MOMU Mootorispordi muuseum annab teada: Täna 90 aastat tagasi avati Eesti esimene autonäitus

Foto: repro ajakirjast “Auto”
Eesti esimene autonäitus korraldati 1928. aastal Tallinnas ja see oli avatud 27. aprillist kuni 1.maini. Näitus toimus Tallinna tolleaegsel näituseplatsil, mis on tänapäeval tuttav Tornide väljaku nime all. Eesti Autoklubi poolt korraldatud näituse avas riigivanem Konstantin Päts isiklikult.

Eesti Autoklubi häälekandja ajakiri “Auto” kirjutas oma pikas ülevaates muuhulgas järgmist:
“Tallinnas 27. aprillist kuni 1. maini peetud auto- ja mootorite näitus oli esimene katse sel alal üldse Eestis. Välismaadel korraldatakse autonäitusi juba aastaid järjekindlalt ja saavad kõikjal rohke tähelepanu osaliseks. Sarnaste näituste ülesanne on rahvast ja eriti autotarvitajaid tutvustada uuemate autotüüpidega, et kokkusurutud näol võiks anda ülevaatlikku pilti olemasolevatest tüüpidest. Siin on juhus võrrelda üksikuid tüüpe, ilma et tarvitseks ette võtta pikemat ringkäiku ärides. Peale selle püüavad autovabrikud ja esindajad näituse ajaks kohale muretseda rohkem mudeleid ja nii on sarnane näitus, eriti meil, soodsaks juhuseks, et mitmesuguseid tüüpe üksteise kõrval näha ja võrrelda. Tallinna suurel näituseplatsil oli pandud välja 22 mitmesugust sõiduauto tüüpi ja 8 mitmesugust veoauto tüüpi; peale selle terve rida mootor- ja jalgrattaid, autoõlisid, autokumme ja muid autotarbeid.”

Taasiseseisvunud Eestis korraldati esimene autonäitus 1992. aastal “Racetech” nime all. Juba järgmisel aastal sai näitus uue nime “Motorex” ja seda korraldati kuni 2006. aastani.

Mootorispordimuuseumis on esindatud mootorispordi lugu läbi 3 sajandi – sajad tiitlid, oma mootorispordi tööstus, maailma üks suuremaid vormelautode tootjaid, ligi 200 000 inimest võistlusi vaatamas – kõik see on näha Tallinnast 45 km läänes Turbas asulas 1923. aastal valminud Ellamaa elektrijaama hoones. Kokku ligi 200 autot ja mootorratast, varustus, seadmed, auhinnad.
www.momu.ee
https://et-ee.facebook.com/motorsportmuseum/