Tabasalus sõideti laupäeval Baltyre speedway EMV teine etapp

Foto: Margus Almers
Foto: Margus Almers
Möödunud laupäeval sai Ranna Speedway ovaalil rajal näha kaheksa masinaklassi esindajaid: neljas võistlesid noored ja neljas täiskasvanud.

Kirgederohket võistluspäeva alustasid lapsed. Speedway 85 klassis tegi sel korral vägeva sõidu eelmise etapi kolmas Karl Johannes Lattik. Võimalikust maksimumist lahutas teda vaid üks punkt, viimases eelsõidus tuli alla vanduda Allan Angelstokile. Finaalis sõitis Allan aga stardilintidesse, diskvalifitseeriti ja lõpetas võistluse kokkuvõttes neljandana. Finaali võit Karl Johannes Lattikule, teine eelmise korra parim eestlane Gert Heinvee ning kolmas selle klassi noorim võistleja Frido Ving Viidas. Meistrivõistlusi juhib 25 punktiga Lattik, teine 18 punktiga Heinvee ja kolmandat kohta jagavad 15 punktiga Angelstok ja soomlane Timi Salonen.

Speedway Mikro klassis oli sel korral rajal juba kolm spetsiaalmootorrattaga võistlejat, debüüdid tegid 5-aastane August Lattik ja 9-aastane Kaspar Purge. Viimasel õnnestuski intensiivse võistluseelse treeningperioodi tulemusena kõigist sõitudest võidud võtta. Teiseks sõitis end eelmise korra esimene Matthias Lattik ning kolmas oli tema onupoeg August.

Laste flat track klassides oli osavõtt sel korral kesine, ettearvatavalt läks suur osa selle klassi võistlejaid motokrossilt vajalikke punkte püüdma. Sellele vaatamata sai näha korralikke etteasteid. FT 50 klassis võttis kõigist sõitudest maksimumpunktid Kert Matin Räämet Jõelähtme Tehnikaspordiklubist, talle järgnes stabiilselt teine Robert Reisalu ja kolmandaks jäi esmakordselt võistlustules olnud Deliisa Vilberg. Flat track 65 klassis ei olnud aga esikoht sugugi nii ettearvatav, tasavägist duelli oli oodata sõitjatelt Raul Liivlaid ja Patric Luca Uusjärv. Teise sõidu kukkumise tagajärjel antud kordusstardis ei saanud aga Uusjärv oma sõiduvahendit enam käima ning pidi sõidu katkestama. Motokrossipisiku trennidest sõidupisiku külge saanud Liivlaid seega kokkuvõttes esimene, Uusjärv teine, Stevin Parm kolmas ning Carola Vilba neljas.

Päeva oodatuimad sõidud klassis SW 500 tõid jällegi rajale üsna rahvusvahelise seltskonna. Läti Daugavpilsi “Lokomotivi” klubi juunior Dāvis Kurmis näitas stiili ja võttis kõigist sõitudest maksimumpunktid. Suurepäraselt ette valmistatud rada võimaldas kiiremaid sõite kui eelmisel korral ja nii sõitis Kurmis juba esimeses sõidus välja selle hooaja ajarekordi 1:10:72.
SW 500 klassis tegi debüütsõidu eelmisel korral noorte arvestuses sõitnud Markus Maximus Lill. Juba teist aastat Riias suurel rajal trenne tegeva Lille jaoks oli kodune võistlus ideaalne võimalus selles masinaklassis võistluskogemust saada. Punkte noorel sõitjal kahjuks korjata ei õnnestunud, kuid sõiduoskustelt ei jäänud ta konkurentidest küll kellegi arvates maha. Juba esimeses sõidus ilmnesid tehnilised probleemid Janne Nymani rattaga ja nii tundus tema sõit lõppevat. Tervislikel põhjustel teise starti mitte tulnud Markus Maximus Lill andis aga lahkelt soomlasele oma sõiduvahendi ja nii võis põhjanaabri võistlus jätkuda. Ka noore seades rattal suutis Nyman klassi näidata ja võttis kokkuvõttes teise koha. Kolmas lätlane Maxim Vlasov, neljas samuti Daugavpilsi klubi sõitja Elvis Avgucevičs. Parima eestlasena oli viies eelmisest etapist kõrvale jäänud Urmo Käosaar. Meistrivõistlusi juhib soomlane Janne Nyman 24 punktiga, teist ja kolmandat kohta jagavad 18 punktiga eelmise korra esimene Gleb Ševtšenko Venemaalt ja selle etapi võitja Dāvis Kurmis.

Speedway külgvankrite klassis nägi sel korral enneolematut võistlust, ainult teine sõit möödus viperusteta ja kõik neli ekipaaži ületasid finišijoone. Esimeses stardis sõitsid nr 111 Lõhmus/Johanson tagant sisse 201 Sudnikevits/Sudnikevitsile, kordusstardiks ei saanud 201 vankrit korda ja joonele ei tulnud. Kolmanda sõidu pidi 111 tehniliste probleemide tõttu katkestama. Neljandas sõidus sõitsid omavahel kokku 111 ja 182 Margus Luide/Aivo Savolainen, kellest esimene ohtliku sõidu eest diskvalifitseeriti. Dramaatilise ja sündmusterohke külgkorvide masinaklassi võit kokkuvõttes 102 Joel Sudnikevits/Bruno Bachman, teised 201 Raivo ja Nele Sudnikevits ning poodiumi viimasel astmel 111 Raivo Lõhmus/Rene Johanson. Sudnikevits/Bachmanil õnnestus sel korral välja sõita ka selle masinaklassi raja rekord 1:20:12.
Üle pika aja sai rajal näha ka täiskasvanute flat track masinaklasside esindajaid. FT Quadide klassis näitas kiiret sõitu aastaid supermotot valitsenud Ardo Tigane, temale maksimumpunktidega esikoht. Teine Urmas Liiva ja kolmas Virgo Tigane.
Flat track Open klassis oli kohal väga esinduslik peamiselt supermoto sõitjatest koosnev seltskond. Klassi valitsesid kindlalt vennad Palsid: esimesena lõpetas supermoto S1 klassis Soome meistrivõistluste sarja juhtiv Patrick ja teiseks jäi supermoto Eesti arvestuse kolmas Prants. Neile järgnes Sven Simulask. Sõidust võttis osa ka üle kahe kümnendi tagasi hipodroomisõitudes võistelnud ja hiljem supermoto quadiga sõitnud Toomas Jalakas.

Üldiselt saab speedway Eesti meistrivõistluste teist etappi igati kordaläinuks pidada. Päev sujus ladusalt ja varajaste hommikutundideni toimunud raja ettevalmistamine tasus ennast ära. Kiidusõnu ovaali kvaliteedi osas jagasid sel korral kõik sõitjad.

Eesti speedways toimuvaga saab end kursis hoida Speedway Estonia Facebooki lehel. Speedway Eesti meistrivõistluste kolmas ja viimane etapp toimub 9. septembril Kohtla-Nõmme ovaalil.