Pärnus sõideti hooaja suurim jetivõistlus

Pärnu jõel toimus lõppenud nädalavahetus Eesti ja Balti meistrivõistluste eelviimane etapp Jetski Freetime Racing Cup 2015 jettide rajasõidus, kus oli kiireid osalejaid nii Baltiriikidest kui ka Soomest ja Venemaalt. Ilm sattus olema paras väljakutse, kuna muutus päeva jooksul seinast seina, kord oli kõrvetav päike, siis jälle tugev tuul kuni laus paduvihmani välja, ehk ilma oli igale maitsele, mis kindlasti jättis ka jälje võistluste käigule.

Kõige kiiremate püstiste jettide Ski GP klassis võidutses esimese ja viimase sõidu võitnud Markus Lutsokert (Hydrospace, 173 p), kellele järgnes sõidud vastavalt teisena ning korra Lutsokerti ees võitnud ja viimases tõrkuva tehnika tõttu neljandaks jäänud Eesti meistrivõistluste liider Marten Männi (Hydrospace, Freetime Racing, 156 p). Poodiumi madalaimale astmele tõusis päeva lõpuks Hendrik Pindmaa (Kawasaki, Retent AS, 144 p), tema lõpetas sõidud vastavalt 3., 4. ja 2. kohal.

Istuvate Runabout GP klassis sõltus viimasest sõidust, kes etapivõidu saab ja selles võidutses meistrivõistluste liider Erki Laiakask (Sea-Doo, BRP Racing Team), kellele järgnesid Andrus Lutt (Sea-Doo, Piston Racing) ja leedulane Tomas Gurkšnys (Sea-Doo). Kolm esimest kogusid võrdselt 161 punkti ning igaüks neist võitis ühe sõidu, oli korra teine ja ka kolmas siis luges viimase sõidu finishi järjekord. Esimeses sõidus lõpetas esimesena Lutt, keda tabas aga samas kohe ebaõnn, sest talle langes osaks raja poi eiramise eest karistus, milleks oli 1 ringi tulemusest maha arvamine, mis kukutas ta kohe sõidu protokollis 3-le kohale. Tagantjärgi võib öelda, et sellel poil oli päeva kokkuvõtet silmas pidades märgiline tähendus. Kolmas sõit oli eriti kaasahaarav ja samas ka dramaatiline, kuna sõitu juhtis pikalt leedulane Gediminas Leonas (Sea-Doo), aga sõidu käigus vahetati mitmeid kordi kohti ja tekkinud olukorra, kus Lutti, Gurkšnyse ja Leonase vahelises heitluses tekkinud segaduse kasutas ära Laiakask, kes ühel ringil parandas oma positisooni kahe koha võrra ja asus ise hoopis võitlussõitu juhtima, mida ta enam käest ei andnud ning mis viis ta ka päeva lõpuks klassi võiduni.

Ski Stock klassis võidutses aga Pärnus Männi (168 p), kus noorel võidusõitjal ei pidanud närvid vastu ja tegi avasõidus valestardi ning oli kolmas, kuid võitis kaks viimast. Kolme sõidu kokkuvõttes saavutas teise koha esimese sõidu võitnud ja ülejäänutes teisena lõpetanud Lutsokert (166 p). Lätlane Daniels Poznaks (Hydrospace, 149 p) oli avasõidus teine ning teistes kolmas, mis andis talle ka kokku kolmanda koha.

Soome läks aga esikoht klassis Ski Lite, kus Mikko Wikman (Kawasaki, 180 p) võitis kõik kolm võidukihutamist. Mattias Siimann (Kawasaki, BRT RT, 145 p) oli küll avasõidus alles viies, kuid kahes viimases saadud teise koha eest kuulus talle ka kokku sama koht. Viimases stardis sai Siiman väga hea stardi ja hoidis soomlast mitu ringi seljataga kinni, kuid sõidu keskel pääses vanema sõidumehe kogemus võimule ning Wikman tõusis liidriks ja võitis sõidu. Kolmanda koha saavutas lätlane Daniels Poznaks (Kawasaki, 139 p), tema oli sõitudes vastavalt 3., 4. ja 3.

Veteran Ski 35+ GP etapivõidu sai Maarjamaa meistrivõistluste teine mees Andres Lauri (Hydrospace, Speedline Racing, 173 p), kes võitis esimese ja viimase sõidu ning oli teises teine. Kolme sõidu tulemusena sai teise koha sõidud vastavalt 4., 1. ja 3. kohal lõpetanud Henn Linth (Kawasaki, 151 p) ning poodiumi madalaim aste kuulus Andres Kalmerile (Kawasaki, LIX, 145 p), tema oli sõitudes 2., 5. ja 2.

Noorte klassis Ski Junior 8-12 aastaste hulgas jätkas oma võitudeseeriat seni kõik sõidud võitnud Mattias Reinaas (Hydrospace, Kohila Motospordi Klubi, 180 p), kes lõpetas ka Pärnus kõik sõidud esimesena. Kõigis kolmes sõidus järgnesid eestlasele lätlane Ričards Fukss (Kawasaki, 159 p) ja soomlane Niclas Auvinen (Yamaha, 144 p). Vanemate 13-15 seas edestas Läti poiss Emils Poznaks (Hydrospace, 173 p) kahes sõidus Manuela Lõhmust (Kawasaki, SK Jetsport, 166 p), ühe korra oli edukam aga Eesti preili.

Ski Ladies klassis osutus parimaks Helen Lauri (Hydrospace, Speedline Racing, 173 p), tema võitis esimese ja viimase sõidu ning oli korra teises sõidus esimesena lõpetanud Kätriin Nilbe (Benelli, SK Jetsport, 166 p) järel teine. Kõikides sõitudes oli kolmas Lõhmus (144 p).

Runabout Stock jettidel eestlastel kahjuks poodiumile asja ei olnud, kui esikoha saavutas soomlane Erik Seppinen (Sea-Doo, 173 p), teiseks tuli lätlane Redas Petkevičius (Sea-Doo, 149 p) ja kolmandaks Mindaugas Jaciauskas (Sea-Doo, 142 p) Leedust. Selles klassis olid rajal Eestis esimest võistlust sõitvad kuumaverelised võidusõitjad Leedust, kellel oli alguses raskusi stardijoonel püsimisega ja stardiprotseduuridest kinnipidamisegam kuid peale mitmeid valestarte ning mõttevahetust peakohtunikuga said mehed lõpuks siiski minema. Parim eestlane oli Laiakask, kes sai 139 punktiga neljanda koha.

Runabout Stock N/A klassis peale esimese sõidu kesist starti ja teist kohta Valeri Trujevtsev (Sea-Doo, Hempel, 173 p) ennast hiljem enam üllatada ei lasknud ja võitis kaks viimast sõitu. Esimeses sõidu hea stardi saanud ja võidutsenud, kuid järgmistes 2. ja 3. koha saanud Margus Kesküla (Sea-Doo, BRT, RT, 161 p) oli teine ning kolmas koht kuulus lätlasele Janis Burkale (Sea-Doo, 144 p).

Mattias Siimann (Sea-Doo), kellel oli tõsine tööpäev, võttis aga 173 punktiga võidu Runabout Spark klassis, võites esimese ja viimase sõidu ning olles korra teine. Ühe sõidu võitnud ja teistes teisena lõpetanud Teet Vare (Sea-Doo, 166 p) sai ka kokku teise koha ning kolmandaks platseerus kõik sõidud samal kohal lõpetanud soomlane Pasi Vuorela (Sea-Doo, 144 p). Kolmandas stardis läks stardisirgel tõsisesks trügimiseks, kus kohe üle stardijoone mines astus Vare Siimannile jeti saba peale, kuid stardikurvis olid juba Siimann ja Vuorela jetid külge külje kõrval, kus kurvis seespool olnud Siiman toetas Vuorela jetile, pääses kurvist välja esimesena ja enam tagasi ei vaadanud ning võttis võidu.

Eesti karikavõistluste arvestuses osalevate Ski Beginners Stock klassis kuulus kolmikvõit Freetime Racing sõitjatele, kui esimeseks tuli Sander Lõhmus (Yamaha, Freetime Racing, 168 p), teine oli Jaak Ravensberg (Kawasaki, Freetime Racing, 156 p) ja kolmas Heigo Kopso (Kawasaki, 149 p). Ka selles klassis oli natuke dramaatikat, kus esimese sõidu esimesena lõpetanud Lõhmus sai rajapoi eiramise eest karistuse, milleks oli 1 ringi tulemusest maha arvamine, mis kukutas ta oluliselt tahapoole ja andis lisa motivatsiooni just tähelepanu osas järgmisteks startideks.

Runabout Beginnersis võidutses Künter Lemming (Sea-Doo, Piston Racing, 161 p), kellele järgnesid võrdselt 156 punkti kogunud Indrek Isop (Kawasaki, Freetime Racing) ja leedulane Julius Mikutavicius (Sea-Doo).

Päev varem toimunud endurovõistlusel moodustasid Ski GP klassi esikolmiku Marten Männi, Hendrik Pindmaa ja Kätriin Nilbe, kus sõitu juhtis kaua Pindmaa, kes pikale veninud tankimise ja sellega kaasnenud ajakaotus tõttu pidi liidrikoha loovutama Männile.

Runabout GP oli huvitav sõit, kuna võidusõitjatel oli selgelt tegemist õige raja läbimisega ja nii juhtuski, et tegelik sõidu võitja oli hoopis see, kes läbis raja õigesti ja olemata päeva kiireim mees rajal. Lõpuprotokollis oli parim Priit Kampus, kellele järgnesid Erki Laiakask ja Künter Lemming. Runabout Spark klassis edestas Mattias Siimann Teet Varet.

Jettide rajasõidu meistri- ja karikavõistluste viimane etapp, BRP Keskus Cup, sõidetakse 8. ja 9. augustil Tallinnas Pirital.