga peale eestlane. Kolmandana ületas lõpujoone ajasõidu teine Marthi Lepik (Bucci Moto, MRC MK), aga tema jäi esiduost juba 48 sekundit. Teises sõidus juhtis Saat sõitu mõned ringid, kuid siis sai Levans oma tahtmise ning tõusis liidriks ja hakkas kohe vahet sisse sõitma ning lõpujoonel edestas lätlane Saati pea 8 sekundiga. Lepik sõitis ka selles sõidus uhkes üksinduses ja lõpetas taas kolmandana, seekord kogunes kaotust 44 sekundit.
Kahe sõidu kokkuvõttes kogusid Levans ja Saat võrdselt 47 punkti ning tänu viimase sõidu tulemusele kuulus esikoht meie lõunanaabrile, Lepiku saagiks jäi 40 punkti ja kolmas koht.
Peale kahte etappi on meistrivõistluste liider Saat (97 p), talle järgnevad Lepik (82 p) ja Sasha Võsa (Pitpro, Viljandi VMK, 71 p), kes oli Ainjas kuues.
Samas sõidus osalenud Hobi arvestuses moodustasid esikolmiku Ervin Kuris (Pitpro, Lääne MK, 47 p), Karl-Heinrich Niinelo (Pitpro, Tihemetsa MK, 43 p) ja Meelis Liivrand (Bucci Moto, Pühajõe Motokeskus, 36 p). Sõidus osales ka kolm kaunima soo esindajat, kellest Kätlin Salujõe (Bucci Moto, Motoklubi K&K) oli 7., Marleen Valdas (Pitpro) 14. ja mõlemas sõidus tehnikaga kimpus olnud Kristel Raba (Pitpro, Viljandi VMK) 17. Kuris tõusis ka Eesti karikavõistlustel liidriks ja tal on koos 134 punkti, Ainjas viienda koha saanud Hans Arvet Tilk (Bucci Moto, Märjamaa SK, 129 p) langes teiseks ning kolmandaks tõusis Niinelo (103 p), Raba (71 p) on 5, Valdas (58 p) 8. ja Salujõe (37 p) 11.

Quad Open klassi esimeses sõidus võttis kindla võidu ajasõidu kolmas Kevin Saar (Honda, Pärnu MC, Catwees Honda Racing), kes asus liidriks juba avaringil ja edestas järgnevat meest 15 sekundiga. Teisele kohale heitlesid terve sõidu kvalifikatsiooni teine ja esimene Sten Jupaschevski (Honda, Pärnu MC, Catwees Honda Racing) ja soomlane Lasse Ruotsalainen (Can-Am) ning eestlane suutis külma pead hoida ja edestas põhjanaabrit 2,7 sekundiga. Teises sõidus anti seoses stardipuu probleemidega lausa kaks kordusstarti, millest viimane toimus juba stardipuu eest ja peakohtuniku lipulähtega. Saar, kelle võistlusmasin sai viga juba kvalifikatsioonis ja ta võistles eelmise aasta Eesti meistri Kaspar Kanguri quadiga, ei saabunud aga teise sõidu soojendusringilt, kuna ühel maandumisel murdus tema quadil amortisaatori polt ja ta kukkus ning pidi sõitu rajaveerelt jälgima. Dramaatilise sõidu võitis lõpuks avasõidus seitsmenda koha saanud lätlane Raivis Sootee (Honda), kes alistas teda terve sõidu jälitanud kaasmaalase Ralfs Reinfeldsi (Yamaha) 2 sekundiga. Jupaschevski sõitis aga stardikurvis Ruotsalaineni quadile otsa ja nii õnnetult, et eestlase masina esiratas jäi soomlase quadi tagumise ratta ja raami vahele kinni. Meestel läks jupp aega, kuniks said sõitu jätkata ja seejärel algas hull kihutamine. Mõlemad hakkasid jõudsalt konkurentidest mööduma, kuid peagi pidi soomlane oma quadi tehnilistel põhjustel raja veerde parkima. Hullumeelset tempot teinud ja kiireima ringiaja välja sõitnud Jupaschevski suutis pea iga ringiga mõnest konkurendist mööduda ja oli lõpuks kolmas.
Kahe sõidu kokkuvõttes võitis Jupaschevski (42 p), teine Sootee (39 p) ja kolmas esimeses sõidus üheksas olnud Reinfelds (35 p).
Jupaschevski jätkab meistrivõistlustel liidrina ja tal on koos 89 punkti, teine on Saar (68 p) ja kolmas Sootee (66 p).
Samas sõidus osalenud Amatööride parim oli Martin Adamson (Husqvarna, RedMoto Racing, 50 p), teine Mark Saar (Kawasaki, Roosna-Alliku MK, 44 p) ja kolmas Risto Seimar (Yamaha, Motobox Racing Team, 38 p). Eesti karikaarvestuses on kõik sõidud võitnud Adamsonil koos 100 punkti, talle järgnevad Saar (81 p) ja Seimar (76 p).

