Tihemetsas toimus ülipõnev motokrossi meistrivõistluste finaaletapi avapäev

MX1 start Tihemetsas. Foto: Rauno Kais
Täna sõideti Lauri krossirajal Addinol Eesti motokrossi meistrivõistluste viimase etapi esimene päev, kus igas klassis osalesid mitmed välissõitjad, kes ka hooaja kokkuvõttes kaarte segasid.

MX1 klassis juhtis enne finaaletappi Gert Krestinov (Honda, Motoextreme) 123 punktiga, kellest 23 punkti kaugusel oli Priit Rätsep (Honda, HRC Eesti Racing Team). Nendele järgnesid Andero Lusbo (Suzuki, Kagu MK, 97 p) ja eelmise etapi võitnud Tanel Leok (Kawasaki, Sõmerpalu MK) 88 p).
Tihemetsas käis mõlemas sõidus põnev heitlus esikohale Tanel Leoki ja kvalifikatsiooni kiireima Rätsepa vahel. Esimeses sõidus juhtis Rätsep enamus sõidust, kuid eelviimasele ringile minnes ta kukkus ja Leok pääses mööda. Rätsep sai küll kiiresti püsti ja Leoki ka kätte, kuid mööda enam ei saanud. Leoki ja Rätsepa järel sõitis end kolmandaks enduro maailmameistrivõistlustel osalev Aigar Leok (TM, Sõmerpalu MK). Teises sõidus asus liidriks Leok, kuid Rätsep suutis temast mööduda ja seekord ta vigu ei teinud ja võitis omakorda Leoki ees. Kolmandana ületas lõpujoone avasõidus neljanda koha saanud Krestinov, kes murdis 10 päeva tagasi rangluu, kuid täna hommikul otsustas ikkagi rajale minna.
Etapivõidu võttis seega Leokiga võrdselt 47 punkti kogunud Rätsep ja kolmas oli Krestinov, tema kogus teises sõidus neljanda koha saanud Aigar Leokiga võrdselt 38 punkti.
Krestinovile piisas aga kolmandast kohast, et 172 punktiga Eesti meistriks tulla, hõbemedali sai Rätsep (158 p) ja pronksi Leok (135 p).

MX2 klassis oli seis esimeste seas tunduvalt põnevam, kus neli meest mahtusid ainult 14 punkti sisse. Liider oli Aleksei Vinogradov (KTM, Narva MK, 114 p), kellele järgnesid Edik Kuusk (Kawasaki, Saku MK, 109 p), Claudius Roosma (Yamaha, Yamamoto RC, 107 p) ja Karel Kutsar (KTM, Sahkar Racing, 100 p). Tihemetsas võitis mõlemad sõidud vägagi kindlalt Kutsar. Avasõidus järgnesid talle kiire lätlane Tomass Sileika (KTM) ja meeskonnakaaslane Hardi Roosiorg, kes siiani osales MX2 klassis, kuid nüüd võistles esimest korda 4-taktilise tsikliga. Vinogradov ületas lõpujoone neljandana ja pidi viimases sõidus Kutsari võidu puhul kindlasti esikolmikus lõpetama. Teises sõidus sai teise koha Roosiorg ning kolmanda vahepeal kukkunud ja neljandaks langenud Sileika, kes möödus sõidu teises pooles Vinogradovist.
Eesti meistriks tuli tänu viimasele etapile Kutsar, kes kogus Vinogradoviga võrdselt 150 punkti. Pronksile tuli Tihemetsas viienda koha saanud Roosma (139 p), kellest punkti kaugusele jäi Kuusk, kes oli nüüd 6.
Samades sõitudes osalenud MX2 juuniorite arvestuses võitis etapi venelane Daniil Baladin (KTM), Rait Kaimeri (KTM, KTM Racing Team) ja Robert Sauna (KTM, Motoextreme) ees. Eesti meistriks tuli Kaimeriga võrdselt 174 punkti kogunud Baladin, pronksi sai finaaletapil kuuendaks tulnud lätlane Ingars Asma (106 p).

85cc klassis oli sarja liidrist Meico Vettikust (KTM, 126 p) 6 punkti kaugusel Henry Vesilind (Honda, HRC Eesti Racing Team) ja temast omakorda 5-ga jäi maha äsja Läti meistriks tulnud Andreas Hiiemägi (Husqvarna, Kose AMK). Avasõidus võistlesid esikohale Hiiemägi ja Vettik, kes vahetasid mõned korrad omavahel kohti ning lõpuks jäi peale Vesilind. Kolmandaks sõitis end Jörgen-Mathhias Talviku (KTM, Pärnu MC), Vesilind sõitis rajalt välja ja seda nii korralikult, et lõhkus lausa puidust piirdeaia. Poiss pidi selle sõidu katkestama, kuid oli teises sõidus jälle stardis. Selle sõidu võitis taas Hiiemägi, kuid seekord oli tema edu kindla peale sõitnud Vettiku ees juba suurem, Talviku ületas ka selles sõidus lõpujoone kolmandana. Etapi esikolmik oli seega Hiiemägi (50 p), Vettik (44 p) ja Talviku (40 p), Eesti meistriks tuli Vettik (170 p), kellele järgnesid Hiiemägi (165 p) ja Vesilind (139 p), kes sai teises sõidus 5. koha ja oli kokku 11.

