Maailma jettide esinumber võidutses Viljandis

Marcus Jorgensen. Foto: Rauno Kais
Sel nädalavahetusel sõideti peale 14 aastast pausi Viljandi järvel taas jetivõistlusBalti Jetispordi Liidu poolt korraldatud Baltic Finals 2016 nimeline mõõduvõtt oli rahvusvaheline jetivõistlus ja selle aasta Baltikumi suurim võistlus, kus osalesid mitmed tähtsate tiitlitega pärjatud sportlased üle maailma.

Nimekaim Viljandi võistluse osalejatest oli taanlane Marcus Jorgensen, kes on selle aasta UIM Euroopa meister ja maailma edetabelijuht Runabout GP klassis olles võitnud kõik seni peetud etapid üle maailma. Eelmisel aastal veel motokrossiga tegelenud Jorgensen alustas Viljandis Runabout GP klassi võistlust avasõidu võiduga. Noormees võitis ka teise sõidu, kuid ta eksis reeglite vastu ja langetati viiendaks, mis tähendas, et esikoha saamiseks pidi ta võitma ülejäänud kaks sõitu. Nendes ta ei vääratanud ja näitas kõigile, mis tempoga maailma tipus sõidetakse ning kummastki sõidust tulid talle ülivõimsad võidud ja nelja sõidu tulemusena kogus taanlane 219 punkti ning võitis võistluse. Eestlaste rõõmuks saavutas kokkuvõttes teise koha Rainer Lepp, kes kogus venelase Roman Klimenkoga võrdselt 197 punkti, kuid tänu viimase sõidu teisele kohale oli eestlane poodiumil kõrgemal astmel.

Ski GP klassis heitlesid esikohale juuniorite maailmameistrivõistlustelt kokku 7 MM-tiitlit Eestisse toonud Markus Lutsokert ja Marten Männi. Avasõidu võitis 3 tiitliga pärjatud Männi Lutsokerti ees, kuid teises sõidus võttis võidu aga viimati nimetatu. Männi sõit seevastu ebaõnnestus, kuna esmalt põrkas ta kokku ühe konkurendiga ja langes viimaseks ning hoolimate sellest, et ta tõusis küll kolmandale kohale, ütles ta võistlusmasin sõidu lõpus üles ja ta jäi viimaseks. Kolmandas sõidus võitis taas Männi Lutsokerti ees ja vajas viimasest sõidust võitu ja konkurendi väikest ebaõnne. Seda aga ei juhtunud, kui Lutsokert võttis ülivõimsa võidu tagasihoidliku stardi teinud Männi ees. Nelja sõidu tulemusena kogus Lutsokert 226 punkti, Männi (209 p) oli teine ning Andres Lauri (185 p) kolmas.

Runabout Limited klassis pidasid kõva duelli maha venelane Roman Klimenko ja Ühinenud Araabia Emiraatide sõitja Ali Al Allanjawi. Kordamööda võitsid mehed teine teise ees sõite, kuid kuna araablasel tuli sisse üks kolmas koht, siis pälvis esikoha Klimenko (226 p), kellele Al Allanjawi kaotas lõpuks 5 punktiga. Poodiumi madalaimale astmele tõusis võistluse lõpuks leedulane Mindaugas Jaciauskas. Jorgensen osales ka selles klassis, kuid kahes esimeses sõidus pidi ta esiduo järel mõneti üllatuslikult kolmanda kohaga leppima ning kolmanda sõidu alguses ütles ta võistlustehnika üles ja puuduva varuosa tõttu ta viimasesse sõitu ei läinud.

Masinaklassis Runabout Veteran 35+ GP võidutses Mindaugas Jaciauskas (226 p), kes võitis kaks esimest sõitu ning oli kahes viimases teine. Teise koha sai esimeses kahes võidukihutamises teise ja kolmanda koha saanud, kuid kaks viimast võitnud Dimitry Klimenko (221 p) Venemaalt. Kolmandaks tuli eestlane Valeri Trujevtsev (197 p), kes oli kolmes sõidus kolmas ja korra teine.

