Kullamaal sõideti motojääraja meistrivõistluste avaetapp

Taavi Laur (66), Andero Oksaar (94). Foto: Rauno Kais
Kui nädal tagasi algasid Türil mootorrataste jäärajasõidu Eesti karikavõistlused ja seda ainult osadele klassidele, siis eile toimunud võistlusel jagati punkte juba kõikidele meistrivõistlustel ja karikavõistlustel osalevatele klassidele.

Kullamaal toimus karikavõistluste teine etapp 65cc, 85cc ja MX Hobi masinaklassidele, samas MX A, Quad, ATV Open ja Külgvankritele oli see võistlus aga avaetapiks. Samuti oli see esimeseks etapiks MX Open jääpiigi klassile, kus antakse välja ainus motojääraja Eesti meistritiitel.

Hoolimata sellest, et tänavune talv on olnud suhteliselt külma ja lumevaene, leidub Eestis õnneks siiski mõni koht, kus saab jäärajavõistluseid pidada. Kullamaa tehisjärve jää oli piisava paksusega, kuid tänu intensiivsele päikesele tuli rada võistluspäeva jooksul nii mõnedki korrad ümber teha, et võistlus talisupluseks ei kujuneks.

MX Open jääpiigi klassis käis avasõidus korralik võitlus esikohale kvalifikatsiooni kahe kiireima Taavi Lauri (Kawasaki, Linnamäe krossiklubi) ja Andero Oksaare (Kawasaki, Saku MK) vahel. Stardist paremini minema Oksaar, kuid paar ringi hiljem suutis Laur liidriks tõusta ja noormehed kihutasid ülejäänud sõidu koos. Lõpujoonel edestas Laur konkurenti 1,3 sekundiga. Kolmandaks sõitis end tagasihoidliku stardi teinud Eesti supermoto rahvuskoondise liige Patrick Pals (Kawasaki, Türi AMK).
Teises sõidus haaras Laur aga kohe liidriohjad enda kätte ja suurendas iga ringiga teisena sõitnud Oksaare ees vahet ning edastas teda lõpuks 8,8 sekundiga. Kolmandale kohale käis aga äge duell Palsi ja avasõidus neljanda koha saanud Hannes Hansmani (Kawasaki, MX Racing Team) vahel ning seekord edestas Hansman Palsi 0,4 sekundiga.
Kahe sõidu kokkuvõttes võidutses Laur (50 punkti), teine Oksaar (44 p) ja kolmas Hansman (38 p).

MX A krossinaela klassis võidutses kummaski sõidus kindlalt Taavi Lauri onupoeg Leo Laur (Kawasaki, Linnamäe krossiklubi). Esimeses sõidus järgnesid talle Hendrik Mullo (Yamaha, Lääne MK) ja temaga ägedat heitlust pidanud, kuid seejärel kukkunud mitmekorde ringrajameister Hanno Velt (Beta, RedMoto Racing), kes osales ka naelrehviga piigi klassis ja sai seal kokku viienda koha. Teises sõidus järgnesid Laurile avasõidus efektesid kukkumisi esitanud ja seetõttu neljanda kohaga piirdunud Don Eric Laane (KTM, RedMoto Racing) ja Velt, kes kukkus sõidu esimesel ringil ja jäi esiduost kaugele maha ning ei suutnud hiljem vahet tagasi sõita.
Kokkuvõttes võitis Laur (50 p), kellele järgnesid võrdse 40 punktiga Laane ja Velt.

Klassis MX Hobi ei leidunud vastast piigiklassis edukalt osalenud Hannes Hansmanile, kes võitis kindlalt mõlemad sõidud. Järgnevatele kohtadele käis aga kummaski sõidus äge võidusõit ning esimeses sõidus suutis end lõpuks teiseks sõita Sven Simulaskil (Kawasaki), kes edestas Kevin Radsini (Kawasaki, RedMoto Racing) ainult 0,2 sekundiga. Teises sõidus kihutas end teiseks aga Radsin ja kolmandaks avasõidu kuues mees Tambet Kuresoo (Suzuki, Speedline Racing).
Kahe sõidu tulemusena tõusid poodiumile Hansman (50 p), Radsin (42 p) ja Simulask (38 p), kes oli teises sõidus viies.

