Aruküla enduro üldvõitja Gints Filipsons: „Kolmeaastase pingutamise järel olen üldarvestuses esimene!“

Gints Filipsons. Foto: Helen Urbanik

Täna lõppenud Aruküla enduro võitis kahe päeva kokkuvõttes lätlane Gints Filipsons, kellele see oli esimene üldarvestuse esikoht peale kolm aastat kestnud proovimist.

„Eilne päev läks väga hästi, eriti arvestades, et tavaliselt ei ole mul esimene päev hea, kuna mul ei õnnestu end nii kiiresti leida,“ rääkis ka E-1 klassis esikoha saanud Filipsons (KTM, CEC. IS. Racing). „Eile tuli võit väga napilt, vist 0,1 sekundiga. Kukkusin eile kaks korda, aga täna sõitsin puhtalt. Rada meeldis mulle väga ja ma olen selle võidu üle tõesti väga õnnelik. Ka karistusest, mis paljud sõitjad valesti sõitmise eest said, õnnestus mul pääseda – nägin seda kohtunikku, kes filmis ja sõitsin lihtsalt õigesti lintide vahelt.“

Arukülas sõidetud enduro oli tänavuste Eesti meistrivõistluste finaaletapp, kuid samal võistlusel sai punkte ka Balti, Läti ja Leedu meistrivõistluste arvestuses. Algselt välja kuulutatud kolmest kiiruskatsest üks, ekstreemkatse tuli korraldajatel viimasel hetkel kavast välja jätta, kuna katse territoorium oli pidevas igapäevases kasutuses ning selle rajamiseks oleks jäänud vaid päev, kuid sellest ajaliselt ei piisanud. Kuid ka krossikatse võistluskeskuse kõrval koristatud põllul ning endurokatse Aruküla krossiraja naabruses, mis oli eriti märg ja libe, pakkusid parajat pusimist, nagu ka 40 km pikkune ülesõit Aruküla vahel ja ümberkaudsetel teedel.

Elary Talu. Foto: Helen Urbanik

Laupäeva hommikul tervitas peale öökülma esimesele ringile minejaid rajal kerge lumi, kuid üldiselt oli ilm kõigile soodne, kuna sadas hooti vaid pisut ja eriti laupäeval paistis pigem päike.

Laupäeval osutasid Filipsonsile tõsist vastupanu E-2 klassi liider Arunas Gelažninkas (KTM, Leedu) ja E-3 klassi võitja Elary Talu (KTM, Sõmerpalu MK). Vahed esikolmikus olid peale 9 kiiruskatset vaid 0,1 sekundit: Filipsons võitis ajaga 37.54,3 minutit, teine oli Gelažninkas 37.55,5 ja kolmas Talu 37.56,4. Päeva esimeses pooles püsis konkurentsis ka peale pooleaastast pausi taas enduro kaasa teinud Toomas Triisa (Husqvarna, RedMoto Racing), kes ühel katsel oli kiirem ka oma konkurendist E-3 klassis, Elary Talust, kuid päeva teises pooles andis tempos järele. „Juba teisel endurokatsel tundsin, kuidas käed hakkasid krampi minema,“ rääkis Triisa, kelle viimane enduro oli hooaja avavõistlus. Tallinn GP.

Priit Biene (Yamaha, RedMoto Racing) naasis nädala alguses viimaselt MM-etapilt Prantsusmaal ning kurtis esimesel päeval juba Prantsusmaal vaevanud väsimuse üle. Klassis E-2 võttis ta laupäeval kolmanda koha Gelažninkase ja Andris Grinfeldsi (Läti) järel, olles võitjast ligi minuti aeglasem. Pühapäeval leidis Biene aga hoopis uue tempo ning napsas oma klassi esikoha ja selle päeva üldarvestuse teise koha Filipsonsi järel ning Talu ees.

Priit Biene. Foto: Helen Urbanik

Kahe päeva kokkuvõttes oli kiireim niisiis Filipsons (01:06.40,7), teine Talu (01:07.02,4) ja kolmas Biene (01:07.56,8). Filipsons võitis E-1 klassis ka Eesti meistritiitli. Klassis E-2 on 2019. hooaja Eesti meister Priit Biene, E-3 Elary Talu, E-40+ klassis Arukülas teise kohaga leppima pidanud Rene Jerbach (Husqvarna/Beta, RedMoto Racing) ning E-Junior klassis Kristian Aatsinki (Husqvarna, Soome).

Arukülas selgitati Eesti meistrid ka meeskondlikus arvestuses ning järjestus oli RedMoto 1 meeskond (Priit Biene, Toomas Triisa, Rene Jerbach, Samuli Puhakainen); CEC. IS. Racing (Filipsons, Andris Grinfelds, Janis Rasmanis, Kaspars Bondars) ja RedMoto 2 võistkond (Hanna Anton, Ain-Gustav Bartels, Tino Nuuttinen, Andres Kukk).

Klasside võitjad Aruküla endurol lisaks eelnimetatutele: E-40+ Einars Vinters (KTM, Läti); E-B Jarkko Tyni (TM, Soome); E-Junior Samuli Puhakainen (TM, RedMoto Racing); Šarunas Kirlys (KTM, Leedu); V-50+ Janne Tammi (KTM, Soome); E-Rookie Rando Välimets (Husqvarna, RedMoto Racing); E-Women Hanna Anton (Husqvarna, RedMoto Racing); V-60+ Ricardas Duonelacicius (KTM, Leedu); Kärnataja 4T Rain Lipson (KTM, RedMoto Racing); Kärnataja 2T Aho Aunapuu (Beta, Pärnu SLIK).

Võistluse täpsemad tulemused:
https://enduro.ee/results/index.php?class=34&lang=est

Eesti meistri- ja karikavõistluste punktiarvestus: https://enduro.ee/results/standings.php?class=0&lang=est