Aravetel tõimus põnev supermotovõistlus

S1 start: Patrick Pals (22), Sami Salsola (146), Prants Pals (10). Foto: Rauno Kais
Aravete kardirajal sõideti eile Eesti ja Läti supermoto meistrivõistluste järjekordne etapp, kuhu oli lisaks Eestist ja Lätist võistlema tuldud ka Soomest, Venemaalt, Taanist ja Inglismaalt. Eesti meistrivõistluste punkte jagati klassides S1 ja SuperQuad, karikaarvestuses aga Open ja StreetMoto sõitjatele. Põnevust ja draamat jagus pea igasse masinaklassi ja igasse sõitu.

Kõige kiirema klassi S1 kvalifikatsioonis näitas kiireimat aega Patrick Pals (TM, Türi AMK), kelle parimast ringiajast jäi teisena eelmise aasta Eesti meister ja tänavuste meistrivõistluste liider soomlane Sami Salstola (TM) 0,4 sekundit. Kolmanda aja sõitnud soomlane Sami Uutela (Yamaha) jäi Palsile alla 1,1 sekundiga.
Esimest sõitu asus stardist juhtima Patrick Pals, keda jälitasid Salstola ja Uutela. Kuuendal ringil surus Salstola end Palsist mööda ja hakkas kohe vahet kasvatama, samal ringil sai Palsist mööda ka Uutela, kes kasutas võimalust ja tõusis ise teiseks. Soomlased suutsid mõlemad Palsilt eest ära sõita ja paistis, et olukord nii jääbki, kuid sõidu lõpuosas tõstis eestlane tempot ja suutis Uutela kinni püüda. Kahjuks eksis Pals aga kruusaosalt asfaldile keerates ja kukkus, mille tulemusena pääses Uutela eest ja Palsist möödus hoopis omakorda enamus sõidust neljandana sõitnud Soomes elav eestlane Eero Madisson (TM). Lõpujoonel edestas Salstola Uutelat 29,5 sekundiga, kellest Madisson jäi omakorda 2 sekundit. Patrick Pals ületas lõpujoone neljandana, temal kogunes lõpuks Salstolale kaotust juba 45 sekundit. Esikuuikusse sõitsid end veel britt Mikey Parsons (TM) ja soomlane Jani Lamminen (Kawasaki).
Patrick Pals asus ka teist sõitu juhtima, kuid seekord sai Salstola kohe temast mööda ning kontrollis sõitu võiduka lõpuni, lõpujoonel edestas ta Patrickut 7,3 sekundiga. Kolmanda koha peale heitlesid terve sõidu esimese sõidu stardikurvis kukkunud ja katkestanud Patrick Palsi vend Prants ja Uutela. Terve sõidu proovis Uutela Prantsust mööduda, kuid eestlane hoidis hammastega kolmandast kohast kinni, et vennale üldarvestuses teine koht jääks. Prants suutiski oma närvi külmana hoida ja edestas soomlast napi 0,8 sekundiga. Viiendaks sõitis end seekord avasõidu seitsmes mees soomlane Patrik Ala-Heikkilä (TM) ja kuuendaks taas Lamminen. Madissoni ilusa päeva rikkus tehniline rike, mille tulemusena tuli noormehel sõit pooleli jätta.
Kahe sõidu kokkuvõttes võitis teise etapi järjest Salstola (50 p), teine oli Patrick Pals (40 p) ja kolmas Uutela (40 p). Nendele järgnesid 30 punktiga Ala-Heikkilä ja Lamminen, teises sõidus üheksanda koha saanud Parsons (28 p) ning ülejäänud konkurendid.

