Eesti krossisõitjad jätkasid Läti meistrivõistlustel võidukalt

Indrek Mägi (410). Foto: Janis Pastars
Dobele krossirajal sõideti meie lõunanaabrite motokrossimeistrivõistluste kolmas etapp. Sarnaselt kahele esimesele osavõistlusele oli ka nüüd rajal palju Eesti krossisõitjaid, kes tõid taaskord kodumaale mitmeid poodiumikohti. Laupäeval sõideti noorte- ja quadide ning eile suurte soolode ja külgvankrite sõidud.

Laupäeval toimunud 125cc klassi avasõidu võitis Rait Kaimer 7-sekundilise eduga kaasmaalase Tamur Talviku ees. Kolmandaks tulnud lätlane Arnolds Snikers jäi Talvikust omakorda 7 sekundit. Selle klassi kolmas eestlane Robert Saun lõpetas sõidu viiendana. Teises sõidus osutus kindlalt parimaks Snikers, kes edestas Talvikut 28 ja Sauna 34 sekundiga, avaringingilt viimasena tulnud Kaimer suutis end lõpuks kuuendaks sõita.
Kahe sõidu kokkuvõttes võitis etapi Snikers (45 punkti) Talviku (44 p) ja Kaimeri (40 p) ees, Saun oli 36 punktiga neljas. Läti meistrivõistlustel on liider Talviku (94 p), teine on Snikers (87 p) ja kolmas Kaimer (82 p), ainult ühel etapil osalenud Saun on 36 punktiga 10.

65cc klassis võitis avasõidu juba kvalifikatsioonis kiireima aja sõitnud Valgevene poiss Daniel Valovich, kellest 3,6 sekundi kaugusele jäi Romeo Karu. Kolmandaks tulnud lätlane Edvards Bizdans jäi esiduost juba pea pool minutit. Teistest eestlastest olid Mikk Kallion 11., Robert Sarapuu 16. ja Richard Paat 17. Valovich võttis ka teisest sõidust esikoha, kuid nüüd edestas ta Karu juba 21 sekundiga, Bizdans ületas lõpujoone taas kolmandana jäädes eestlasest 7 sekundit. Kallion oli seekord 12., Sarapuu 18. ja Paat 20.
Valovich võttis seega 50 punktiga etapivõidu Karu (44 p) ja Bizdansi (40 p) ees, Kallion (19 p) oli 12., Sarapuu (8 p) ja Paat (5 p) 20. Meistrivõistlustel jätkab liidrina kaks esimest etappi võitnud Karu (141 p), teine on Bizdans (131 p) ja kolmas Leedu Arnas Vedluga (97 p), kes oli Dobeles viies.

Suurte quadide Pro klassis ei leidunud taas vastast Euroopa meistrivõistluste liidrile lätlasele Edgards Mengelisele, kes sõitis juba ajasõidus konkurentidest 2 sekundit kiirema ringiaja. Avasõidus sai teise koha Kevin Saar, kes kaotas võitjale 37 sekundit, kolmandaks sõitis end nädal tagasi Lätis Stelpes Eesti quadiajalugu teinud ja Euroopa meistrivõistluste etapi võitnud Sten Jupaschevski, tema jäi kaasmaalasele alla 12 sekundiga. Mauri Kirsip oli 8. ja Martin Filatov 9. Mengelis võttis ka teisest sõidust esikoha, kui ta edestas Jupaschevskit 35 ja Saart 38 sekundiga, Filatov oli seekord 6. ja Kirsip 11.
Etapi esikolmik oli seega Mengelis (50 p), Jupaschevski ja Saar (mõlemad 42 p), Filatov (27 p) oli 7. ja Kirsip (23 p) 9. Meistrivõistluste liider on Saar (136 p), teine on Dobele neljas, lätlane Raivis Sootee (107 p) ja kolmas Mengelis (100 p). Filatov (90 p) on 6., Jupaschevski (82 p) 7., Kirsip (40 p) 11.

Quad 100 ja 200 esimese ühissõidu võitis Emils Sigajevs napi 1,5 sekundilise eduga kaasmaalase Matiss Palevicsi ees. Kolmandaks sõitis end sõidu ainus eestlane Joosep Eesmäe, kes jäi võitjast 53 sekundit. Teise sõidu võitis aga ülivõimsalt avasõidus seitsmenda koha saanud lätlane Lauris Eizans, kes edestas tubli sõidu teinud Eesmäed minuti ja 7 sekundiga. Kolmandaks tulnud avasõidu neljas, Atis Breds jäi eestlasest omakorda poole minuti kaugusele.
Kahe sõidu kokkuvõttes moodustasid Quad 100 poodiumi Eesmäe (50 p), Breds (44 p) ja Reinis Bicans (38 p). Eesmäe on võitnud seni kõik sõidud ja juhib meistrivõistluseid 150 punktiga, talle järgnevad Breds (126 p) ja Bicans (122 p). Quad 200-s oli aga Dobeles esikolmik Eizans (45 p), Sigajevs (45 p) ja Palevics (44 p). Meistrivõistlustel on seisuks Eizans (138 p), Eizans (117 p) ja Sigajevs (45 p).

Kõige väiksemas Quad 50 klassis ei leidunud taas vastast seni kõik sõidud võitnud lätlasele Markuss Augustovskisele. Avasõidus järgnesid talle Karlis Neija ja sõidu ainus eestlane Tanel Põdra. Teises sõidus suutis Põdra aga Neijast kiirem olla ja sai ise teise koha. Etapi esikolmik oli seega Augustovskis (50 p), Põdra ja Neija (mõl 42 p), Augustovskis (150 p) jätkab meistrivõistluseid täiseduga, teine on Põdra (126 p) ja kolmas Neija (120 p).

