Dakari tänane katse jääb ära, Toomas Triisa jätkab oma klassi liidrikohal

dakar_2017_8Kui Toomas Triisa ütles enne Dakari kaheksandat katset, mis oli tänavuse maratonkatse teine osa, et see saab olema tänavuse ralli raskeim päev, siis nii ka oli. Kuid vaevalt pidas ta silmas seda, mis eile Lõuna-Ameerikas, Jujuy ja Salta piirkonnas toimus. Eilne katse startis Boliiviast, Uyunist ja päeva lõpuks pidid sõitjad laagrisse jõudma Saltasse, mis asub Argentinas. Suuremas osas sinna ka jõuti, kuid sellele eelnes väga palju sündmusi, mis mõjutasid kohalike elu ja ka seda, et tänane katse ära jääb.

Juba hommikul teatati, et seoses vihmasadudega on tõusnud veetase jõgedes, kust osa trassi pidi läbi minema. Nii lõppes eilse katse, millel kokku pikkus 492 kilomeetrit, esimene osa varem, juba 174 kilomeetril. Sealt edasi algas neutralisatsiooniala , mis lõppes Argentina piiril. Neutralisatsiooniala pikkuseks tuli sellega 176 kilomeetrit ja katse lühenes sellega 73 kilomeetrit. Peale katse finišit tuli läbida veel 350 kilomeetrine ülesõit, enne kui jõutakse Saltasse. Kokku siis pea 900 kilomeetrine võistluspäev. Vähemalt nii oli planeeritud.

dakar_2017_8_1

Kuid kõik muutus, kui viimase 40 aasta suurimad tulvaveed, mis tõid endaga kaasa ka maalihked, muutsid läbimatuks maantee, kustkaudu pidid Saltasse liikuma nii sõitjad kui meeskonnad ja kogu ülejäänud Dakari logistika. Dakar Dakariks, kohalike elanike jaoks oli see katastroof, väidetavalt on inimohvreid, teed ja linnad olid vee all, vesi oli kohati tõusnud osades linnades üle meetri kõrgusele. Dakari korraldajad suunasid ka oma ressursid kohalike elanike abistamiseks ja otsisid samal ajal võimalust sõitjad ja muu Dakari karavan saata ikkagi Saltasse. Põhitee oli läbimatu ja selle puhastamine võtab aega vähemalt 40 tundi. Alternatiivne tee leiti, see lisas päeva distantsile veel 200 kilomeetrit ja kusjuures, kõige suuremad veokid seda teed kasutada ei saanud ja pidi tegema üle 400 kilomeetrise ringi, et jõuda Saltasse. Laagrisse jõudsid sõitjad ja meeskonnad alates kella üheksast õhtul kohaliku aja järgi.

Selle kõige tulemusel võtsid korraldajad vastu ainuõige otsuse, jätta tänane katse ära ja päeva jooksul liiguvad sõitjad ja meeskonnad Chilecitosse, kust saab Dakar jätkuda juba homme hommikul.

Toomas Triisa: “Eilne päev oli ikka päris hull. Katse ise mitte nii väga aga päev üldse, istusime kell 7 hommikul tsikli selga ja öösel kell pool üks saime alles tsikli seljast maha. Üle 1100 kilomeetri siis. Katse algus oli keeruline, mudane ja libe, tingituna ilmaoludest, teine pool aga väga kiire ja mulle see eriti ei istu, hullult pead ikka riske võtma selle suure kiiruse juures. Boliivia üldse oli sellel aastal raske, kõrgus, ilm ja pikad päevad, selles mõttes on hea, et oleme nüüd madalamal tagasi. Mõlemad Mardiga oleme OK, tsiklid samuti. Malle-Moto klass on ikka ränkraske, Pikad päevad, vähe und aga ei kahetse, mitte hetkegi. Tervitused perele, sõpradele, fännidele ja toetajatele! Hoiame Eesti lippu kõrgel!”

Võistluse poolelt ka infot. Toomas Triisa ja Mart Meeru tegid taas korraliku päeva, see oli viimane katse, kui oldi 3000-4000 meetri kõrgusel ja nagu aru saada, ei teinud ilmaolud asja lihtsamaks. Triisa (Husqvarna) oli katsel Malle-Moto klassis teine, etapi võitis Robert jr Van Pelt (Husqvarna), Triisa kaotus talle katsel oli 2.52. Meeru (Husqvarna) oli katsel selle klassi üheksas (+26.13). Toomas Triisa on endiselt Malle-Moto klassi liider, tema edu teisel kohal oleva Lyndon Poskitti ees on 53.44. Meeru on kuuendal kohal ja kaotab Triisale 2.33:52. 
Üldarvestuses võitis katse Joan Barreda Bort (Honda). Triisa oli 45 (+44.16) ja Meeru 67 (+1.07:37). Dakari tsiklite liider on Sam Sunderland (KTM), Triisa on 35 (+4.08:40) ja Meeru 61 (+6.42:32). 

Live feed: http://gaps.dakar.com/2017/dakar/aso/uk

Alternatiivne live feed, kus saab ka Malle-Moto klassi eraldi näha: http://www.trackingdakar.nl/

Red Bull TV teeb igal päeval päeva kokkuvõtte ja seda saab vaadata siit: redbull.tv

2017. aastal stardivad Toomas Triisa ja Mart Meeru Dakaril Malle-Moto klassis, kus tuleb kõik ise teha. 2014. aastal startisid Mart Meeru ja Toomas Triisa esmakordselt Dakari maratonrallil ja nende kohad üldarvestuses olid vastavalt 40 ja 52. 2015. aastal startis Mart eestlastest ainsana Dakaril ja tema lõppkohaks jäi 38. 2017. aasta Dakari maratonralli stardib esmakordselt 2. jaanuaril Paraguaist ja liigub edasi Boliiviasse ning finiš on 14. jaanuaril Buenos Aireses.

Dakar Team Estonia ametlik kodulehekülg – www.auto24.ee/dakar/
Dakar Team Estonia Facebookis – www.facebook.com/dakarestonia/
Dakar Team Estonia Instagramis – @dakarestonia
Dakar Team Estonia Twitteris – www.twitter.com/dakarestonia