Endurohooeg lõppes põneva motokrossiga

Priit Biene (531) ja Edgars Šilinš (86). Foto: Rauno Kais
Arukülas toimus läinud nädalavahetusel Eesti ja Baltimaade enduro meistri- ja karikavõistluste finaaletapp, kus viimase katsena sõideti igas klassis ühine motokross. Sellist lahendust kasutati Eesti enduro ajaloos esimest korda ning loodetavasti mitte ka viimast, kuna see pakkus kõikidele palju meelelahutust ja põnevust.

Arukülas sõidetud motokrossiformaat on sarnane Rahvuste Endurol ehk ISDEl kasutatavaga, kus iga klass stardib krossirajale ühisstardist ja sõidu aeg läheb siis tavalistelt katsetelt kogutud aegadele otsa. Arukülas sõitis iga klass 6 ringi ja närvikõdi jagus pea igasse sõitu ning nii mõnigi kõvem enduromees pidi talle metsas kaotanule krossirajal alla vanduma.

E1 klassis pakkusid päeva põnevaima lahingu Priit Biene (Husqvarna, RedMoto Racing) ja kiire lätlane Edgars Šilinš (Husqvarna). Stardi võitis lätlane, kuid esimesel suurel hüppel lendas Biene oma konkurendist sõna otseses mõttes üle ja haaras liidrikoha. Avaringi lõpus proovis Šilinš ise liidriks tõusta, kuid Biene suutis selle rünnaku tõrjuda ja hoidis nappi edu kuni lõpuni. Kolmandaks sõitis end selles klassis Veiko Rääts (KTM, Sõmerpalu). Kahe päeva kokkuvõttes võitis Aruküla võistluse Šilinš, kes oli laupäeval teine ja pühapäeval esimene, talle järgnesid avapäeva võitnud ja pühapäeval kolmas olnud soomlane Niko Aitta (KTM) ja Biene, kes kukkus laupäeva viimases osas paar korda ja sai neljanda koha saanud, kuid võitis eilse päeva. Eesti meistriks tuli Aitta, kes kogus 142 punkti ja edestas Bienet 10 punktiga, kolmanda koha saavutas Šilinš (85 p).

Klassis E2 võitis motokrossi leedulane Arunas Gelažninkas (KTM), kes asus sõitu juhtima juba algusest. Teisele kohale võitlesid Toomas Triisa (Husqvarna, RedMoto Racing) ja Martin Leok (KTM, Sõmerpalu MK), alguses sõitis teisena Triisa, kuid sõidu poole peal sai Leok oma tahtmise ja tõusis ise teiseks, kuid hoolimata vahe vähendamisele ta leedulast enam kätte ei saanud. Gelažninkas, kes lõpetas päevad teise ja esimesena, võitis ka etapi. Teiseks tuli Markus Michelsson (KTM), tema võitis laupäeva ja oli pühapäeval neljas. Kolmandale kohale platseerus Leok, kes oli kolmas ja teine, kuid sellest piisas, et 137 punktiga kindlalt Eesti meistriks tulla. Hõbeda sai Michelsson (93 p) ja pronksi Gelažninkas (91 p).

E3 motokross oli üks päeva igavaim, kuna Elary Talu (KTM, Sõmerpalu MK) näitas oma krossimehe tausta ja kadus konkurentidelt kohe eest ja võitis sõidu poole minutiga klubikaaslase Priit Palatu ja lätlase Lauris Ermanise (Husqvarna) ees. Kusjuures need kaks meest sõitsid enamuse sõidust koos ja Ermanis proovis mitu korda mööduda, kuid Palatu säilitas külma närvi ja hoidis lätlase selja taga. Talu võitis mõlemad päevad ja sai ka etapivõidu, Palatu oli kummalgi päeval kolmas, kuid kokku teine ning kolmanda koha sai Tiit Tomp (KTM), tema oli laupäeval kolmas, kuid pühapäeval neljas. Talu võitis ka ülivõimsalt Eesti meistrivõistlused kogudes 157 punkti, teine on Palatu (114 p) ja kolmas Ermanis (99 p).

Seenior 40+ klassis võitis 6-ringilise võidukihutamise Einars Vinters (KTM), kellele järgnesid sõitu alguses juhtinud Tiit Tippel (KTM, RedMoto Racing) ja Toivo Nikopensius (Yamaha, Paikuse MK). Aruküla esikolmiku moodustasid aga Vinters, Nikopensius ja Tippel. Eesti meistriks tuli 146 punktiga Nikopensius, hõbeda saab Aruküla kuues Egon Üpraus (Husqvarna, Stingray Extreme, 113 p) ja pronksi Vinters (100 p).