Runabout Stock masinatel oli väga põnev võistlus, millest väljus võitjana 207 punkti kogunud Ali Al Allanjawi ja seda tänu viimase sõidu võidule. Eelnevates võidukihutamistes oli ta lõpetanud kolmanda, esimese ja viiendana. Teise koha saavutas võitjaga sama arvu punkte saanud Erki Laiakask, tema oli sõitudes kolm korda teine ja korra kolmas. Kolmandaks tuli peale nelja sõitu soomlane Feetu Rajajärvi (185 p).

Vanematel, Runabout Classic arvestuses oli osalemas kaks eestlast ja seal kogusid nii Heigo Hummel kui Kaupo Ennumäe 226 punkti ning esimeseks tuli Hummel, kes oli parem viimases sõidus. Runabout Novice klassis oli parim Priit Kampus (221 p), kellele järgnesid venelane Aleksey Grishin ja Ralf Üpraus, kes kogusid võrdselt 199 punkti.

Ski Lite klassis madistasid võidule onupojad Sultan ja Abdullah Alhammadi Ühinenud Araabia Emiraatidest, kes pidasid maha igas sõidus korralikud duellid ning jagasid omavahel kõikide sõitude kaks esimest kohta. Kui kaks esimest sõitu võitis Abdullah Sultani ees, siis kahes viimases oli olukord vastupidine ja tänu sellele sai ka esikoha Sultan, kes kogus onupojaga võrdsed 226 punkti. Nelja sõidu kokkuvõttes saavutas kolmanda koha Läti noormees Rolands Fukss (187 p).

Ski Junior 13-15 Stock klassis võttis aga Abdullah Alhammadi oma onupojalt revanši, kui võitis kõik sõidud Sultani eest ja tuli maksimaalse 240 punktiga esimeseks. Sultan (212 p) sai seega teise koha ning kolmandaks tuli klassi ainus õrnema soo esindaja Manuela Lõhmus (182 p) ning seda tänu viimase sõidu kolmandale kohale, kus ta edestas sama punktiarvu kogunud Mattias Siimanni, kes oli seal neljas.

Ski Junior 10-12 Lite klassis võitis aga Sultan Alhammadi väikevend Ahmed, kes edestas kõikides sõitudes Ander-Hubert Lauri. Ski Ladies duellis võidutses kolm sõitu neljast tasku pistnud Kätriin Nilbe Manuela Lõhmuse ees.

Veteranide Ski 35+ GP klassis ei leidunud vastast Andres Laurile, kes võitis kõik neli sõitu ja sai 240 punktiga esikoha. Kokkuvõttes tuli teiseks soomlase Lari Montoneniga võrdselt 197 punkti kogunud Egon Üpraus ja seda tänu viimasele sõidule, kus ta oli teine ja põhjanaaber seevastu neljas.

Ski Stock arvestuses võitis Marten Männi (240 p) Henry Kiisa (159 p) ees ning Ski Novice esikolmiku moodustasid aga võrdselt 226 punkti kogunud Heigo Kopso, Ivar Annus ja Jaak Ravensberg (187 p).

Spark jettidel võttis maguse võidu Teet Vare (216 p), kes edestas soomlast Timo Laitineni 2 punktiga. Nelja sõidu tulemusena sai kolmanda koha soomlane Pasi Vuorela (179 p).

Võistlusega jäid rahule nii rahvusvaheline žürii, kui ka välismaa sõitjad, kes kiitsid nii korraldust, kui ka Viljandit. Kõige kaugemad Araabia külalised nautisid võistlust täiel rinnal, sest üldjuhul võistlevad nad merel ning ka loodus on Viljandis kordades rohelisem, kui nende liivasel kodumaal. Kõik osalejad avaldasid lootust, et sama võistlus toimub ka järgmisel aastal ning siis nad oleksid tulemas veelgi suuremate jõududega.