Kuidas ma Saverna testil käisin (VIDEO)

AAAA818527.-28.05 sõidetakse Neste Harju Rally 2016, Harju- ja Järvama teedel. Paljud osalejad on mööduva nädala jooksul käinud erinevates kohtades oma autosid testimas n.ö. testipäevi tegemas, kus lihvitakse veel viimast korda tehnilisi seadistusi ning tiimi koostöö sujuvust.

Seekord sai käidud vaatamas testipäeva Saverna-Krootuse lõigul,mida viimati kasutati ralli katsena Põlva rallil. See lõik pakub nii kurve kui kiirust kui ka trampliine,mis toob hästi esile sõitja oskused ning ka auto vedrustuse ja üldise auto käitumise.

Seekord õnnestus ka ära proovida kaardilugeja kohal kaasasõit. Piloodiks oli aasta 2015 EMV8 – E12 klassi Eesti meister Ranno Bundsen, kes lahkesti pakkus sellise suurepärase võimaluse, mis oli tegelikult ka ammuse soovi täitumine.

Sellest hooajast sõidavad Ranno Bundsen/Robert Loštšenikov, Mitsubishi Lancer EVO8-ga. Võimsust on autol ca 350 hj ja väändemoment on ca 650Nm.

Pähe sai tõmmatud sidega kiiver koos HANS-ga ning rihmadega istme külge kinnitatud. Enne starti olid Ranno ainukesteks sõnadeks: “Ära seda suurt kangi tõmba!“ Ta pidas silmas käsipidurit. Sõit võis alata. Kuna päeva esimeses osas olid sellel sama rajal oma autosid juba testinud Aus/Koskinen, Maarend/Kapp , Kasper Koosa ning veel 2 vene rallipaari oli rada juba suhteliselt rööpasse sõidetud ning kurvides ka kivid maa põuest rajale kangutatud. Sirgetel lõikudel oli palju lahtist kruusa. Auto pidamine oli tänu kruusarehvile väga hea kuigi paari kurvi külg ees sisenedes oli tunne, et milline puu see mind vastu võtab. Viimati kui spidomeetrit vaatasin, näitas see kuskil 110 km/h ja seda siis kitsal metsavahelisel kruusateel.

Tänu headele istmetele ning vastupidavatele rihmadele ei avastanud ma ennast peale järske kurve piloodi sülest vaid säilitasin kõrvalistuja positsiooni. Jalgade alt kostus meeletu kivirahe. Katse lõpus oli trampliin, mis ei jätnud sugugi külmaks ning eneselegi ootamatult tulid üle huulte imestushüüe: “Ossaa raisk!“ Ranno küsimusele: “Kuidas meeldis?“ suutsin vastata vaid “Normaalne”. Kui nüüd kellelgi tekkis küsimus, et kas tundsin ka hirmu, vastan ausalt, et jah aga iga kell teeksin selle uuesti ja uuesti. Kes teab ehk õnnestub järgmine kord kellegi teise kõrval sõitu nautida. Enda jaoks sai kinnitust, et Lõuna-Eesti rallirajad on Eesti parimad!”