Veteran 50+ motokrossi võitis soomlane Karri Tikkanen kaasmaalase Jarmo Aitta (mõlemad KTM) ja lätlase Andris Kalninš (Husqvarna) ees. Samad mehed moodustasid esikolmiku ka Aruküla võistlusel kokkuvõttes. Eesti karikavõidu võttis Tikkanen, kes kogus Arukülas neljanda koha saanud kaasmaalase Mika Vuoriga võrdselt 120 punkti, soomlastele kindlustas kolmikvõidu Aitta (97 p).

Veteranidega samas sõidus osalenud Reio Timmi (KTM, Sõmerpalu MK) edestas Jaanus Hugo Ermitsat (Beta, Viljandi VMK) ja nemad olid ka võistluse ainsad juuniorid ning lõpetasid sõidu eakamate kolleegide ees esimese ja teisena. Timmi võitis ka mõlemad päevad, etapi ja Eesti karikavõistlused 149 punktiga, teise koha sai aasta kokkuvõttes Ermits (103 p) ja kolmanda soomlane Joel Kolehmainen (40 p), kes osales ainult osadel etappidel.

Hobby klassis võttis motokrossis kindla võidu Allan Laurimäe (Husqvarna, RedMoto Racing), teiseks sõitis end Tajo Anderssoo (KTM, Tartu Enduro Klubi) ja kolmandaks leedulane Andrius Mitkevicius (KTM). Aruküla etapi võitis aga Anderssoo, kes edestas Jarko Metsist (KTM, RedMoto Racing) ja Janar Kukke (Gas Gas, GasGas MK). Eesti karikavõitjaks tuli Anderssoo (136 p) Metsise (114 p) ja viimaselt etapilt puudunud Timo Hermlini (Sõmerpalu MK, 108 p) ees.

Algajate ehk Beginner motokrossi võidumees oli Tavo Anderssoo, kellele järgnesid Mirko Raup (KTM, Sõmerpalu MK) ja Ivar Pärnik (Gas Gas, GasGas MK). Selles sõidus osales võistluse ainus kaunima soo esindaja, kelleks oli Esmeralda Vesterinen (KTM) ja vapper soomlanne sõitis end 28 osaleja hulgas 18ndaks. Kahe päeva tulemusena võitis Aruküla etapi Hannes Veski (KTM, AYR Racing Team), kellele järgnesid Johannes Mossov (KTM, Aave Spordiklubi) ja Janar Säärits (KTM, Tartu Enduro Klubi), kes tuli aga 142 punktiga kindlalt Eesti karikavõitjaks. Hooaja kokkuvõttes sai teise koha Aruküla kuues mees Ain Musting (KTM, RedMoto Racing, 96 p) ning kolmanda Mossov (82 p).

Arukülas peeti ka meeskondlikku arvestust, kus riikide vahelise mõõduvõtu võitis Eesti 1 meeskond, kuhu kuulusid Biene, Leok, Talu ja Triisa. Teiseks tuli Team Latvia (Šilinš, Ermanis ja vennad Vintersid) ja kolmandaks Eesti 2 (Rääts, Palatu, Riho Kollist, Tomp). Klubide Pro Team arvestuses võitsid Sõmerpalu Kärnatajad (Talu, Leok ja Rääts), kellele järgnesid Läti-Leedu ühistiim Braliukai (Šilinš, Gelažninkas ja Ermanis) ja RedMoto 1 (Biene, Triisa, Tippel). Hobby klassis võitsid leedulased Andrius Mitkevičius ja Danielius Žošštautas koos eestlase Egon Üprausiga, teiseks tuli Tartu Enduro Klubi Harrastajad (Tajo Anderssoo, Sander Luiga ja Ahti Piirak) ja kolmandaks Fast turbida et procellosa (Metsis, Dan Murumets, Rene Jerbach). Algajate parim tiim oli TRT (Säärits, Musting, Kristo Papstel), kellele järgnesid Aruküla turbakollid (Mossov, Ivar Pill, Valdek Haugas) ja soomlaste Kokkupolvet (Vuori, Pekka Sointula, Tikkanen).

Sellega tõmmati meil endurohooajale joon alla, kuid paljud sõitjad osalevad kolmel viimasel kestvuskrossi etapil, millest esimene toimub juba eeoleval nädalavahetusel Haapsalu külje all asuval Kiltsi lennuväljal.