Eesti noored speedway sõitjad osalesid track racing Euroopa meistrivõistlustel Poolas

Frido Ving Viidas (nr 14)

Laupäeval, 20. juulil toimusid Poolas Toruni rajal track racing Euroopa meistrivõistlused 125cc masinaklassis. Võistluse võitis Tšehhi esindaja Jaroslav Vanicek, teine oli tema rahvuskaaslane, mullune liider Vojtech Šachl ja kolmas inglane Luke Harrison. Eestlastest olid rajal motoklubi Motosport 360 noored sõitjad Frido Ving Viidas ja Aadam Seermaa.

125cc track racing EMil ei sõideta meile häs7 tuntud speedway reeglite järgi, võistelda võib ka speedway võistluseks kohandatud longtracki mootorratastega ja võistluse formaadis kasutatakse mõlema ala elemente. Korraga on rajal 6 sõitjat, igaühel kolm kolmeringilist eelsõitu, millest kogutud punk7de alusel pannakse paika paremusjärjestus. Selle alusel jagatakse sõitjad nelja finaali – A, B, C ja D. Neli kõige paremat sõitjat pääsevad otse suurde ehk A-finaali, kohad 17-22 sõidetakse välja D-finaalis ja 11-16 C-finaalis. 5-10. koha sõitjate vahel peetakse maha B-finaal, mille kaks paremat pääsevad samu7 suurde finaali.

Viidas käis sellel võistlusel ka eelmine aasta, saavutas siis 7. koha, olles B-finaalis kolmas ehk esimene, kes A-finaali edasi ei pääsenud. Seekord lõppes võistlus tema jaoks 9. kohaga. Aadami jaoks oli see esimene suurem tiitlivõistlus, tema kohaks jäi 17. Siinsele speedway publikule tuttav soomlane Otto Raak lõpetas võistluse viiendana, lätlane Jekabs Gusts oli 21. Kokku oli võistlustules Euroopa 25 nobedamat võistlejat 10-st riigist.

Viidas sõnul olid nii Toruni maailma modernseim staadion kui ka professionaalselt korraldatud võistlus eufooriat tekitavad. „Kahjuks me enne võistluspäeva rada läbi sõita ei saanud, kuid võistlusele eelneval hommikusel treeningul saime rataste seaded paika. Eelsõitudega jäin rahule: esimeses sõidus kolmas koht, teises ja kolmandas teine. Pääsesin edasi B-finaali, mille kaks võitjat saavad edasi A-finaali. Asi läks väga pingeliseks, pidin startima siserajalt, seega ei saanud loota muule kui heale stardile. Esimest kurvi ei suutnud me aga kuuekesi koos turvaliselt läbida, põrkusime ühe sõitjaga ja kukkusime, sain tugevalt põrutada ning ratas muutus sõidukõlbmatuks.”

Frido sai võimaluse varurattaga kordusstarti minna, ent kahjuks kukkus ta ka teises sõidus ning saavutas kokkuvõttes 9. koha. Poisi sõnul annavad õlg ja pea päev hiljemgi veel tunda, aga ta loodab olla taas vormis augusti alguses Soomes Varkausel toimuvaks võistluseks.

Frido Ving Viidas (ees paremal), Aadam Seermaa (taga)

Võistluspäeva esimeses pooles oli ette nähtud trennid, igaühele kaks kolmeminutilist vabatrenni ja kaks starditrenni. Aadamile jäi sel korral hommikustest treeningutest pisut väheks: „Kui varem sellel rajal sõitnud ei ole, võib ainult arvata, milline mootorratta seade on kiire. Trennid ongi selleks, et seade paika saada. Võistlejatel on tavaliselt põhiratas ja üks varuratas. Esimeses vabatrenni põhirattal pidin tehnilistel põhjustel katkestama, seega päris aimu õigest seadest ei saanudki. Enne võistlust aga hakkas põhitsikkel veidralt käituma, seega tuli otsus võistelda varurattaga.”
Esimeses sõidus said närvid poisist võitu ja start ebaõnnestus. „Teises sõidus olin esimesest kurvist väljudes jälle viimane, kuid lõpuks suutsin välja võidelda 4. koha ja sain kirja kaks punkti. Viimasest sõidust aga ainult üks. Nii pääsesin kolme punktiga seekord vaid D-finaali. Seal võitlesin välja esikoha ning nii lõpetasin oma esimese suure võistluse kokkuvõttes 17. koahaga. Kindlasti saaks paremini, kuid koju sõidan siiski hea tundega. Konkurents oli väga tihe, kuna kohal olid Euroopa kiireimaid. Sain palju väärtuslikke kogemusi ja päris võimas oli sellisel tasemel võistlusel osaleda!”

Frido Ving Viidase ja Aadam Seermaa järgmine võistlus on 3. augustil Soomes Varkause rajal toimuv Suomen Cup.