Kiiver pähe ja teele: Mootorratta seljas Eestit avastama

Eesti pakub mootorratturitele mitmekesiseid ja kauneid marsruute, mis võimaldavad avastada nii maalilisi looduspilte kui ka kultuurilisi vaatamisväärsusi. Mootorrattaga matkamine on suurepärane viis nautida vabadust ja avastada uusi paiku. Järgnevalt mõned soovitused ja marsruudid, millest alustada. 

Mootorrattamatkaks valmistumine

Iga edukas matk algab põhjalikust ettevalmistusest. 

  • Enne teele asumist veendu, et mootorratas on heas korras – kontrolli rehve, õli ja pidureid. 
  • Planeeri marsruut, võttes arvesse teede seisukorda ja võimalikke peatusekohti. 
  • Paki kaasa vajalik varustus, nagu vihmakindlad riided, tööriistad ja esmaabitarbed. 
  • Ära unusta ka veepudelit ja suupisteid, et energia püsiks terve päeva. 

Hea ettevalmistus tagab sujuva sõidu ja võimaldab täiel rinnal nautida teekonda läbi Eesti kaunite maastike. 

Lõõgastus pärast väsitavat päeva

Pärast pikka, ägedat ja väsitavat päeva sadulas on oluline leida õhtul aega lõõgastumiseks. Üks parimaid viise selleks on veeta õhtu mugavalt kämpingus või hotellis – käia dušši all, süüa head sooja toitu, mängida näiteks tahvlist oma lemmik arvutimänge, sirvida päeva jooksul tehtud pilte või nautida spordiülekandeid televiisorist või tahvelarvutist. Spordiennustused on ka Betmasteri platvormil – mis näitavad, mida teised fännid ennustavad jpm.

1. Lääne-Eesti ja Saaremaa

Lääne-Eesti on ideaalne sihtkoht neile, kes hindavad mereäärseid vaateid ja ajaloolisi paiku. Alusta oma matka Haapsalust, mis on tuntud oma ilusa rannapromenaadi ja ajaloolise piiskopilinnuse poolest. Edasi suundu Matsalu rahvusparki, mis on linnuvaatlejate paradiis. Sealt jätka teed Saaremaa poole, kasutades Virtsu-Kuivastu parvlaeva.

Saaremaal ootab sind Kuressaare loss ja maalilised tuulikud. Saaremaa teed on heas korras ja liiklus on rahulik, mis teeb sõidu meeldivaks. Kindlasti tasub külastada ka Kaali kraatrit ja Panga panka. Kui aega on rohkem, sõida edasi Hiiumaale, kus ootavad sind Kaina laidude rahvuspark ja Kõpu tuletorn. 

2. Lõuna-Eesti ja Otepää

Lõuna-Eesti on tuntud oma kuplilise maastiku ja maaliliste järvede poolest. Alusta oma matka Tartu linnast, mis on Eesti vanim ja kultuurilooliselt rikkaim linn. Tartust suundu Otepääle, mis on Eesti talispordi pealinn ja suurepärane sihtkoht ka suvisteks mootorrattamatkadeks.

Otepääl asuvad Tehvandi spordikeskus ja Pühajärv, kus saad peatuda ja nautida kaunist loodust. Jätka matka Põlvamaa suunas, külastades Taevaskoja liivakivipaljandeid ja Setomaa kultuuripiirkonda. Lõuna-Eesti teed on käänulised ja vaheldusrikkad, pakkudes suurepäraseid sõiduelamusi. 

3. Ida-Virumaa ja Peipsi järv

Ida-Virumaa on huvitav sihtkoht neile, kes soovivad kogeda midagi teistsugust. Alusta oma matka Rakverest, kus asub imposantne Rakvere ordulinnus. Jätka teekonda Kiviõli seikluskeskuse poole, kus saad nautida vaateid tehismägedele ja seiklusspordialadele.

Edasi suundu Narva, kus asub Narva Hermanni kindlus ja uhked vaated üle piiri Venemaale. Sealt sõida Peipsi järve äärde, kus ootavad Sind vanausuliste külakesed ja sibulatalud. Peipsiäärsed teed on rahulikud ja pakuvad võimalusi peatusteks kaunites järveäärsetes paikades. 

4. Põhja-Eesti ja Lahemaa rahvuspark

Põhja-Eesti pakub võimalust avastada nii mereäärset ilu kui ka ajaloolisi mõisaid. Alusta oma matka Tallinnast, suundu edasi Paldiski poole, kus saad nautida vaateid pankrannikule. Jätka sõitu Lahemaa rahvuspargi suunas, kus asuvad Palmse ja Sagadi mõisad ning maalilised rannakülad nagu Käsmu ja Altja.

Lahemaa rahvuspark pakub rohkelt võimalusi matkamiseks ja looduse nautimiseks. Sealt suundu edasi Aegviidu ja Jäneda poole, kus saad nautida rahu ja vaikust eemal linnakärast. 

Matk mootorrattaga on suurepärane viis kogeda Eesti looduse ja kultuuri rikkust vahetult ja isiklikult. Olgu sinu sihtkohaks Lääne-Eesti rannik või Lõuna-Eesti künklik maastik, Ida-Virumaa tööstusmaastikud või Põhja-Eesti ajaloolised paigad – iga mootorrattamatk pakub unustamatuid elamusi. Pea meeles planeerida oma marsruut ette, arvestada kohalike teeoludega ja nautida sõitu täiel rinnal! 

Tähelepanu! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult!