Tanel Leok Hollandis üheksas (VIDEO)

Tanel Leok Valkenswaardis. Foto: TM Ricci Racing
Valkenswaardi kuulsal liivarajal toimus sellel nädalavahetusel käesoleva aasta motokrossi maailmameistrivõistluste kuues etapp. Eestlastest olid võistlemas Tanel Leok, Eesti meeskonna Sahkar KTM Racing sõitjad ja Hans Priidel.

Kuninglikus MXGP klassis võistlev Tanel Leok (TM) sai kvalifikatsioonisõidus enda ühe selle hooaja parimatest startidest olles avaringi järel kümnes. Sõidu jooksul suutis ta küll kaheksandaks tõusta, kuid viimastel ringidel loovutas siiski kaks kohta ja lõpetas sõidu kümnendana. Sõidu võitis kindlalt valitsev maailmameister itaallane Antonio Cairoli (KTM), kellele järgnesid belglane Jeremy Van Horebeek (Yamaha, +9,4 sekundit) ja prantslane Gautier Paulin (Kawasaki, +11,4).

Cairoli haaras avasõidus stardist kohe liidrikoha ja paistis, et tuleb igav sõit, kuid poolel võistlusmaal andis itaallane märku, et tema tsikli esirattaga ei ole kõik korras. Ta suutis esikohta küll eelviimase ringini hoida, kuid siis andis tempos järsult järgi, kuna esirattal oli purunenud liiga palju kodaraid ja sõitmine peaaegu võimatu. Paulin pääses peagi temast mööda ja ring hiljem ka Van Horebeek. Sõidu võitis Gaulin, Van Horebeek jäi prantslasest 9,8 ja Cairoli omakorda Van Horebeekist 8,6 sekundit. Leok oli esimese ringi järel 15-s ja sõidu edenedes suutis ta oma kohti stabiilselt parandada ning ületas lõpujoone 11-ndal kohal.

Teises sõidus Cairoli ebaõnne ei kogenud ja võitis kindlalt sõidu. Paulin kukkus juba avaringil ja jättis sõidu pooleli. Teisena lõpetas avasõidu viiendana lõpetanud belglane Kevin Strijbos (Suzuki), kes möödus mõned ringid enne lõppu Van Horebeekist. Cairolile kaotas Strijbos lõpuks 10,7 ja Van Horebeek omakorda kaasmaalasele 9 sekundiga. Leok sai parema stardi ja tuli esimeselt ringilt 13-ndana. Järgmisel ringil ta küll langes koha võrra, kuid seejärel kulges sõit juba ülesmäge ning eestlane lõpetas sõidu 11-ndana.

Kahe sõidu tulemusena kuulus etapivõit Cairolile (45 p), Van Horebeek teine (42 p) ja Strijbos kolmas (37 p). Leok tegi oma hooaja parima tulemuse olles 20 punktiga üheksas.

Cairoli jätkab maailmameistrivõistluste arvestuses liidrina ja tal on koos 267 punkti. Teise ja kolmandana jätkavad Vane Horebeek (236 p) ja Clement Desalle (Suzuki) Belgiast 230 punktiga, kes oli Hollandis nii sõitudes, kui ka kokkuvõttes neljas. Leok jätkab 18-ndal kohal ja tal on 67 punkti.

MX2 klassi kvalifikatsiooni võitis valitsev maailmameister ja üks vana maailma parimaid liivaraja sõitjaid hollandlane Jeffrey Herlings (KTM), kes möödus teisel ringil hetke MM-liidrist šveitslasest Arnaud Tonusest (Kawasaki) ja kadus konkurentidelt eest. Lõpujoonel edestas ta Tonust 27,9 ja kolmandana lõpetanud teist šveitslast Valentin Guillodi (KTM) 33,5 sekundiga. Sahkar KTM Racing meeskonnas võistlev soomlane Harri Kullas oli esimese ringi järel 15-s, kuid langes peagi 18-ndaks. Sõidu edenedes suutis ta korra kuueteistkümnendaks tõusta, kuid langes paar ringi enne lõppu koha võrra ja lõpetas sõidu 17-ndana.

Esimese sõidu võitis ülivõimsalt Herlings, kellele järgnes prantslane Jordi Tixier (KTM, +1.07,7), kes möödus alles viimases kurvis sõitu esimese ringi juhtinud kaasmaalasest Romain Febvrest (Husqvarna, +1.09,3), kes jäi kolmandaks. Tonus kukkus stardikurvis ja langes võistlejaterivi lõppu, kuid suutis end lõpuks 12-ndaks sõita.