Veteranide klassis läksid meistritiitli peale võitlema hooaja kõikides sõitudes omavahel tõsiseid lahinguid maha pidanud Heigo Lauren (Yamaha, Yamamoto RC, 144 p) ja kiire lätlane Raivo Freibergs (Yamaha, 138 p) ning seekord võitis mõlemad sõidud lätlane Laureni ees. Kummaski sõidus oli kolmas sarjas kolmandat kohta hoidnud Reio Engman (Yamaha, Lääne MK).
Tänu Tihemetsa etapile võitis Eesti meistritiitli Freibergs, kes kogus Laureniga võrdselt 188 punkti, kolmas on Engman (141 p).

Quad Open arvestuses oli seis samuti põnev, sest Martin Filatov (Honda, Kagu MK, Catwees Honda Racing, 189 p) juhtis hooajal mitu võitu teeninud, kuid samas palju tehnilist ebaõnne kogenud Kevin Saare (Honda, Pärnu MK, Catwees Honda Racing) ees ainult 3 punktiga. Kolmas oli lätlane Raivis Sootee (Honda, 174 p) ja ka temal oli võimalus kirkaim medal saada.
Esimeses sõidus võitis Saar Filatovi ja soomlase Lasse Ruotsalaineni (Can-Am) ees. Teise sõidu võitis aga Filatov, kellele järgnesid Saar ja Ruotsalainen, kuid et esikolmik eiras kollaseid lippe, siis nad said trahvi ja langesid mitmeid kohti ning sõidu esikolmik oli hoopis Kaspar Haiba (Yamaha, Yamamoto RC), Sootee ja Rene Tarend (Yamaha, Sõmerpalu MK).
Quadidel sõideti tänavu kuus etappi ja peale kõige nõrgema tulemuse maha arvamist tuli läbi aegade Eesti noorimaks Quad Open klassi meistriks Saar (227 p), kes eelmisel aastal võitis tiitli väikeses Quad 200 klassis. Hooaja lõpuks sai teise koha sai Filatov (215 p) ja kolmanda Sootee (202 p).
Samades sõitudes võistelnud Amatööride esikolmik oli Tihemetsas lätlane Zigmars Stolarovs (Honda), soomlane Niko Laakso (Kawasaki) ja Mark Saar (Kawasaki, Roosna-Alliku Motoklubi). Eesti karikavõitjaks tuli Saar (232 p), kellele järgnesid Tihemetsa 7. Raido Viinapuu (198 p) ja Raini Roomets (195 p), kes oli täna 5.

Külgvankritel kaitses edukalt eelmise aasta tiitlit Kert Varik, kellel tänavu korvimeheks lätlane Haralds Kurpnieks. Varik – Kurpnieks (Zabel) tõusid esimeses sõidus peale tagasihoidlikku starti lõpuks soomlaste Riku ja Lari Kunnase (KTM) järel teiseks, kolmandaks sõitsid end Vene vennad Igor ja Dmitri Rodionovid, kes teises sõidus kukkusid ja katkestasid. Viimase sõidu võitsid Varik – Kurpnieks, kes möödusid pikka aega esikohal sõitnud Raido Riim – Arno Peever (Zabel, Türi AMK) meeskonnast. Viimasel ringil tõusid kolmandaks esimeses sõidus neljanda koha saanud Gert Gordejev – Maarek Miil (Zabel, RedMoto Racing), kes möödusid sõiduvea teinud Kunnastest. Kahe sõidu kokkuvõttes võitsid Varik – Kurpnieks (47 p), teised olid Kunnased (43 p) ja kolmandad Riim – Peever (38 p). Meistriks tulid nagu ennist mainitud Varik – Kurpnieks (178 p), kellele järgnesid Kunnased (166 p) ja Gordejev – Miil (162 p).
Sõitudes osalenud veteranide arvestuses võitsid Urmas Sugasep ja Arturs Linters (KTM, Sõmerpalu MK), teised olid Andrus Kiskonen – Kristjan Kivistu (AYR-KTM, AYR Racing Team) ja kolmandaks tulid vennad Sverre ja Alar Lamp (AYR-KTM, Saku MK). Eesti karikavõitjateks tulid Sugasep – Linters (134 p), kellele järgnesid vennad Lambid (129 p) ja lätlased Janis Sedlenieks – Girts Indrijaitis (112 p), kes olid täna 8.

Addinol Eesti meistrivõistluste viimase päeva esimene start antakse Tihemetsas homme kell 11:20.