Hanno Velt oli motoringraja Eesti meistrivõistluste avaetapil teine

Foto: Helen Urbanik

Riias Bikernieki ringrajal algasid eile ringraja Eesti ja Balti meistrivõistlused, kus pärast paariaastast võistluspausi rajale naasnud Hanno Velt (pildil nr 11, Aprilia, Vihur Motosport) võttis Superbike klassis teise koha.

Kuumus Bikerniekis oli põrgulik, 32 kraadi, mis sundis otsima jahutust ventilaatori, külma duši, niiskete rätikute või lihtsalt varju abil. Vett joodi liitrite viisi ja igal võimalikul juhul üritati ka mootoreid mitte töös hoida, et need üle ei kuumeneks.

“Võtan tasa ja targu,” ütles 11-kordne Eesti meister Hanno Velt võidusõidu kokkuvõtteks. Ta võistles Bikernieki ringrajal pärast kaheksa-aastast pausi. Võistluse kiireima ringiaja (1.38,174) välja sõitnud ning ka võidusõidu võitnud Šarunas Pladas (Leedu) oli ka toona üks Veldi konkurente. “See, et Pladas nii kiire on näitab, et rada on võrreldes varasemaga paremaks muutunud. Mina ei tulnudki siia 1.38 sõitma, hea, et see 1.39-gi ära tuli!”

Hoolimata sellest, et kvalifikatsioonis oli Velt Pladasest 2,6 sekundit aeglasem ning sai stardikoha alles kolmandana peale leedulast Tomas Januskat, võitis ta võistlussõidu stardi. Puhtalt kogemuste pealt, nagu Velt ise kommenteeris — ja seejuures vanakooli stiilis, ilma stardiabi kasutamata.

Pladas möödus siiski juba esimesel ringil ja Velt võttis sisse teise positsiooni, mida ta suutis kuni finišini ka edukalt hoida, kasvatades vahe taganttulijatega enda jaoks turvaliseks.

Väga hea stardi tegi Mait Vestel (Suzuki, SK Suzuki Team Estonia), kes kvalifikatsioonis liiga head tulemust ei teinud, kuid tõusis peale teist ringi kolmandaks ning heitles kolmanda-neljanda koha peale kohaliku sõitja Sergey Paneviniga. Siis aga sõitis Panevin talle raja tagumises osas külje pealt sisse ning Vestel oli sunnitud sõidu katkestama. Kolmandana lõpetas sõidu leedulane Ignas Udra. Madis Vestel (Suzuki, SK Suzuki Team Estonia) oli kuues.

Superstock 600 klassis tõi eestlaste kastanid tulest välja Jaanus Saarmaa (Suzuki, SK Suzuki Team Estonia). Kvalifikatsioonis oli ta kolmas, kuid vaid 0,3 sekundit aeglasem kiireima ringi teinud venelasest Danila Krasniukist. Saarmaa tegi küll ebaõnnestud stardi, suutis aga suurepäraste möödasõitudega end neljandalt kohalt lätlase Gints Apinise järele teiseks sõita. Mairon Meius (Suzuki, SK Suzuki Team Estonia) oli viies ja Alar Laidoner (Yamaha) kaheksas.

B1200 sõidus oli neliteist osalejat, neist pooled eestlased. Kvalifikatsioonis hiilgas lätlane Ivo Vinnins, Rannus Ervin (Suzuki, Biker 24 Motospordiklubi) sõitis välja neljanda aja. Kuid stardi võitis Ervin, kellest esimesel ringil möödus Vitalius Parakininkas (Leedu). Ervin püsis tal kogu 9-ringilise võistlussõidu kannul, kuid lasi viimasel ringil veel mööda ka stardis seitsmendaks langenud ja siis uuesti ettepoole tõusnud Vinninsi. “Ei jaksanud enam lihtsalt,” tunnistas sõitja alistumist kuumusele.

Üliõnnelik selle üle, et suutis neljandat kohta mitte loovutada, oli Raido Leenpalu (Kawasaki, Biker 24 Motospordiklubi). Eestlastest olid veel viies Arvo Alehodžin (Honda), kuues Igor Kolektor (BMW, Vihur Motosport), kaheksas Taavi Nahko (Ducati, Vihur Motosport), 13. Jarmo Kivi (BMW), 14. Andres Tammsaar (Honda, Biker 24 Motospordiklubi) ja 15. Mario Ilus (Ducati, Vihur Motosport).

Selyn Kazakova (Yamaha, Vihur Motosport) on treener Marko Rohtlaane nõuandeid hoolega kuulanud ja õppinud sõitma imeliselt sujuvalt ja ratsionaalselt. Supersport 300 klassis tegi 17-aastane tütarlaps noormeestest konkurentidele tomihoiatuse, sõites kvalifikatsioonis teise aja eelmise aasta Eesti meistri Hugo-Brent Freimanni (Yamaha, Vihur Motosport) järel.

Kahjuks ei läinud start Kazakoval nii hästi. Freimann läks sõidus oma teed, talle järgnes Andre Köster (KTM, Vihur Motosport). Selyn tunnistas, et peab uue Yamahaga, mis tema varasema KTM-i välja on vahetanud, veel startima õppima, kuid sõidu ja pingelises heitluses saadud kolmanda kohaga oli ta väga rahul.

C-klasside sõidus kukkus raskelt Tarvo Kallas (Ducati, Vihur Motosport) ja sõit tuli katkestada. Uuesti rajale lähetatud võistlejatest pidi kaks ringi enne lõppu rajalt maha keerama Danel Udu, sest kütus sai otsa. C1200 arvestuses oli Erkki Krünberk (Vihur Motosport) kuues, katkestas ka Anvar Marksa.

Laupäeval peetud Rahvaliiga klassis oli kvalifikatsioonis kiireim esimest aastat võistlev Sander Telve (Yamaha), kes võitis ka sõidu Aleksandr Usolcevi ja Keio Soosaare (Kawasaki) ees. Kaido Rebane (BMW) oli seitsmes.

Võistluse täpsemad tulemused on leitavad siit: https://speedhive.mylaps.com/Events/1871974

Ringraja Eesti meistrivõistlused jätkuvad 10.-11. juulil Leedus Nemunringil.