auto24ringil toimus väga põnev ringrajanädalavahetus

Superbike poodium (vasakult) Martin Pärtelpoeg, Hanno Velt ja Ville Valtonen. Foto: Rauno Kais
Laupäeval ja pühapäeval sõideti motoringraja selle aasta suurim võistlus Eestis, kus rajal käis pea 140 sõitjat Eestist, Soomest, Rootsist, Lätist ja Leedust. Kuna tegemist oli Soome meistrivõistluste etapiga, siis kasutati ka nende formaadis võistlust, mis tähendab, et laupäeval sõideti nn lühem sprindivõistlus ja pühapäeval pikad võistlussõidud.

Kui eile kimbutas osade klasside sõite vihm, mille tõttu oli ka mitu kukkumistest tingitud kordusstarti, siis täna oli ilm kuiv, kuid olemise tegi ebameeldivaks enamus päevast puhunud väga tugev tuul.

Kõige kiiremas Superbike klassi kvalifikatsioonis sõitis eile kiireima ringiraja soomlane Ville Valtonen (Kawasaki), kelle ajast jäid Hanno Velt (Kawasaki, Velt Motocenter/RedMoto Racing) 0,8 ja Martin Pärtelpoeg (Honda, Äksi MK) 0,9 sekundit. Samas sõidus osalenud B1200 klassis oli esikolmik Allan Meriküla (BMW, Biker24 Motospordiklubi), soomlane Markus Veistola (Kawasaki) ja Aivo Avik (BMW, RedMoto Racing), kusjuures Meriküla aeg oli koondarvestuses lausa 6.
Eilse võidukihutamise võitis juba sõidu alguses liidrikoha haaranud Valtonen, keda jälitas terve sõidu Velt, kuid eestlane jäi seekord napi 0,4 sekundiga põhjanaabrile alla. Tagasihoidliku stardi teinud ja alguses viiendaks langenud Pärtelpoeg sõitis end siiski kolmandaks jäädes võitjast 2,5 sekundit, kuid edestades soomlast Tapio Pirilät (BMW) 0,1 sekundiga. B1200 klassis võitis üldarvestuses kaheksandana lõpetanud Meriküla, kellele järgnesid soomlased Hannu Vuorinen (Suzuki) ja Mikko Koirikivi (Yamaha).
Täna peetud sõitu asus juhtima Velt, kuid peale paari ringi läbimist lehvis rajal punane lipp, kuna üks võistleja oli tõsiselt kukkunud ning sõit peatati. Kordusstardist algas põnevusheitlus Pärtelpoja juhtimisel, keda jälitasid Velt ja Valtonen. Mõni ring hiljem tõusis liidriks Velt, keda seirasid Pärtelpoeg ja Valtonen, kuid siis libises Velt’i tsikli esiratas veidike alt ning mees pidi kiirelt tsiklit korrigeerima, mida ta ka edukalt tegi, aga konkurendid said temast mööda. Kaks ringi hiljem suutis Velt taas liidriks tõusta ja kuna viimasele ringile minnes jäi üks aeglasem konkurent tema jälitajatele jalgu, siis pääses Velt jälitajatelt eest ja võitis sõidu 0,9 sekundiga Pärtelpoja ees. Valtonen ei suutnud oma kohta parandada ja ta jäi teisest kohast napi 0,1 sekundit. Täna samuti kaheksandana lõpetanud Meriküla võttis ka nüüd B1200 esikoha, teiseks sõitis end Koirikivi ja kolmandaks lätlane Maris Dankerts (BMW).
Velt jätkab Superbike klassis Eesti meistrivõistluste liidrina ja tal on koos 122 punkti. Talle järgnevad võrdselt 76 punktiga Pirilä ja Pärtelpoeg. B2100 karikavõistluseid juhib kindlalt Meriküla (116 p), teine on Koirikivi (77 p) ja Koivuniemi (55 p).