Eile vastutas eestlaste parima tulemuse eest MX2 klassis osalenud Indrek Mägi, kes edestas esimeses sõidus lätlaseid Davis Livsi 1 ja Karlis Sabulist 1,5 sekundiga. Claudius Roosma ületas lõpujoone 4., Jan Jakobson 7., Aron Lenzius 10. ja Hans Priidel 16. kohal. Teises sõidus oli Mägi ülekaal aga suurem ning ta võitis sõidu 8,5 sekundilise eduga Sabulise ees, kellest omakorda 0,9 sekundi kaugusele jäi Livs. Roosma oli seekord 5., Lenzius taas 10., Priidel 12. ja Jakobson 21.
Kahe sõidu kokkuvõttes seega esimene Mägi (50 p), kellele järgnesid võrdselt 42 punkti kogunud Sabulis ja Livs. Roosma (34 p) oli 4., Lenzius (22 p) 8., Priidel (14 p) 12. ja Jakobson (14 p) 14. Kõik sõidud võitnud Mägi jätkab meistrivõistlustel liidrina ja tal on nüüd koos 100 punkti, talle järgnevad Livs (80 p) ja Roosma (66 p). Jakobson (41 p) on 9., Lenzius (38 p) 10. ja ainult ühel etapil osalenud Priidel (14 p) 20.

MX1 klassis võttis avasõidust kindla võidu mitu aastat MM-il osalenud, kuid see aasta pikalt vigastuse tõttu rajalt eemal olnud lätlane Matiss Karro, kes edestas kaasmaalast Davis Ivanovsi 8,9 ja Priit Rätsepa 10,9 sekundiga. Sõidu teine eestlane Ardo Kaurit oli 9. Karrole ei leidunud vastast ka teises sõidus, kui tema edu Ivanovsi ees oli lõpuks 11 sekundit. Sõidu alguses kukkunud Rätsep langes võistlejaterivi lõppu, kuid suutis end sellest hoolimata kolmandaks sõita, vahe Ivanovsiga jäi lõpus 4,4 sekundit. Kaurit ületas lõpujoone seekord 8-ndana.
Etapivõit läks Karrole (50 p), teine Ivanovs (44 p) ja kolmas Rätsep (40 p), Kaurit oli 25 punktiga 9. Meistrivõistluste liider on aga 88 punkti kogunud Ivanovs, kellest 8 punkti kaugusele jääb Rätsep, kolmas on leedulane Vytautas Bucas (63 p), kes oli Dobeles 7. Kauritil on koos 53 punkti ja sellega asub ta 7-ndal kohal.

85cc avasõidu võitis ajasõidu kiireim Andreas Hiiemägi 6 sekundilise eduga Henry Vesilinnu ees. Kolmandaks sõitis end lätlane Ralfs Edgars Ozolins, kes kaotas Hiiemäele juba 27 sekundiga. Jörgen-Matthias Talviku oli 6. ja Egert Pihlak 9. Teise sõidu võitis aga kindlalt avasõidu neljandana lõpetanud Meico Vettik, kes edestas Ozolinsi 18 ja Pihlakut 26,7 sekundiga. Talviku oli seekord 4., Vesilind ja Hiiemägi katkestasid kukkumiste tõttu sõidu algfaasis.
Kahe sõidu tulemusena sai etapivõidu Vettik (43 p), teine oli Ozolins (42 p) ja kolmas Talviku (33 p), Pihlak (32 p) oli 4., Hiiemägi (25 p) 8. ja Vesilind (22 p) 11. Meistrivõistluste liider on nüüd Vettik (90 p), kellele järgnevad Ozolins (80 p) ja Hiiemägi (72 p), Pihlak (59 p) on 5., Vesilind (45 p) 8. ja Talviku (33 p) 12.

Külgvankritel lõpetasid esimese sõidu võidumeestena kvalifikatsiooni kiireimaid Gert Gordejev – Maarek Miil, kes edestasid Maris Rupeiks – Martins Antons tiimi 8,5 sekundiga. Kolmandaks sõitnud Raido Riim – Arno Peever jäid võitjatele alla 21 sekundiga. Kolmas Eesti meeskond Argo Põldsaar – Ruslan Talf oli 6. Teise sõidu võitsid aga Rupeiks – Antons 9,9 sekundiga Riim – Peever meeskonna ees, kolmandana tulid üle lõpujoone avasõidu neljandad leedulased Liutauras Variakokijs – Rytis Kisunas, nemad kaotasid lätlastele 18,4 sekundit. Gordejev – Miil juhtisid sõitu pool distantsi, kuid siis purunes nende tsikli roolileevendi, mis muutis sõitmise keeruliseks ja ohtlikuks ning mehed võtsid hoo maha. Hoolimata sellest suutsid nad end siiski neljandaks sõita. Põldsaar – Talf olid taas 6.
Etapivõidu said Rupeiks – Antons (47 p), teised olid Gordejev – Miil (43 p) ja kolmandad Riim – Peever (42 p), Põldsaar – Talf said 30 punktiga kuuenda koha. Meistrivõistluste liidrid on nüüd Gordejev – Miil (116 p), kellest 2 punkti kaugusele jäävad Riim – Peever. Dobeles kokku neljanda koha saanud Variakokijs – Kisunas on 101 punktiga kolmandad. Põldsaar – Talf (85 p) on ka selles tabelis kuuendad.

Seeniorite klassis oli ainus eestlane Aivo Rabbi kahe sõidu kokkuvõttes 12.

Läti meistrivõistluste järgmine etapp toimub 25.-26. juulil Vilakas.