SuperQuadide kvalifikatsiooni kiireim oli Henri Mündi (KTM, Motoklubi Quad), kes edestas järgnevad ajad sõitnud Reimo Kerdt’i (Honda) aega 1,1 ja avaetapi võitnud lätlast Aleksejs Kuzminsi (KTM) oma 1,3 sekundiga.
Avastardis tehti kaks valelähet, mille tulemusena sai Kerdt 10 karistussekundit. Sõitu asus juhtima Mündi, kuid seda rõõmu ei jagunud tal kauaks, kui ta quad teisel ringil stardisirgel mahlad välja lasi ja noormehel tuli võistlusmasin raja veerde parkida. Seejärel kihutas esimesena ruudulipu alt läbi Kerdt, kes edestas Kuzminsi 3 sekundiga, kuid kui 10 trahvisekundit tema ajale liideti, siis kuulutati võitjaks Kuzmins. Kolmandaks sõitis end lätlane Janis Klavinš (KTM), kes kaotas esimestele juba üle poole minuti. Esimese kuue sekka kihutasid end veel lätlane Gatis Tabuns (Suzuki), Tanel Jürna (KTM, Motobox Racing Team) ja lätlane Matiss Pukitis. Kerdt alustas ka teist sõitu liigse entusiasmiga, mille tulemuseks taas 10 trahvisekundit. Eestlane sõitis liidrina sõidu esimese poole, kuid siis hakkas ta eelmisel aastal mitmest kohast murdunud ja opereeritud käsi valutama ning tal tuli tempos järgi anda. Kuzmins sai seega kergelt esimeseks ning edestas Kerdt’i lõpujoonel 12 sekundiga. Kolmandaks tulnud Klavinš suutis viimastel ringidel nii palju pigistada, et jäi Kerdtist 9,4 sekundit, kuid kokkuvõttes edestas eestlast tänu tolle 10 lisasekundile 0,6 sekundiga. Tabuns oli jälle neljas, varuquadil võistelnud Mündi viies ja avasõidu kaheksas Carol Reesna (KTM, RedMoto Racing) kuues.
Kokkvõttes võttis Aravetelt 50 maksimumpunkti Kuzmins ning Klavinš ja Kerdt kogusid järgmistena võrdselt 42 punkti. Tabuns (36 p) oli neljas, teise sõidu seitsmes Jürna (30 p) viies ja Mündi (28 p) kuues.

Eesti karikavõistlustel võitis Open klassis avasõidu kvalifikatsiooni kiireim lätlane Toms Avens kaasmaalase Gatis Tikinš’i (mõlemad Yamaha) ja soomlase Valtteri Ala-Heikkilä (Honda) ees. Esikuuikusse kihutasid end veel eestlased Kristjan Siilak (KTM, Motohai), kvalifikatsiooni teine Tamber Kuresoo (Kawasaki, Speedlina Racing) ja Kenor Kotkas (Husqvarna, Carma MK). Teises sõidus algas draama juba stardis, kui Avensi tsikkel ütles stardikiirendusel üles ja lätlasel tuli oma tsikkel boksiteele lükata. Seejärel kihutas liidrina uhkes üksinduses Tikinš, kuid paar ringi enne lõppu hakkas tema tsiklil esirehv tühjenema ja ta pidi tempos järgi andma. Nii möödusid temast esmalt Kuresoo, seejärel Ala-Heikkilä ja kiire quadisõitja lätlane Valerijs Kuzmins (TM), kes proovis soolotsiklil võistelda. Lõpujoone ületas Tikinš lõpuks kaheksandana. Kuresoo suutis Ala-Heikkilä rünnakud tõrjuda ja edestas soomlast sekundiga, Kuzmins jäi soomlasest omakorda 6 sekundit. Siilak oli taas neljas, lätlane Imants Kalnins viies ja Enn Lähker (Honda, Speedline Racing) kuues.
Kahe sõidu kokkvõttes moodustasid esikolmiku Kuresoo (42 p), Ala-Heikkilä (41 p) ja Siilak (36 p). Tikins oli 35 punktiga neljas, Avens (33 p) viies ja Kuzmins (29 p) kuues.

StreetMoto klass, mis on mõeldud tänavasõitjatele, tõi Aravetel rajale nii supermoto, krossi-, enduro-, tänava- kui ka ringrajatsikleid ning sõidud toimusid ainult raja asfaldiosal. Esimeses sõidus moodustasid esikolmiku supermototsiklitel võistelnud lätlased Ilmars Uzulnieks (TM) ja Kaspars Logins (KTM) ning Husabergi endurotsiklil kihutanud Toomas Tomson (Motodepoo Team Green). Teises sõidus oli aga kiirem Tomson, kellele järgnesid Logins ja tema kaasmaalane Karlis Virza (KTM), kellel samuti supermototsikkel.
Kuna tegemist oli ka Läti karikavõistluste etapiga, siis lätlastel ja eestlastel oli eraldi arvestus. Eesti etapi võitis seega Tomson, teiseks tuli Aprilia bike’l võistelnud taanlane Sören Hejnfelt ja kolmandaks Priit Korts, kes sõitis Yamaha bike’l.

Eesti supermoto meistrivõistlused jätkuvad 6. juunil Soomes Kaanaas, järgmine Eestis sõidetav etapp toimub aga 4. juulil Tabasalus.