Aigar Leok võitis kestvuskrossi meistrivõistluste avaetapi

Vilaski 2015 soolode start. Foto: Madli-Liis Kuus
Valgamaal Vilaskis algas selle aasta suvine krossihooaeg, kui vihmases ja vahepeal ka lausa lörtsises ilmas sõideti kestvuskrossi Eesti meistri- ja karikavõistluste avaetapp. Neljas sõidus käis raskel rajal liiva kaevamas ühtekokku 210 motosportlast.

Selle aasta uudisena saab kahe esimese etapi sooloklasside üldvõitja Eesti Kestvuskrossi liivaetappide kiireima mehe tiitli „Sandman 2015“ ja lisaks liivaetappide kiireima mehe välja selgitamisele autasustatakse ka üldarvestuse kolme paremat eraldi.

Soolotsiklite kahetunnises võidukihutamises heitlesid kõrgeimatele kohtadele samad sõitjad, kes eelmisel aastal ehk siis toonane võitja Martin Leok (KTM , Sõmerpalu MK) ja teise koha saanud Jüri Triisa (Husqvarna, RedMoto RC), kellele oli konkurentsi pakkuma tulnud Martin Leoki vend Aigar (TM, Sõmerpalu MK), kes võistleb enduro maailmameistrivõistlustel. Sõidu võitiski Aigar, kes suutis ainsana läbida 20 ringi. Teise koha sai tema vend Martin, kes edestas Jüri Triisat lõpuks nelja minuti ja 43 sekundiga. Esikuuikusse sõitsid end veel soomlane Toni Paakkinen (KTM), Jüri Triisa vend Toomas (Husqvarna, RedMoto RC) ja Jaanus Koval (Honda, Viljandi VMK), nemad kaotasid võitjale aga juba kahe ringiga.
E1 klassis võidutses Henri Roosiorg (KTM, Sahkar Racing), kes oli üldarvestuses üheteistkümnes, teise koha sai Karl Saat (Honda, Pärnu MC) ja kolmanda üldi 14-s Kert Pääbo (Yamaha, Lääne MK). E2 astusid poodiumile Martin Leok, Jüri Triisa ja Koval ning E3-s Aigar Leok, tema klubikaaslased Elary Talu ja Priit Palatu (mõlemad KTM), kes olid sõidus vastavalt 10-s ja 15-s. Paakkinen oli parim Enduro klassis, kus talle järgnesid Toomas Triisa ja Veiko Rääts (KTM , Sõmerpalu MK). Harrastajate B klassis võitis eelmisel aastal nõrgemas C klassis võidutsenud Tarmo-Jaasi Tamm (KTM, Motoklubi K&K), tema järgi said teise ja kolmanda koha Pärnu motoklubi sõitjad Riho ja Rene Peilman (mõlemad Yamaha). Tänavu osutus C klassis parimaks Aivar Org (Kawasaki), teise koha sai Reiko Burket (Honda, Pärnu MC) ja kolmanda Aimar Platais (Kawasaki, Tihemetsa MK). Seeniorite arvestuses oli kiireim Jüri Makarov (Honda, Pärnu MC), teiseks sõitis end soomlane Antti Rannikko (Honda) ja kolmandaks Madis Pool (KTM, Pärnu MC). Veteranides võttis aga võidu Eesti endurolegend Toivo Nikopensius (Yamaha, Paikuse MK), kes edestas eelmise aasta võitjat Reio Engmani (Yamaha, Lääne MK) ja Aivo Rabbit (KTM, Paikuse MK). Naisi käis sarnaselt eelmisele aastale rajal viis ja tänavu osutus parimaks Johanna Saareke (Yamaha, Pärnu MC), kellelele järgnesid Kadri Ehamäe (Yamaha) ja Kris Jalas (TM, Sõmerpalu MK), kes oli ka möödunud aastal kolmas. Positiivse üllatusena oli tänavu stardis rohkem noori 85cc sõitjaid, kui eelmisel aastal ning eestlaste rõõmuks võitis Jörgen-Matthias Talviku (KTM, Pärnu MC), kellele järgnesid soomlased Tino Nuuttinen (KTM) ja Riku Ratinen (Yamaha).

Quadide ja ATV-de poolteteisetunnise sõidu võitis kindlalt veel eelmisel aastal väiksemal quadil noorte klassis võistelnud Kevin Saar (Honda, Pärnu MC), kes edestas Vilaski keerukal rajal kõiki konkurente vähemalt ühe ringiga. Teise koha sai raskes sõidus Martin Filatov (Honda, Kagu MK) ja kolmanda Argo Abel (Yamaha, Kagu MK). Üks sõidu favoriite, eelmise aasta võitja, Siim Vaide (KTM, RedMoto RC) võitles seekord rohkem tehnika kui konkurentidega ning lõpetas tõrkuva masinaga neljandana. Quad harrastajad kiireim oli Rainer Palu (Yamaha, Pärnu MC), kellele järgnesid kunagine sööstlaskumise äss Aare Tamme (Honda, Quad MK) ja Egert Normak (KTM).
ATV-de arvestuses võitis Elmo Ehrlich (Can-Am, AV Motors) klubikaaslast Erik Renimetsa (Can-Am) minuti ja 20 sekundiga, kellest omakorda 47 sekundi kaugusele jäi Kalev Kõivsaar (Can-Am, Motohai).

Quad 100 ja 200 ühissõidus osutusid parimateks ootustele vastupidiselt hoopis väiksema klassi osalejad, kui kolm kiireimat kuulusid just Quad 100 klassi. Sõidu võitis kindlalt Robert Lihtsa (Honda, Kagu MK), kes edestas Joosep Eesmäed (Honda, Pärnu MC) pea 40 sekundiga. Kolmanda koha saanud ja Lihtsast üle kahe minuti jäänud Cris Sten Kutti (Honda, Pärnu MC) oli viimane, kes võitjale ringiga alla ei jäänud. Quad 200 kiireim, venelane Ivan Zuravljev (Honda), oli kokkuvõttes viies, selles arvetuses järgnesid talle Siim Saat (Yamaha, MC Saaremoto) ja Karl Joosep Steinberg (Yamaha, Motoextreme). Sõidu ainus õrnema soo esindaja Hanna-Maria Tennokese (Yamaha, Motoklubi K&K) oli üldarvestuses 12-s ja Quad 200-s viies.

Kõige pisemate Quad 50 klassi sõidus osutus kiireimaks Tanel Põdra (Apex, Pärnu MC), kellest 59 sekundit hiljem lõpetas teise koha saanud Rasmus Sõna (Apex, Äksi MK). Kolmandaks sõitis end Sander Oinus (Apex, Motoklubi K&K), kes kaotas võitjale juba minuti ja 11 sekundit.

Kestvuskrossi meistri- ja karikavõistluste järgmine etapp sõidetakse 19. aprillil Pärnumaal Potsepa karjääris, kus selgub ka selle hooaja “Sandman 2015”.