Quad Hobby ja Veteranide ühissõidud võitis kvalifikatsiooni kiireim Armin Pokk (Kawasaki, Saaremaa MK, 50 p) Aigar Mettingu (Kawasaki, Linnamäe krossiklubi, 44 p) ees. Kahe sõidu kokkuvõttes sai kolmanda koha Hannes Hansman (Yamaha, MX Racing Team, 36 p), kes oli sõitudes vastavalt kolmas ja viies.
Karikavõistlustel juhib maksimaalse 100 punktiga Pokk, teisel kohal on Metting (86 p) ja kolmandal Ainjas viienda koha saanud Janek Vernik (Yamaha, Motobox Racing Team, 74 p).
Sõidu ainus Veteran, lätlane Juris Ozolins (Suzuki) oli sõitudes viies ja kuues.

Quad 100 ja 200 klasside sõitudes läksid seekord esimesed kohad meie lõunanaabritele, kui suuremas klassis võitis mõlemad sõidud Lauris Eizans (Honda, 50 p) oma kaasmaalase Matiss Palevicsi (Honda, 44 p) ees. Kolmanda koha punktid võttis kummastki sõidus Karl Kristjan Kajak (Honda, Motoklubi K&K, 40 p). Hanna-Maria Tennokese (Yamaha, Motoklubi K&K) oli kaheksas. Meistrivõistlustel jätkab täiseduga Eizans (100 p), kellele järgnevad Palevics (88 p) ja Kajak (80 p). Quad 200 B klassis, kus võisteldakse standardmasinatega sõitsid end esikolmikusse Karl Joosep Steinberg (Yamaha, Motoextreme), Siim Saat (Yamaha, Saaremoto) ja Markkus Tõre (Yamaha, Lääne MK).
Väiksematel masinatel võidutses mõlemas sõidus enda arvestuses teise koha saanud lätlane Atis Breds (Honda, 44 p) avasõidu kiireima, kuid teises neljanda koha saanud Joosep Eesmäe (Honda, Pärnu MC, Catwees Honda Racing, 43p) ees. Kolmanda koha sai Robert Lihtsa (Honda, Kagu MK, 40 p), tema oli esimeses sõidus Quad 100 kuues, kuid teises kiireim. Läti tüdruk Undine Ulmane (Suzuki) oli 10 osaleja seas viies. Eesti meistrivõistluste liider on aga Eesmäe (93 p), teine on Ainjas neljanda koha saanud Aleks Sale (Suzuki, Motoklubi K&K, 74 p) ja kolmas Virgo Mitt (Honda, Paikuse MK, 59 p), tema oli Ainjas kokku seitsmes. Quad 100 B arvestuses edestas Karl Ares Hommik (Apex, Saareamaa MK) mõlemas sõidus Sten Erik Mägi’t (Apex, Saaremoto).

Kõige väiksematel Quad 50 masinatel osutus Ainja rajal parimaks Tanel Põdra (Apex, Pärnu MC, 50 p), kellele järgnesid mõlemas sõidus Sten Press (Cobra, Karksi Racing Team, 44 p) ja Rasmus Sõna (Apex, Äksi MK, 40 p). Põdra tõusis meistrivõistluste liidriks ja tal on nüüd 94 punkti, teine on Press (84 p) ja kolmas Sõna (72 p). Avaetapil võitnud Karl Robin Rillo (Apex, Motoklubi K&K) katkestas Ainjas ja langes kokkuvõttes 65 punktiga viiendaks.

Addinol Eesti motokrossi meistrivõistlused jätkuvad 15.-16. augustil Tartu külje all asuval Lange motokeskuse krossirajal. Quadid ja külgvankrid võistlevad aga enne seda Eesti meistri- ja karikavõistluste punktidele 4. juulil Türil, Kihli motokeskuses.