Eesti kurv ja FIA ERC inimlogo Rally Liepajal jõudsid Eurospordi kaudu kümnete miljonite inimesteni

Foto: FIAERC
Foto: FIAERC
Nädalavahetusel Lätis sõidetud FIA ERC Euroopa autoralli meistrivõistluste etapil, Rally Liepajal olid eestlased suurelt pildis. Eesti sõitjad näitasid head kiirust ja saavutasid häid kohti. Lisaks sõitjatele püüdsid tähelepanu ka Eesti pealtvaatajad, kes kogunesid laupäeva hommikul ralli teisel katsel olnud Eesti kurvi ja moodustasid seal FIA ERC sarja inimlogo, mille helikopterist filmitud kaadrid jõudsid läbi Eurospordi kümnete miljonite televaatajateni üle maailma.

Eesti kurv loodi samuti FIA ERC sarja etapi, 17.-19. juulil Tartus, Elvas, Otepääl ja Lõuna-Eestis sõidetava auto24 Rally Estonia ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse koostöös. Eesmärke oli mitmeid, tutvustada Eestis, kutsuda Läti ja ka teiste riikide pealtvaatajaid Eestisse ja auto24 Rally Estoniale ning pakkuda Rally Liepaja pealtvaatajatele lisaväärtust hea pealtvaatamiskoha läbi.

Kohapeal jagati rahvale hernesuppi, musta leiba, glögi ja kuuma teed ning Eesti maiustusi. Katset läbiti kahel korral ja publikut rõõmustati live tulemustega suurel LED-ekraanil ning kohapeal mängiva ralliraadioga. Täidetud sai ka suurim eesmärk, Eesti fännide osalusega FIA ERC sarja inimlogo, mida filmiti Eurospordi kopteri pealt ja see pilt jõudis läbi Eurospordi kokkuvõtte kümnete miljonite televaatajateni üle maailma.

Kohapeal kajastas seda sündmust ka TV3 Seitsmeste Uudiste võtterühm, nende tehtud ja esmaspäeval eetris olnud lugu saab järelvaadata siit:
www.seitsmesed.ee/sport/uudis/2015/02/09/eesti-rallifannid-vallutasid-inimlogo-abil-eurospordi-eetri/

Eestist tulnud pealtvaatajatel oli põhjust tunda uhkust ka oma sõitjate üle. Keerulistes oludes sõidetud rallil tulid Siim Plangi ja Marek Sarapuu (Mitsubishi Lancer EVO X) absoluutarvestuse teisele kohale ja võitsid ralli ERC 2 klassis. Raul Jeets ja Andrus Toom (Ford Fiesta R5) tulid oma klassi kolmandale kohale.

Kui Rally Liepaja laupäevased katsed läksid kiirelt kruusaseks, kuna lund ja külma oli sealkandis vähe, siis pühapäevaks olid olud kardinaalselt muutunud. Miinuskraadid ja lumetuisk muutsid katsed kohati väga keeruliseks, kui nähtavus oli 20-30 meetri kandis. Ralli esimese päeva absoluutarvestuse teisel ja ERC 2 ehk siis N-rühma autode arvestuse liidritena lõpetanud Plangi ja Sarapuu suutsid keerulistes oludes vältida eksimusi. Tasuks väga väärtuslik ERC 2 arvestuse võit ja Rally Liepaja absoluutarvestuse teine koht, ralli võitnud Breen-Scott’ile jäi kaotust 1.40,7 Lisaks kuulub Plangile ja Sarapuule 7000 eurone tšekk. Nimelt on FIA ERC sarjas igal etapil 20 000 suurune auhinnafond seitsmele esimesele erameeskonna sõitjale ja selles arvestuses olid Plangi ja Sarapuu samuti parimad.

“Väga rahul ralli ja tulemusega, olud olid väga keerulised, kuid suutsime vigu vältida ja teha üsna puhta sõidu. Meie hooaja algus on olnud suurepärane ja usun, et võtsime sellelt rallilt maksimumi. Sellel aastal on eesmärk FIA ERC sarjas veel startida, kindlasti 17.-19. juulil sõidetav auto24 Rally Estonia ja mõtleme juba ka mõne teise etapi peale, näiteks Assooridel sõidetavale rallile, kuid hetkel pole selles osas veel asjad kindlad,” rääkis Plangi peale edukat rallit.

Raul Jeets ja Andrus Toom, kellel samuti eesmärk sellel aastal teha FIA ERC sarjas kaasa mitu etappi, alustasid oma tänavust hooaega Rally Liepajaga. Kahjuks varjutasid nende tulemust mitmed probleemid ja teisel päeval olid avapäeva kümnendana lõpetanud Jeets ja Toom esimesena rajal, puhastades lund täis tuisanud teed. Vaatamata sellele tõusid nad enne kolme viimast katset ralli kuuendale kohale, kuid kolmel viimasel katsel pidid taas kohti ära andma ja lõpetasid Rally Liepaja absoluutarvestuse kümnendal ning ERC klassi kolmandal kohal.

“Esimese päeva esimesel kolmel katsel ei näinud me, mis käiguga sõidame, kuna näidikuteblokis oli miski viga. See parandati hoolduses ja päeva teine pool oli juba parem. Pühapäeval olid olud keerulised, kuid valisime õige rehvi ja kolm esimest katset olid päris head. Nähtavus oli küll piiratud, kuid auto pidamine oli hea. Päeva viimase kolme katse eel oli autol mingi probleem ja olud läksid väga keeruliseks. Keeruline aru saada, kas sõidame tee peal või põllul. Lund oli nii palju, et kohati oli oht kinni jääda. Kokkuvõtvalt oleme rahul, et oleme finišis ja ma usun, et see oli hea algus hooajale. Suur tänu ka Eesti fännidele, läbi Eesti kurvi sõites oli ikka uhke tunne küll,” rääkis Raul Jeets peale rallit.

ERC Junior arvestuses startisid Liepajas Rainer ja Rauno Rohtmets (Citroen C2 R2). Noormehed näitasid väga head kiirust, püsides stabiilselt tugeva konkurentsiga ERC Junior klassi esikuuikus. Paraku jäi nende ralli pühapäeval mootoriprobleemide tõttu pooleli.

Rally Liepaja oli ka kaheks Läti meistrivõistluste sarja etapiks, kumbki päev läks eraldi etapina arvesse. Esimesel päeval olid Läti arvestuses etapivõitjateks nii Plangi-Sarapuu kui Jeets-Toom, seda vastavalt LRC 2 ja LRC 1 arvestuses. Gustav Kruuda ja Ken Järveoja (Ford Fiesta R2) olid laupäevasel etapil LRC 3 klassis kolmandad. Pühapäevasel etapil olid LRC 2 klassis taas kiireimad Plangi-Sarapuu, LRC 1 klassis olid Jeets-Toom kolmandad. LRC 3 klassis olid väga heas hoos esimesel päeval katkestanud Karl Martin Volver ja Margus Jõerand (Peugeot 208 R2), kes võitsid kuuest sõidetud katsest viis. Kahjuks kaotasid nad aga sellel katsel, mida nad ei võitnud kiireimale üle viie minuti ja sellega olid nad konkurentsist väljas. Kruuda-Järveoja, kes olid peale teist katset klassi neljandad, katkestasid selle päeva mootoriprobleemide tõttu.