Karel Kutsar ja Priit Rätsep on tänavused Eesti meistrid motokrossis

Harri Kullas (151), Karel Kutsar (132), Indrek Mägi (410). Foto: Rauno Kais

Käesoleval nädalavahetusel selgitatakse Tartu lähistel asuvas Lange motokeskuses Eesti meistri- ja karikavõistluste finaaletapp motokrossis. Täna olid stardis sooloklassid ning põhiklassides Monster Energy MX1 tuli meistriks eelmise aasta MX2 klassi parim Karel Kutsar ja MX2-s võitis tänavused meistrivõistlused Priit Rätsep.

Monster Energy MX1 klassis ei leidunud täna vastast Harri Kullasele (Honda, Pärnu MC), kes võitis kindlalt mõlemad finaalsõidud. Avasõidus käis tema selja taga tõsine heitlus kahe meistritiitli peamise pretendendi Karel Kutsari (KTM, Estonian Express Raving) ja Indrek Mägi (Kawasaki, Mägi Racing) vahel, kus noored mehed sõitsid sõidu lõpuosa koos ning hoolimata Mägi püüdlustest suutis Kutsar külma närvi säilitada ja lõpetas Kullase järel teisena.
Teist sõitu asus juhtima Mägi, kuid viiendal ringil sai Kullas temast mööda ja hakkas vaikselt vahet suurendama. Vahepeal kolmandaks tõusnud Kutsarile piisas sellel kohal lõpetamisest piisas, et meistriks tulla. Mägi tegi head sõitu, kuid Kullas hoidis kindlalt esikohta ja võitis sõidu Mägi ja Kutsari ees.
Etapi võitis seega Kullas (50 punkti) võrdselt 42 punkti kogunud Mägi ja Kutsari ees. Eesti meistriks tuli Kutsar (166 p) ja seda ainult 1-punktilise eduga Mägi ees, pronksmedal kuulub tänavu Tanel Leokile (144 p), kes võistles täna Saksamaa ADAC sarja etapil, kus tal on sarja kokkuvõttes lootust kõrgele kohale.
Mägi sai veidi lohutust, kuna ta võitis EMV ja TOP200 sarjades peetud MX Open A klassi Eesti karikavõistlused ja seda juba üks etapp enne sarja lõppu.

MX2 klassis asus esimeses sõidus liidriks Jörgen-Matthias Talviku (Husqvarna, Pärnu MC), kelle taga sõitsid venelane Daniil Balandin (KTM) ja Priit Rätsep (Honda, HRC Eesti Racing). Kuna Rätsepal kulus Balandinist möödumiseks mitu ringi, sai Talviku korraliku vahe sisse, aga seda mitte kauaks, kuna teiseks tõusnud Rätsep hakkas liidrit püüdma ja sai Talviku peaaegu ka kätte, kuid sõiduaeg sai enne täis ja võit läks Talvikule. Rätsepa järel sai kolmanda koha Balandin.
Talviku pääses ka teises sõidus suhteliselt kiirelt ette ning tagasi enam ei vaadanud. Rätsep sai seevastu tagasihoidlikuma stardi ning avaringil toimunud kukkumine langetas ta viimaseks. Noormees tegi seejärel meeletut tempot ning tõusis teiseks, kuid Talviku oli liiga kaugel ning taas tuli teise kohaga leppida. Kolmandana ületas lõpujoone taas Balandin.
Kahe sõidu tulemusena sai etapivõidu Talviku (50 p) Rätsepa (44 p) ja Balandini (40 p) ees. Eesti meistriks tuli aga kindlalt Rätsep (210 p), hõbeda sai Talviku (191 p) ja pronksi Balandin (137 p).

Daniil Balandin (655), Priit Rätsep (221). Foto: Rauno Kais

Koos MX2-ga rajal olnud MX125 klassis võidutses Langel lätlane Mairis Pumpurs (Yamaha) Martin Michelise (KTM, Sõmerpalu MK) ja Juri Vinogradovi (KTM, Narva SK Energia) ees. Eesti meistriks tuli aga eelmise aasta 85cc meister Michelis (204 p), teiseks Langel 4. koha saanud Romeo Karu (KTM, KTM Racing Estonia, 180 p) ja kolmandaks Pumpurs (160 p).