Supersport600 ja B600 kvalifikatsiooni kiireim oli Kristian Beljaev (Yamaha, Velt Motocenter/RedMoto Racing), kes edestas soomlase Valter Patroneni (Suzuki) aega 0,1 ja Euroopa juunioride karikasarjas tegusid tegeva Hannes Soomeri (Honda, Speedline Racing) oma 0,2 sekundiga. Klassi naisvõistlejatest oli soomlanna Jasmin Sarjos (Yamaha) 8. ja Maarja Noorak (Yamaha, Yamamoto RC) 18. B600 esikolmiku ajad sõitsid Yamahadel võistlevad soomlased Miikka Kuosmanen, Marko Vuorio ja Jani Sulin, esmakordselt peetavatel naiste Euroopa karikavõistlustel osaleva Anastassia Kovalenko (Yamaha, Kallio Racing) aeg oli 4. Selle arvestuse teine õrnema soo esindaja Henna Ylijoki (Yamaha) oli 11.
Laupäevases sõidus võidutses Patronen, kes edestas Soomerit 2,6 sekundiga. Kolmandaks sõitis end Kristjan Sepa (Triumph, Biker24 Motospordiklubi), kelle võistlus rippus juuksekarva otsas, kuna noormehe tsiklil purunes reedesel treeningul mootor ja meeskond töötas terve öö, et masin jälle rajale saaks. Beljaevi sõit lõppes juba avaringil, kui ta proovis ees sõitnud soomlase imelikku rajavalikut vältida, kuid kukkus. Sarjos oli selles klassis 9. ja Noorak 17. B600 esikolmikusse sõitsid end Kuosmanen, Vuorio ja Sulin, parim eestlane Kristjan Karu (Yamaha, Biker24 Motospordiklubi) oli 4. Kovalenkole kuulus selles arvestuses 8. ja Ylijokile 14. koht.
Tänases sõidus heitlesid esikohale kohe stardist esimeseks tõusnud Patronen ja Soomer ning soomlane sai vahepeal paarisekundilise edu sisse, kuid eestlane võttis vahe tagasi. Ringiga mahajääjatest möödumiste virr-varrist väljus võitjana taas Patronen, kes edestas Soomerit lõpuks 0,9 sekundiga. Kolmandaks sõitis end soomlane Aki Valkila (Kawasaki), tema jäi aga esiduost juba 16 sekundit. Sarjos oli seekord 8. ja Noorak 18. B600 arvestuses võitis taas Kuosmanen Vuorio ees, kolmandale kohale tuli Kaiko Kolkanen (Suzuki, MK Sinilind). Kovalenkole kuulus 13. ja Ylijokile 14. koht.

Superstock 600 Eesti meistrivõistluseid juhib Patronen 100 punktiga Sepa (72 p) ning Soomeri (65 p) ees. B600 karikavõistlustel on liider Kuosmanen (100 p), talle järgnevad Kolkanen (82 p) ning Karu ja Vuorio võrdselt 80 punktiga.

Külgvankritel võitlesid mõlemal päeval esikohale ajasõidus kiireima aja sõitnud Eero Pärm – Mairon Meius (LCR Kawasaki, Pärm Racing Team) ja soomlased Petri Makkula – Tomi Koskinen (LCR BMW). Eilses vihmasõidus võtsid võidu soomlased edestades eestlaseid 1 sekundiga, kolmandana ületasid lõpujoone samuti soomlased Markku Artiola – Joonas Salu (ASR Yamaha), kes kaotasid võitjatele 3 sekundiga. Täna kuivas peetud sõidus juhtisid esimesed ringid Pärm – Meius, kuid siis said Makkula – Koskinen oma tahtmise ja tõusid liidriks. Eestlased võtsid küll paariks ringiks liidrikoha tagasi, kuid sirgetel suuremat kiirust arendanud soomlased võtsid oma ja edestasid eestlaseid 1,6 sekundiga. Kolmandaks sõitsid end üle-eelmisel aastal motokrossi ringrajasõidu vastu vahetanud rootslane Tomas Axelsson koos lätlase Artis Neilandsiga, aga nemad kaotasid esimestele juba üle poole minuti.
Eesti meistrivõistluseid juhivad Pärm – Meius 122 punktiga, nendele järgnevad Makkula – Koskinen (90 p) ning lõppenud nädalavahetusel vastavalt 7. ja 5. koha saanud Tarmo Tempel – Silver Kuusk (74 p).

Eilses lausvihmas ning õhtuhämaras peetud tänavasõitjate C klassi sõidus võitis Soome Star Service Cup sarja võistleja Juha Järvinen (KTM) eestlase Peeter Merivälja (Kawasaki, Slick) ja kaasmaalase Tero Tenho (Kawasaki) ees. Eesti arvestuses järgnesid Meriväljale Biker24 Motospordiklubi sõitjad Erki Anto (BMW) ja Siim Lekko (Honda). Kusjuures Anto kukkus esimeses sõidus, aga ta tsikkel tehti kordusstardiks tiimi poolt 10 minutiga korda ja mees sai rajale. Kõvale võitlejale oli see kolmandaks kukkumiseks lõppenud nädalavahetusel, aga mees oli hingega asja juures ja võitles eduka lõpuni.
Sarja üldarvestuses jätkab esikohal Anto 70 punktiga, teisel kohal on Lekko (44 p), kellele järgneb lätlane Juris Katkovs (Honda) 43 punktiga, kes oli eile 9.

Eesti motoringraja meistrivõistluste järgmine etapp sõidetakse Riias, värskelt renoveeritud Bikernieki rajal 30. augustil.