Tanel Leok Inglismaa MM-etapil 16-s

Tanel Leok Matterley Basini krossirajal. Foto: TM Ricci Racing
Matterley Basini krossirajal, kus toimus 2006 aasta Rahvuste kross, sõideti käesoleva aasta motokrossi maailmameistrivõistluste kaheksas etapp. Lisaks Tanel Leokile olid seal stardis ka peamiselt Inglismaal võistlev Priit Rätsep, Karel Kutsar ja Hans Priidel, kes osales samas peetud EM-etapil.

MXGP klassi kvalifikatsioonis, mille võitis belglane Clement Desalle (Suzuki) inglase Shaun Simpsoni ja itaallase Antonio Cairoli (mõlemad KTM) ees, näitas head minekut Tanel Leok (TM), kes sai kuuenda koha. Oma tänavuse esimese MM-etapi kaasa teinud Rätsep (Kawasaki) ületas lõpujoone 24-ndana.

Esimeses finaalsõidus ebaõnnestus Leoki start ja ta oli avakurvis viimaste seas, kuid juba esimese ringiga suutis ta end 13-ndale kohale sõita. Sõidu edenedes parandas Leok veel oma kohta ja ületas lõpujoone kümnendana. Rätsep tuli avaringilt 24-ndana, kuid langes järgmisel viimaseks. Sõidu lõpetas noormees 23-ndana. Sõidu võitis kindlalt Cairoli, kelle etapil osalemine oli isa surma tõttu pikalt kahtluse all ning sõiduvõidu pühendaski valitsev maailmameister ja hetke MM-liider oma isale. Teisena ületas lõpujoone prantslane Steven Frossard (Kawasaki), kes jäid Cairolist 3,9 sekundit ja kolmandana belglane Jeremy Van Horebeek (Yamaha), tema kaotas Cairolile 13,3 sekundit. Leok jäi Cairolile alla 1.12,1 ja Rätsep ringiga.

Teine sõit jäi Leokil väga lühikeseks, kui ta juba avaringil pidi tsikli tehniliste probleemide tõttu sõidu pooleli jätma. Rätsep oli esimese ringi järel 23-s ja lõpetas samal kohal. Sõidu võitis avasõidu neljandana lõpetanud Desalle, kes asus liidriks juba avaringil. Teisena lõpetas Cairoli (+17,7) ja kolmandana jälle Van Horebeek (+31,8).
Etapi kokkuvõttes võitis Cairoli (47 punkti), teine Desalle (43 p) ja kolmas Van Horebeek (40 p), Leok oli ühe sõidu tulemusena 16-s (11 p). Rätsep kahjuks kummaski sõidus 20 punktisaaja ei mahtunud.

Cairoli suurendas oma edumaad veelgi ja tal on MM-tabelis 351 punkti, Desalle jätkab teisena (323 p) ja Van Horebeek kolmandana (316 p), Leok on 19-s (83 p).

MX2 klassis tegi oma MM-debüüdi Eesti meeskonna Sahkar KTM Racing sõitja Karel Kutsar, kes asendas meeskonnaliiget soomlast Harri Kullast, kes vigastas end Soomes treeringul. Ka Kutsar ise ei olnud parimas vormis, kuna ta kukkus eelmisel nädalal Lätis Apes toimunud krossil. Kvalifikatsiooni võitis MM-liider hollandlane Jeffrey Herlings (KTM) prantslase Dylan Ferrandise (Kawasaki) ja inglase Max Anstie (Yamaha) ees, Kutsar ületas lõpujoone 24-ndana.

MX2 klassi avasõidu võitis kindlalt Herlings, kes edestas teisena lõpetanud prantslast Jordi Tixier’i (KTM) 21,3 ja Anstie’d 24 sekundiga. Kutsar tuli esimeselt ringilt viimasena ja katkestas sõidu kolmandal ringil, kuna Lätis viga saanud põlv ei lasknud normaalselt sõita. Sellega oli kahjuks eestlase võistluspäev läbi ja ees seisis reis Belgiasse arsti juurde, kus peaks selguma, mis põlvega täpsemalt lahti on.

Herlings ei andnud ka teises sõidus konkurentidele sõnaõigust ja võttis kindla võidu. Hollandlasele järgnesid avasõidu viiendana lõpetanud šveitslane Arnaud Tonus (Kawasaki, +16,7) ja sloveen Tim Gajser (Honda, 41,3), kes oli esimeses sõidus neljas.

Inglismaa etapivõit kuulus seega Herlingsile (50 p), teiseks tuli Tonus (38 p) ja kolmandaks Gajser (38 p). Herlings suurendas ka MM-arvestuses edu ja tal on koos 344 punkti, Arnaud jääb temast maha 39 ja Inglismaal viies olnud prantslane Romain Febvre (Husqvarna) 81 punktiga.

EMX150 klassis, kus võisteldakse ainult Honda tsiklitel, oli võistlemas Hans Priidel, kes sõitis kvalifikatsioonis välja 13-nda ringiaja. Esimese sõidu võitis inglane Albie Wilkie austraallase Hugh McKay (+25,7) ja soomlase Jere Haavisto (+51,4) ees. Priidel tuli avaringilt 11-ndana, kuid kukkus mõned ringid enne lõppu ja oli 20-s. Teises sõidus oli parim jälle Wilkie, kes möödus alles viimasel ringil Haavistost ja võttis napi 0,4 sekundilise vahega võidu. Kolmandana lõpetanud McKay kaotas võitjale juba 36,5 sekundit. Priidel oli esimese ringi järel alles 23-s, kuid parandas sõidu edenedes tublisti oma kohta ja lõpetas 14-ndana.

Kahe sõidu tulemusena võitis Albie (50 p), teine Haavisto (42 p) ja kolmas McKay (42 p), Priidel oli 8 punktiga 17-s. EM-arvestuses on peale teist etappi liider Haavisto (89 p), teine Albie (86 p) ja kolmas Matterley Basinis alles 11-s olnud soomlane Matias Murto (61 p), Priidel on 16-s ja tal on koos 24 punkti.

Järgmine MM-etapp sõidetakse juba eeloleval nädalavahetusel Prantsusmaal Saint Jean d’Angely krossirajal.