Tanel Leok võitis Väino Leoki rändkarika

Tanel Leok Sõmerpalu staadionikrossi Superfinaalis. Foto: Rauno Kais
Eile õhtul sõideti Võrumaal Sõmerpalus seitsmendat korda rahvusvaheline staadionikross Väino Leoki karikale, kus lisaks tavapärastele võidukihutamistele toimus ka esmakordselt Baltikumis eraldi võistlus elektrilistele krossitsiklitele.

Tuhandete pealtvaatajate marulise kaasaelamise najal võitis superfinaali ja oma vanaisa Väino rändkarika Tanel Leok (TM, Sõmerpalu MK), kes asus võistlust juhtima juba stardist ja edestas teisena lõpetanud soomlast Harri Kullast (KTM, Sahkar KTM Racing) 8,7 sekundiga. Kolmandaks sõitis end alguses teine olnud, kuid siis kukkunud ja kohti kaotanud Leoki meeskonnakaaslane itaallane Davide Guarneri, tema jäi Leokile alla juba 15,4 sekundiga. Esikuuikusse sõitsid end veel lätlane Matiss Karro (KTM, +28,4), Priit Rätsep (Kawasaki, Motodepoo Team Green, +28,9) ja hollandlane Calvin Vlaanderen (KTM, +35,8). Tanel Leokile, kes võitis Väino Leoki rändkarika esimest korda aastal 2008, oli see teine kord, kui suur võidukarikas pea kohale tõsta. Vahepealsetel aastatel võitsid selle sellised krossimaailma nimed nagu Antonio Cairoli (2x) ja Jevgeni Bobrõšev (3x).

MX1 Interi esimese sõidu võitis stardist kõige paremini minema saanud Kullas. Teisele kohale heitlesid terve sõidu Guarneri ja Leok ning seekord oli parem itaallane. Guarneri jäi Kullasest 2,6 ja Leok 3,5 sekundit. Teises sõidus võttis Leok oma ja sõitis esimesena stardist kuni ruudulise lipu langemiseni. Teine oli Kullas (+4,9) ja kolmas avasõidu neljas Gert Krestinov (Kawasaki, Motoextreme, +21,6), kes vaevles terve päev haiguse käes ja loobus hiljem superfinaalis osalemast. Kahe sõidu kokkuvõttes moodustasid selle klassi esikolmiku Kullas, Leok ja Krestinov.

Klassis MX2 ei olnud vastast tänavu koos Leoki ja Guarneriga MXGP klassis võistlevale lätlasele Matiss Karrole (KTM), kes võitis kindlalt mõlemad sõidud. Esimeses järgnesid talle Vlaanderen (+10,6) ja kaasmaalane Roberts Justs (Husqvarna, +23,5) ning teises samad noormehed, seekord kaotas hollandlane Karrole 8,4 ja Justs 12,5 sekundiga. Parima eestlasena oli sõidud neljanda ja viiendana lõpetanud Andre Park (Yamaha, Yamamoto RC) kokku viies.

Open klassis oli kahe sõidu kokkuvõttes parim Jüri Triisa (Honda, RedMoto Honda Racing), kes oli avasõidus lätlase Vairis Alesejevsi (Kawasaki) ja klubikaaslase Aleksei Vinogradovi järel kolmas, kuid võitis teise sõidu esimeses neljandaks tulnud lätlase Edgars Ruditise (Yamaha) ja Vinogradovi ees. Kokkuvõttes sai teise koha Vinogradov ja kolmanda teise sõidu viies Alesejevs.

Juuniorite 125cc klassis sõideti üks sõit ja seal võttis kindla võidu Hardi Roosiorg (KTM, Sahkar KTM Racing), kes edestas Jan Jakobsoni (KTM, KTM Racing Team) 16,6 ja Hendrik Talvikut (KTM, Paikuse MK) 21,4 sekundiga.

Open Hobby sõitis samuti ühe sõidu, milles võtsid kaksikvõidu Kawasakidel võistelnud lätlased Didzis Gorbenko ja Kalvis Skratins Aaron Nau (Kawasaki, Saku MK) ees. Naiste sõidu võitis kindlalt lätlanna Elina Kalnina (KTM), talle järgnesid Maarja-Liis Järvekülg-Luoma (Kawasaki) ja Kristiina Raba (Kawasaki, Viljandi VMK). Mini MX sõidus võttis võidu Marthi Lepik (Bucci Moto, Mini RC) oma isa Marko (Rotek) ja vanameister Mati Tagapere (Rotek, Mini RC) ees. Sõidu ainus naisvõistleja Marleen Valdas (BBR), kes osales oma väikse tsikliga naiste sõidus ja oli seal kuues, lõpetas Mini klassis 14-nda kohaga.

Sõmerpalus sõideti teist aastat ka enduurokrossi ning kivistel ja teistel rasketel takistustel kulgenud raja suutis kaks korda kõige kiiremini läbida Aigar Leok (TM, Sõmerpalu MK). Kummaski sõidus järgnesid talle Rannar Uusna (KTM, KTM Racing Team) ja võitja vend Martin (KTM). Samas sõidus osalenud Hobby klassis tuli võitjaks Marek Uustalu (Gas-Gas, Kose AMK), teine oli lätlane Juris Bergs (TM) ja kolmas Soome poiss Kosti Kirjavainen (Yamaha).
Motokrossile harjumatus vaikuses toimunud KTM Freereide E elektri krossitsiklite esimese Baltikumi sõidu võitis kindlalt Karro, kes edestas Vlaanderenit 3,1 ja Kullast 12,7 sekundiga. Järgmistel kohtadel lõpetasid ajaloolise sõidu Mathias Plessers (Belgia), Heido Havam (KTM Racing Team), Henri Roosiorg (Sahkar KTM Racing) ja Aivar Moks.

Ajaloohõngulise Retro klassi sõidu võitis avaringil kukkunud ja viimaseks jäänud, kuid seejärel meeletut tempot teinud Rain Koch (CZ), teisena ületas lõpujoone Andres Pilt (IZ) ja kolmandana Indrek Krestinov (CZ).

Enne superfinaali startinud Säärude sõidus osales ühtekokku pea 100 osalejat, seda siis soolosõitjate kui ka külgkorvidel või spetsiaalmonstrumitel startinud sõitjate näol. Sportlikus võiduajamises oli parim eelmisel aastal teise koha saanud lätlane Ainars Karro, kellele järgnesid tema kaasmaalased Toms Leitis ja Niks Gredzens.