Dakari teise maratonkatse distantsi lühendati, Eesti sõitjad läbisid päeva kindlalt

Toomas_Mart_boliiviaPeale Dakari puhkepäeva, mida iseloomustas Argentinas, Saltas tugev vihmasadu, startisid mootorratturid pühapäeva hommikul kell 4.30 Boliivia poole. Boliivia on uus riik Dakaril, kokku on Dakar kõikide aastate jooksul alates 1979. aastast läbinud 28 riiki.

Autod ja veoautod Boliiviasse ei sõida, nemad tegid ringi Salta ümbruse mägedes. Mootorratturitele ja quadidele oli see tänavuse Dakari teise maratonkatse esimeseks osaks.

Algselt oli planeeritud üle 400 kilomeetrine katse, kuid tugevate vihmasadude tõttu oli rada muutunud kohati läbimatuks ja nii lühendati pühapäevase katse esimes osa ja võistlejad startisid alles kolmandast kontrollpunktist. See tähendas, et selle katse esimese osa pikkus kahanes 232 kilomeetri pealt 130 peale. Pühapäevasel katsel oli taas neutralisatsiooniala, kus küll aega ei võeta, kuid peab olema õigeks ajaks teise osa stardis. Teise osa pikkuseks oli 161 kilomeetrit. Seitsmenda katse tegi taas keerulisemaks kõrgus, katse sõideti 3000-4000 meetri kõrgusel merepinnast. Ööseks jäid sõitjad laagrisse Uyuni’sse, mis asub 3600 meetri kõrgusel merepinnast. Maratonkatsele omaselt ei ole neil meeskonda abistamas, kõik tuleb ise tsikli juures ära teha. Dakar Team Estonia sõitjad Toomas Triisa (Honda) ja Mart Meeru (Honda) harjutasid ennast kõrguste ja hõreda õhuga enne Dakarile minekut Sportingmed’i kabinetis hüpoksia treeningutega.

Kui Toomase tsikli mootor vahetati ära peale viiendat katset, mis oli talle mäletatavasti ränkraske, siis Mardi tsikli mootor vahetati sarnaselt kõigi teiste Honda HT Rally Raid meeskonna sõitjate mootoritega ära puhkepäeval. Tegu on kindluse mõttes tehtud sammuga. See tõi küll kaasa 15 minutlise ajatrahvi ja liikumise Super Production klassist kõige kõvemasse, Elite klassi, kuid annab sõitjale teiseks nädalaks sisuliselt uue mootorratta. Sama lahendust kasutavad paljud võistlejad, nii erasõitjad, kui tippmehed.

Seitsmendal katsel oli Toomas koht 29 ja kaotust katse võitnud Joan Barredale (Honda), oli 26.54. Mart oli katsel 69 (+1.04.10). Katsel oli tsiklitest teine Marc Coma (KTM), kes kaotas Barredale 4.03 ja kolmas Cyril Despres (Yamaha), kaotusega 5.35.

Peale seitsmendat päeva on Mardi koht üldarvestuses 44 ja Toomasel 64. Kaotused liider Marc Coma’le on 9.24.44 ja 17.07.31. Teisel kohal on Barreda (+38.14) ja kolmas Jordi Viladoms KTM’i rattal (+1.16.03)

Mootorratturid ja quadisõitjad alustavad tänast päeva Boliivias kell kuus kohaliku aja järgi. Esmalt sõidetakse 24 kilomeetrine ülesõit. 462 kilomeetrine katse kulgeb taas 3000-4000 meetri kõrgusel merepinnast. Katse jookseb ümber ja üle maailma suurima, 10 582 ruutkilomeetrise pindalaga soolavälja Sakar del Uyuni. Katse lõppeb Boliivia ja Tšiili piiril, misläbi tullakse üle Andide tänavuse Dakari kolmandasse riiki, Tšiilisse ja päev lõppeb juba suures Dakari laagris Calama’s.