Krestinov Belgia MM-etapil 13-s, Roosiorg EM-etapil seitsmes

Gert Krestinov (37) ja Tanel Leok (3). Foto: Rauno Kais
Kuulsal Lommeli liivarajal toimus selle aasta motokrossi maailmameistrivõistluste viimane etapp Euroopa pinnal, kus kuninglikus MXGP klassis oli stardis üle pika aja mitu Eesti sõitjat. Samas peetud Euroopa meistrivõistluste viimasel etapil tegi hooaja parima tulemuse Hardi Roosiorg.

MXGP klassis olid lisaks Tanel Leokile (TM) võistlemas ka Gert Krestinov ja Priit Rätsep (mõlemad Kawasaki). Kvalifikatsioonis, mille võitis valitsev maailmameister itaallane Antonio Cairoli (KTM) belglaste Jeremy Van Horebeek’i (Yamaha) ja Kevin Strijbos’i (Suzuki) ees, oli eestlastest parim sünnipäevalaps Krestinov, kes ületas lõpujoone 13-ndana, Leok oli 15-s ja Rätsep 17-s.

MXGP esimeses sõidus võidutses jälle Cairoli, kes edestas prantslast Gautier Paulini (Kawasaki) 3,9 ja inglast Shaun Simpsoni (KTM) 4,9 sekundiga. Eestlaste parima tulemuse eest hoolitses jälle Krestinov, kes oli 12-s. Sõidu alguses kukkunud ja viimaste hulka langenud Rätsep näitas head tempot ja tõusis lõpuks 14-ndaks. Leok pidi sõidu poolel distantsil 16-nda koha pealt tehnilistel põhjustel katki jätma.

Cairoli võitis ka teise sõidu, mille poole peal hakkas korralikult vihma kallama, kus itaallasele järgnesid talle meeskonnakaaslane belglane Ken de Dycker (+8,5 sek), kes oli avasõidus neljas ja Simpson (+19,1). Eestlastest oli jälle parim Krestinov, kelle prillid said pihta juba teises kurvis ning noormees pidi terve sõidu halva nähtavusega võitlema. Mõned ringid enne lõppu suri ka ta tsikkel välja ja selle käivitamiseks ning sõidu jätkamiseks kulus 20 sekundit, mille jooksul noormee langes paar kohta. Lõpujoone ületas ta siiski Rätsepa ees 15-ndana. Leok sõitis 13-nda koha peal, kuid katkestas ka selles sõidus tehnilistel põhjustel, samas sai ta kirja 19-nda koha ja teenis 2 punkti.

Belgia etapivõit kuulus seega mõlemad sõidud võitnud Cairolile (50 punkti), teine oli de Dycker (40 p) ja kolmas Simpson (40 p). Krestinov oli kahe sõidu tulemusena 13-s (15 p), Rätsep 16-s (12 p) ja Leok 22-ne (2 p).

MM-arvestuses suurenes Cairoli edu veelgi ja tal on koos 669 punkti, teine on Lommelis teises sõidus üheksandana lõpetanud ja kokkuvõttes alles kaheksas olnud Van Horebeek (588 p), kes on ka ainus Cairoli MM-tiitli ohustaja, sest kahelt viimaselt etapilt on saada veel 100 punkti. Kolmandal kohal on Strijbos (498 p), tema oli Lommeli teises sõidus kaheksas ja kokku viies. Leok langes ühe koha võrra ja ta on 146 punktiga 18-s, Krestinov on 35-s (15 p) ja Rätsep 36-s (12 p).

MX2 klassis Eesti meeskonna Sahkar KTM Racing ridades sõitvale soomlasele Harri Kullasele jäi Lommeli etapp viimaseks MM-etapiks sellel hooajal, kuna sarja kaks viimast etappi sõidetakse Brasiilias ja Mehhikos, kus meeskond ei osale. Kvalifikatsioonis, mille võitis inglane Max Anstie (Yamaha) prantslaste Romain Febvre (Husqvarna) ja Jordi Tixier’i (KTM) ees, oli Kullas 11-s. Esimese finaalsõidu võitis Anstie, kes edestas prantslaseid Dylan Ferrandist (Kawasaki) 16 ja Tixieri 17,2 sekundiga, Kullas ületas lõpujoone 12-ndana. Teises sõidus osutus parimaks Tixier, tema edu teisena lõpetanud Anstie ees oli 12,4 sekundit, kolmandaks tulnud Ferrandis jäi võitjast 20,7 sekundit. Kullas parandas oma tulemust võrreldes esimesega ühe võrra ja oli 11-s.

Kahe sõidu kokkuvõttes oli parim Anstie (47 p), teine oli Tixier (45 p) ja Ferrandis (42 p), Kullasele kuulus 19 punktiga 11-s koht.

MM-arvestuses juhib ikka veel vigastusega eemal olev valitsev maailmameister hollandlane Jeffrey Herlings (594 p), Tixieril on koos 537 ja tema on ainus mees, kes võib hollandlase järjekordset tiitlit ohustada, sest kahelt etapilt on veel saada 100 punkti. Lommelis nii sõitudes, kui kokku neljas olnud Febvre on 489 punktiga kolmas ja temal enam tiitlit võita pole võimalik. Kullas on 127 punktiga 17-s.

Lommelis sõideti Euroopa meistrivõistluste EMX125 klassi viimane etapp, kus tegi oma hooaja parima esituse Sahkar KTM Racing meeskonna sõitja Hardi Roosiorg, kes sai 50 startinud sõitja seas kvalifikatsioonis 15-nda aja, sõidu teine eestlane Jan Jakobson (KTM) oli 30-s.
Esimene sõit läks Roosiorul väga hästi ja noormees lõpetas sõidu, mille võitis rootslane Alvin Östlund (Yamaha) hollandlase Bas Vaessen’i (KTM) ja sakslase Brian Hsu (Suzuki) ees seitsmendana, Jakobson oli 30-s. Teises sõidus, kus esikolmiku moodustasid Östlund, venelane Ivan Baranov ja Hsu, näitas Roosirg jälle head minekut ja ületas lõpujoone kümnendal kohal. Jakobsoni sõit kulges esimese omast tunduvalt paremini, kuid noormees jäi napilt punktist ilma olles lõpuks 21-ne.

Etapi võitis Östlund (50 p), teise koha sai Hsu (40 p) ja kolmanda Vaessen (37 p). Roosiorule kuulus 25 punktiga seitsmes koht.

Hooaja kokkuvõttes tuli Roosiorg 37 punktiga 28-ndaks, Jakobson kahjuks sellel aastal punkte ei saanud. Euroopa meistriks pärjati 268 punkti kogunud Hsu, kellele järgnesid Östlund (252 p) ja hollandlane Davy Pootjes (KTM, 216 p).

Nüüd tuleb sõitjatel väike puhkus ja järgmine MM-etapp sõidetakse alles 7-ndal septembril Brasiilias Trindade krossirajal. Roosiorg ja mitmed teised Eesti sõitjad osalevad aga juba järgmisel nädalavahetusel Belgias Lierneux-Bastogne rajal toimuvatel juunioride maailmameistrivõistlustel.