Aigar Leok võitis Tartu Extreme ja Võrtsjärve endurod

Aigar Leok Tartu Extreme proloogil. Foto: Ingmar Eriste
Reedel algas Tartu kesklinnas Estonian Enduro Weekend, kus Vabaduse puiesteele kunstlikult loodud endurorajal sõideti Tartu enduro proloog ja järgneval kahel päeval Võrtsjärve enduro, mis oli Eesti ja Balti meistrivõistluste avaetapiks.

Efektsel proloogil võidutses Pro klassis eelmise aasta MM-hõbe Aigar Leok, kes edestas ürituse organisaatorit Riho Kollistit ja soomlast Eemeli Murajat. Hobi klassis suutis raske raja kõige kiiremini läbida Sander Luiga, kellele järgnesid Martin Kohv ja Timo Hermlin. Veteranide kiireim oli Marek Uustalu Jüri Braueri ja Jaanus Somelari ees. Trial klassis tegi tubli esitluse meie ainus naisvõistleja Keity Meier, kes oli soomlaste Jukka Mäkelä ja Max Angelma järel kolmas. Algajate ehk beginner arvestuses võidutses soomlane Mika Vuori, teine Ragnar Kõllamõts ja kolmas Imre Poom.

Laupäeval ja pühapäeval sõideti aga Võrtsjärve ääres kaks töist võistluspäeva, kus erinevate klassidel tuli erinev kogus 68 kilomeetriseid ringe, mis sisaldasid nii krossi-, enduro- ja ekstreemkatset, läbida.

Aigar Leok (TM, Sõmerpalu MK) võttis kindlalt võidu E3 masinaklassis olles kiireim mõlemal päeval nii enda klassis kui ka kõikide klasside peale kokku. Esimesel päeval järgnesid talle soomlane Markus Michelsson (KTM), kes kaotas Leokile 3 minutit ja 17 sekundit ning Leoki klubikaaslane Riho Kollist (KTM), tema jäi teisest kohast 14 sekundit. Teisel päeval oli Leoki järel teine avapäeva neljas lätlane Lauris Ermanis (Husqvarna) jäädes Leokist 3.34, kolmas oli jälle Kollist, kes kaotas lätlasele 22 sekundiga.
Kokkuvõttes kuulus etapivõit Leokile (40 p), teine Ermanis (30 p) ja kolmas Kollist (30).

Aigar Leoki vend Martin (KTM), samuti Sõmerpalu motoklubist, võidutses kahel päeval E2 klassis. Avapäeval edestas ta tänavuse Dakari maratonralli läbinud Toomas Triisat (Honda, Redmoto Honda Racing) pooleteise minutiga ja oma klubikaaslast Elary Talut (KTM), kes jäi Triisale alla ainult 4 sekundiga. Pühapäeval järgnesid Leokile esimese päeva neljas ja viies mees lätlane Kristyas Bajans (+1.20) ja leedulane Arunas Gelazninkas (KTM, +1.29).
Kokkuvõttes võttis võidu Leok (40 p), Bajans oli teine (30 p) ja pühapäeval neljas olnud Triisa (30 p) kolmas.

E1 klassis võidutses 35 punktiga Veiko Rääts (KTM, Sõmerpalu MK), kes võitis esimesel päeval ja oli teisel kolmas. Talle järgnesid kummalgi päeval teine olnud lätlane Edgars Silinš (Honda, 34 p) ja soomlane Eemeli Muraja (KTM), kes lõpetas mõlemad päevad neljanda kohaga. Selle klassi üks favoriitidest, maailmameistrivõistlustel osalev Rannar Uusna (KTM, KTM Racing Team), suutis oma tsikli avapäeval ühelt sillalt kukkudes ära uputada ja jäi punktideta. Õnneks saai tema võistlusmasin pühapäevaks korda ning noormees võttis kindla võidu, kusjuures ta sõitis välja päeva teise koondaja, jäädes alla ainult Aigar Leokile. Uusna oli kahe päeva tulemusena 20 punktiga viies.

Seeniorite klassis edestas meie endurolegend Toivo Nikopensius (Yamaha, Paikuse MK) mõlemal päeval Egon Üprausi (KTM, Stingray Extreme, 34 p) ja soomlast Niko Pahlbergi (Husaberg, 30 p) ning võttis maksimumpunktidega (40 p) etapivõidu.

Harrastajate parim oli avapäeva teine ja eilse kiireim Tiit Tomp (KTM, 37), kellele järgnesid Tartu Enduroklubi sõitjad, esimese päeva võitnud ja teisel kolmas olnud Tajo Andressoo (KTM, 35 p) ja Sander Luiga (KTM, 28 p), kes oli viies ja teine.

Algajates oli mõlema päeva teise koha tulemusena esimene Tavo Anderssoo (KTM, Tartu Enduroklubi, 34 p), teiseks tuli esimese päeva kiireim, kuid eile viies olnud Kaspar Raidmets (KTM, Sõmerpalu MK, 31 p) ja kolmandaks Ivar Pärnik (Gas-Gas, Gas Gas MK, 28 p), tema lõpetas võistluspäevad vastavalt neljandal ja kolmandal kohal.

Veteran 50 klassis läks võit Soome, kui kummalgi päeval oli kiireim Karri Tikkanen (KTM, 40 p). Teiseks tuli Madis Pool (KTM, 32 p) olles kolmas ja teine ning kolmandaks võitja kaasmaalane Jouko Peltoniemi (Husaberg, 30 p), kes oli teine ja neljas.

ATV-de klassis võidutses lätlane Ralfs Kaliksons (Can-Am, Äksi MK), mõlemal päeval järgnesid talle Margus Malkus (Can-Am) ja kiireim quadraceri sõitja Raul Kirt (KTM, Motobox RT).

Triali arvestuses osales ainult üks sõitja Jaanus Ehala (Sherco), kes lõpetas mõlemad päevad ja sai kirja 40 punkti.

Enduro Eesti ja Balti meistrivõistluste teine etapp toimub juba kahe nädala pärast Paikusel.