Herlings domineeris ka teises sõidus ning võitis selle 45,8 sekundilise eduga Tonuse ees, kes tõusis neljandalt kohalt teiseks kahe viimase ringiga. Kolmandana ületas lõpujoone Febvre, kes kaotas Tonusele sekundiga. Kullas tuli esimeselt ringilt 21-ndana, kuid tõusis sõidu lõpuks 16-ndaks.

Herlings võitis kodumaa etapi maksimaalse 50 punktiga Febvre (40 p) ja teise sõidu viiendana lõpetanud Tixieri (38 p) ees. Kullas kogus 12 punkti, mis andsid talle 14-nda koha.

Herlings tõusis 244 punktiga ka uueks MM-liidriks ja Tonus (229 p) langes teisele kohale. Febvre (198 p) tõusis kolmandaks, kuna siiani sellel kohal olnud hollandlane Glen Coldenhoff vigastas end treeningul tõsiselt ja jäi Valkenswaardist eemale.

Hollandis olid rajal ka Euroopa meistrivõistluste noorteklassid EMX125 ja EMX150, millest esimeses osales Sahkar KTM Racing sõitja Hardi Roosiorg ja teises Hans Priidel.

Roosiorg sai EMX125 A-grupi kvalifikatsioonis 13-nda aja, mis tagas talle koha finaalsõitudesse. Esimeses sõidus ei saanud Roosiorg eriti head starti ja oli esimese ringi järel alles 29-s. Õnneks kulges ülejäänud sõit tema jaoks hästi ja noormees lõpetas sõidu 17-ndana ning avas enda EM-i punktiarve. Sõidu võitis sellel hooajal neljast sõidust kolm võitnud hollandlane Davy Pootjes (KTM), teiseks tuli lätlane Tomass Sileika (KTM, +15,5) ja kolmandaks venelane Ivan Baranov (KTM, +18,4). Roosiorg jäi Pootjesist 1.43,6.

Pootjes ei andnud ka teises sõidus konkurentidele sõnaõigust ja võttis veelgi võimsama võidu. Teisena ületas lõpujoone avasõidu neljas rootslane Alvin Ostlund (Yamaha, +23,4) ja kolmandana Max Engelen (KTM, +36,9) Hollandist, kes oli esimeses sõidus kaheksas. Roosiorg alustas sõitu eelmisest paremini ja oli esimese ringi lõpuks 20-nda koha piirimail. Ka see sõit kulges eestlasel edukalt ja ta lõpetas 13-ndana.

Kahe sõidu kokkuvõttes võitis Pootjes (50 p), teine Ostlund (40 p) ja kolmas Engelen (33 p). Roosiorg oli 12 punktiga 18-s.

Pootjes jätkab ülivõimsalt ka meistrivõistluste liidrina ja tal on koos 145 punkti. Talle järgnevad Ostlund (91 p) ja prantslane David Herbreteau (Yamaha, 85 p), kes oli Hollandi esimeses sõidus viies ja teises katkestas. Roosiorg avas oma punktiarve ja platseerub 12 punktiga 30-ndal kohal.

EMX150 klassis, kus kõik võistlevad Honda tsiklitel, sõitis Hans Priidel kvalifikatsioonis välja 13-nda aja. Esimeses finaalsõidus oli Priidel esimese ringi lõpuks üheksas ja hoolimata paari koha kaotusest suutis ta end lõpuks ikka 29 osaleja seas üheksandaks sõita. Sõidu võitis ülivõimsalt hollandlane Rick Elzinga soomlaste Jere Haavisto (+39,1) ja Matias Murto (+47,7) ees. Priidel jäi võitjast 1.41,3.
Teises sõidus näitas Priidel väga head minekut, kui ta suutis end avaringi järgselt üheksandalt kohalt viiendaks sõita, kuid siis tegi sõiduvea kaks ringi enne lõppu ja langes 17-ndaks. Haavisto võitis sõidu 1,5 sekundilise eduga Elzinga ees, kolmas oli jälle Murto jäädes kaasmaalasest juba 53 sekundit. Priidel kaotas võitjale ringiga.

Etapivõit kuulus Haavistole (47 p) Elzinga (47 p) ja Murto (40 p) ees. Priidel oli 16 punktiga 12-s. Kuna tegemist oli selle klassi esimese etapiga, siis antud punktid on sõitjatel ka üldarvestuses.

Maailmameistrivõistlused jätkuvad juba järgmisel nädalavahetusel Hispaanias Talavera de la Reina krossirajal.