65cc ja 85cc klasside ühissõitudes kuulusid esimesed kohad arusaadavalt suurematel tsiklitel sõitnud poistele, kus esikohale käis duell samade sõitjate vahel, kes jagelesid ka Türi etapil. Kullamaa avasõidus suutis Kairo Katkosilt (KTM, Kose AMK) võita oma peakonkurenti Jörgen-Matthias Talvikut (KTM, Pärnu MC), kes korra isegi juhtis sõitu, kuid tegi siis sõiduvea ja langes mitu kohta. Kolmandaks sõitis end võidumehe klubikaaslane Kevin Sleng (KTM). 65-stel moodustasid esikolmiku Joosep Pärn (KTM, Paikus MK), Norman Erik Linnas (KTM, Tihemetsa MK) ja Kennert Nurja (KTM, AYR Racing Team).
Teises sõidus käis jälle äge andmine Katkosilti ja Talviku vahel ning seekord õnnestus Pärnu motoklubi sõitjal paar ringi enne lõppu konkurendist mööduda ja ka sõit napi 0,7 sekundilise eduga võita. Kolmandaks sõitis seekord end Alex Allar Rebane (KTM, Pärm Racing Team), kellel avasõidus purunes tagarehv ja ta pidi neljanda kohaga leppima. 65cc klassis oli esikolmik sama, mis esimeseski.
Kokkuvõttes sai magusa etapivõidu Talviku kogudes võrdse arvu punkte (47 p) Katkosiltiga, nendele järgnesid Rebane ja teises sõidus neljandana lõpetanud Sleng võrdselt 38 punktiga. 65cc klassis tõusid poodiumile Pärn (50 p), Linnas (44 p) ja Nurtja (40 p).

Quadidel heitlesid esikohale avasõidus eelmise aasta supermoto Eesti meister Janek Soidla (Yamaha, Lääne MK) ja Kalev Must (Yamaha, Motodepoo), kellest viimane juhtis sõitu pool distantsi. Soidla suutis peale mitmendat katset konkurendist lõpuks mööduda ja ise liidriks tõusta ning ka sõidu lõpuks võita. Musta järel lõpetas kolmandana Raini Roomets (Yamaha, Quad MK).
Soidla haaras teises sõidus kohe ise liidrikoha, kuid Must oli tal pidevalt kannul ja proovis ka paaril korral Soidlast mööduda. Kahjuks lõpetas Musta võistlusmasin sõidu poole peal töölepingu ja tema püüdlus kõrgele kohale lõppes, kuid hoolimata sellest sai ta kuuenda koha. Soidla sõitis uhkes üksinduses seejärel sõidu lõpuni ja võitis sõidu, teiseks tuli avasõidus kaheksanda koha saanud Carol Reesna (KTM, RedMoto Racing) ja kolmandaks esimese sõidu seitsmes mees Tanel Jürna (KTM, Motobox RT).
Soidla võitis seega maksimaalse 50 punktiga etapi, teiseks tuli Must (37 p) ja kolmandaks Reesna (35 p).

Külgvankritel ei leidunud vastaseid vendadele Sverre ja Alar Lamp (AYR-KTM, Saku MK), kes võitsid veenvalt mõlemad võidukihutamised. Avasõidus järgnesid neile Ülar Karing – Kirster Kindel (AYR-KTM, Jõhvi MK) ja quadide võidumees Janek Soidla koos Maarek Kõrega (Zabel, Lääne MK) ning teises Markus Normak – Karl-Albert Kasesalu (AYR-KTM, Gas Gas MK), kes ei saanud tehnilistel põhjustel avasõidus stardist pikka aega minema ja olid lõpuks viiendad ning Karing – Kindel.
Esikolmiku moodustasid seekord Sverre ja Alar Lamp (50 p), Karing – Kindel (42 p) ja tänu viimasele sõidule Normak – Kasesalu, kes kogusid Soidla – Kõrega võrdselt 38 punkti.

ATV-de mõlemad sõidud võitis ülivõimsalt Tamur Vanker (Can-Am, Freetime Racing), kellele järgnesid kummaski sõidus Sten Ivanov (Kawasaki, Saku MK) ja Martin Polikarpus (Can-Am). Vapralt esines ka võistluse ainus õrnema soo esindaja Angela Veerpalu (Kawasaki), kes lõpetas mõlemad sõidud neljandana.

Motojääraja Eesti meistri- ja karikavõistluste järgmine etapp toimub esialgsete plaanide kohaselt 24. veebruaril Pärnus, kuid sealsed jääolud on hetkel nigelad, mistõttu võib võistlus toimuda ka mujal Eestis.