85cc klassis ei leidunud vastast lätlasele Karlis Reišulisele (KTM), kes võitis väga kindlalt mõlemad sõidud. Avasõidus võitlesid enamus sõidust teisele kohale kaks meistritiitli pretendenti lätlane Kirils Maslovs (Husqvarna) ja Mikk Martin Lõhmus (KTM, HRC Racing Estonia) ning lahendus saabus alles viimase ringi viimases osas, kus eestlane otsustavalt ja edukalt ründas, millele lätlane vastata ei suutnud ning Lõhmus kihutas publiku juubelduste saatel teisena ruudulipu alt läbi.
Teises sõidus sai Lõhmus parema stardi ja ta asus Reišulise järel teisele kohale, kuid üle poole sõidu pidi ta Maslovsiga duelli, kuid siis lätlane väsis ning pidi omakorda kolmanda koha oma kaasmaalasele Janis Kubulinsile (Husqvarna) loovutama.
Reišulis (50 p) sai seega etapivõidu Lõhmuse (44 p) ja Kubulinsi (38 p) ees. Lõhmusele aga piisas teisest kohast, et 157 punktiga Eesti meistriks tulla, tänu Lange võidule tõusis teiseks Reišulis, kes kogus Maslovsiga võrselt 150 punkti.

Kõige väiksemas 65cc klassis võitis etapi kindlalt Gregor Kuusk (Husqvarna, RedMoto Racing), kuid seda läbi sekelduste. Nimelt suretas ta avasõidu stardis tsikli välja ning ta alustas sõitu kaugelt viimasena, kuid võitis ikka sõidu. Teises sõidus tuli tal liidrikohal kukkumine ja ta langes mitu kohta, kuid ruudulise lipu alt sõitis ta jälle läbi esimena.
50 punkti kogunud Kuusele järgnesid talle sõitudes 3. ja 2. koha saanud lätlane Jekabs Kubulins (Yamaha, 42 p) ja 4. ja 3. kohal lõpetanud Kaspar Uibu (Yamaha, Sõmerpalu MK, 38 p). Kuusk (192 p) tuli aga ülivõimsalt Eesti meistriks, Uibule (156 p) kuulus teine ja Kubulinsile (133 p) kolmas koht.

Veteranide klassis võitis Langel mõlemad sõidud Heigo Lauren (Yamaha, SK Yamaha Keskus, 50 p) Tarmo Jaasi-Tamme (KTM, MK K&K, 44 p) ja Urmas Heliste (Kawasaki, Kagu MK, 40 p) ees. Lauren tuli ka 182 punktiga meistriks, hõbeda sai Jaasi-Tamm (168 p) ja pronksi Lange viies mees Allan Vierland (Yamaha, SK Yamaha Keskus, 126 p).

Eesti karikavõistluse arvestuses võistelnud MX Hobi klassis võidutes Langel Timmo Mõts (Husqvarna, Sõmerpalu MK, 47 p) võrdselt 38 punkti kogunud Danel Drevingu (Yamaha, Paikuse MK) ja Sander Luige (Husqvarna, Pärnu MC) ees. Karikavõitja on tänavu Luik (160 p), teine o Dreving (150 p) ja kolmas Langel kuuenda koha saanud Marken Sonn (Husqvarna, Kose AMK, 99 p).

Võistluspäeva lõpus toimunud meeleolukal kardivõistlusel, kuhu starditi ajasõidu tulemustele vastupidises järjestuses, võtsid nelikvõidu külgvankrite sõitjad, kui esimesena lõpetas Markus Normak, kelle järel lõpetasid Gert Gordejev ja Normaku korvimees Karl-Albert Kasesalu. Esikuuikusse sõitsid end veel tänavune motomiss ja külgkorvisõitja Katrin Põldma, quadisõitja Martin Filatov ja Gregor Kuusk.

Pühapäeval selguvad aga meistrid klassides külgvankrid, Quad Open, Quad Junio5, Q100 ja ATV Lapsed ning karikavõitjad külgankrite veteranide, Quad veteranide ja Quad Naiste arvestuses.

Võistluse avamine toimub mõlemal päeval kell 11:00 ning esimene start antakse 11:30.

Homme selgub ka see õnnelik pealtvaataja, kes saab endale kvaliteetse auto järelhaagise firmalt Brentex, kui peale viimast sõitu toimub kõikide hooaja jooksul pileti ostnute vahel haagise loosimine.

Täpsema info võistluse ajakava ja registreerunud sõitjate kohta leiab aadressilt: