Tanel Leok Hispaania MM-etapil 18-s

Tanel Leok Hispaanias. Foto: TM Ricci Racing
Motokrossi maailma- ja Euroopa meistrivõistlused jätkusid nädalavahetusel Talavera de la Reina krossirajal Hispaanias, kus eestlastest olid võistlemas Tanel Leok MM-arvestuses ja Karel Kutsar Euroopa meistrivõistluste EMX250 klassis.

Kuningliku MXGP kvalifikatsioonisõidu võitis kindlalt valitsev maailmameister ja tänavune sarjaliider itaallane Antonio Cairoli (KTM), kes edestas belglaseid Jeremy Van Horebeeki (Yamaha) ja Kevin Strijbosi (Suzuki) vastavalt 15,6 ja 17,4 sekundiga. Leok (TM) sai korraliku stardi ja sõitis paar esimest ringi üheksandal kohal, kuid sõidu edenedes tuli tal kohti ära anda ja lõpujoone ületas ta 14-ndana jäädes Cairolile alla 49,8 sekundiga.

Esimeses finaalsõidus sai parima stardi prantslane Xavier Boog (Honda), kuid esimesel ringil möödus temast belglane Clement Desalle (Suzuki), kes kontrollis sõitu kuni võiduka lõpuni. Teisena lõpetas Van Horebeek (+5,4) ja kolmandana prantslane Steven Frossard Kawasakil (+11,1). Cairoli oli avaringi järel 7-s ja enamat neljandast kohast ta selles sõidus ei suutnud, kaotust Desallele kogunes lõpuks 26,4 sekundit. Leok tuli esimeselt ringilt 16-ndana ja suutis kohe koha võrra tõusta, kuid kuuendal ringil noormees kukkus ja ta tsikkel sai nii palju kannatada, et sõidu jätkamine oli võimatu.

Desalle asus ka teises sõidus kohe liidriks ning talle järgnesid Strijbos, Frossard ja Cairoli. Itaallane suutis seitsmendaks ringiks teiseks tõusta ja asus Desalle´i jälitama, kuid hoolimata sarjaliidri püüdlustest hoidis Desalle esikohta ja võitis sõidu 1,7 sekundilise eduga Cairoli ees. Strijbos ületas lõpujoone kolmandana ja jäi oma meeskonnakaaslasest 3,8 sekundit. Leok, kes võistles endale harjumatul varutsiklil, sõitis enamus distantsist 16-ndal kohal ja jäi Desallest 1.26,4.

Etapi võitis kokkuvõttes Desalle 50 punktiga, teiseks tuli viimases sõidus neljandana lõpetanud Van Horebeek (40 p) ja kolmandaks Strijbos (38 p). Leok oli etapi kokkuvõttes 18-s.

MM-arvestuses jätkab liidrina Hispaanias neljandaks tulnud Cairoli, kellel on koos 304 punkti. Desalle tõusis 280 punktiga teiseks ja Van Horebeek (276 p) langes kolmandaks. Leok langes tabelis ühe koha ja ta on 72 punktiga 19-s.

MX2 klassis oli kvalifikatsioonisõidu kiireim šveitslane Valentin Guillod (KTM), kes edestas prantslaseid Jordi Tixier (KTM) 4,2 ja Christophe Charlieri (Yamaha) 7,1 sekundiga. MM-liider Jeffrey Herlings (KTM) tegi paar sõiduviga ja oli alles 16-s. Herlingsi ees 15-ndana lõpetas Eesti meeskonna Sahkar KTM sõitja soomlane Harri Kullas, kes kaotas Guillod’ile 45,9 sekundit.

Herlings sai esimese sõidu stardist kõige paremini minema ja kadus peagi konkurentidelt eest. Lõpus edestas ta Kawasakidel võistlenud šveitslast Arnaud Tonust 32,1 ja prantslast Dylan Ferrandist 42 sekundiga. Kullas sai küll hea stardi, kuid avaringi jooksul langes ta 18-ndale kohale. Sõidu edenedes suutis ta mõned kohad oma positsiooni parandada ja lõpetas 15-ndana (+1.36,5).

Teist sõitu asus juhtima hispaanlane Jose Butron (KTM), kes oli avasõidu kaheksandana lõpetanud. Herlings, kelle esimene ring ei õnnestunud just kõige paremini, tuli esikümne lõpust ja konkurente järjest seljatades suutis 7 ringi enne lõppu esimeseks tõusta. Teisele kohale heitlesid viimasel ringil prantslane Romain Febvre (Husqvarna), Butron ja sloveenlane Tim Gajser (Honda). Butron sai küll Febvrest mööda, kuid paar kurvi enne lõppu surus Gajser end ise teiseks ja hispaanlane tegi sõiduvea ning langes kuuendaks. Gajser jäi lõpuks Herlingsist 5,5 ja kolmandana lõpujoone ületanud Ferrandis 6 sekundit. Kullas tuli avaringilt 23-ndana ja lõpetas sõidu 17-ndana (+1.13,4).

Hispaania etapi võitis seega Herlings maksimaalse 50 punktiga, teine oli Ferrandis (40 p) ja kolmas teise sõidu viiendana lõpetanud Tonus (38 p). Kullas oli 10 punktiga 16-s.

Herlings suurendas MM-tabelis jälle teistega vahet ja tal on 294 punkti, Tonus (267 p) jätkab teisel ja Hispaanias kokku neljas olnud Febvre (232 p) kolmandal kohal.

Hispaanias sõideti ka EMX250 teine etapp, kus osales Sahkar KTM sõitja Karel Kutsar. Kvalifikatsioonis 22. aja saanud Kutsar sai esimeses sõidus hea stardi ja sõitis neljandal kohal, kuid pidi võistluse tagumise piduri blokeerumise tõttu peagi katkestama. Ka teises sõidus sai eestlane hea stardi olles esikümne piirimail. Kahjuks ei suutnud ta ees kukkunud konkurendist mööda saada ja sõitis talle otsa. Kokkupõrke tulemusena langes ta 25-ndaks, kuid suutis viiendaks ringiks juba 19-ndale kohale tõusta. Seejärel andis aga tema tsikli tagumise piduri tross järgi ja noormees sõitis ühele konkurendile sisse, peale mida otsustas Kutsar sõidu katkestada ja keeras tsikli boksiteele.

EMX250 etapi võitis prantslane Sullivan Jaulin (Kawasaki, 47 p), kes oli avasõidus teine ja viimases parim. Teiseks tuli esimese sõidu võitnud, kuid teises Julinile alla jäänud inglane Steven Clarke (KTM, 47 p). Kolmas koht kuulus teisele inglasele Adam Sterryle (KTM, 30 p), kes oli sõitudes 7. ja 5.

Euroopa meistrivõistlustel tõusis liidriks Clarke (83 p), kes möödus Hispaanias kuuendaks tulnud kaasmaalasest Ben Watsonist (KTM, 63 p) ja hooaja esimese etapi võitnud hispaanlasest Jorge Zaragozast (Kawasaki, 59 p), kes oli kodumaal kaheksas.

MM-i järgmine etapp toimub 25. mail Inglismaal Matterley Basini krossirajal, kus 2006 aastal toimus Rahvuste Kross.