Vennad Palsid võitsid Eestis esmakordselt peetud supermoto 100 ringi sõidu

Prants ja Patrick Pals.

Eesti supermoto uue auruveduri Almaca Motoklubi tiimi eestvedamisel toimus Eestis Aravete kardirajal esimest korda ja võimalik, et ka maailmas esmakordselt Supermoto meeskonna endurance 100 ringi sõit.

“Üritust me väga ei reklaaminud, kuna tahtsime väiksemate sõitjate numbritega esimese võistluse läbi viia, sest nagu ikka vajab selline uus mõte väga palju uusi reegleid ja ajude ragistamist,” sõnas klubi eestvedaja Sven Vetkin . Siiski oli rada sõitjaid täis, laste klassides käis rajal 9, Pitbike klassis 3 ja suurte klassides koguni 10 tiimi. Kuna motoringraja endurance ehk kestvussõit on maailmas väga populaarne nii sõitjate kui ka pealtvaatajate seas, siis tulid ka supermoto 100 ringile mõõtu võtma vanameistrid Marko Rohtlaan ja Hanno Velt, ning hetkel ringrajas kõvad tegijad Mihkel Osula ja Mario Ilus. Supermoto seltskonna poolt oli välja panna Eesti raudvara Patrick ja Prants Pals, ning korraldaja klubi poolt hetkel Eesti meistrivõistluste esimene mees Eero Madisson ja teine Alex Vetkin, ning just nende kahe võistkonna vahel oli oodata kõvat lahingut.

Võistluste formaat oli lihtne hommikul toimusid kvalifikatsioonid, kus pandi paika stardikohad. Võistkonnas oli kaks võistlejat ja kaks tsiklit, üks sõitja pidi läbima vähemalt 40% sõidust ja esimene võistkond, kes kogus 100 ringi, oligi võitja.

Hommik algas lasteklasside ja pitbikede võistlusega, kus läbima pidi 50 ringi. Lasteklassis sai eest minema 65cc tiim Mathias Vetkin/Otto Reinhard Viks ja neid asusid jälitama Kristjan Erich Luhaäär/Travis Siilak. Esimesena said kirja 50 ringi ja ületasid joone siiski Vetkin/Viks, Siilak/Luhaäär tandemil õnnestus koguda 49 ringi ja väga tubli 2 koht ning üllataval kombel olid lasteklassi üldarvestuses kolmandad ja oma klassis võidutsenud 50cc sõitjad Kenneth Simulask/Caspar Vetkin, kes jätsid seljataha nii mõnegi 65cc klassi tiimi. 65 klassi kolmas koht kuulus seekord Äksi Team 39 sõitjate paarile Henry Järv/Rasmus Ebelmann, 50cc klassi teine koht kuulus Meribel Kask/Steven Eugen Tiitso ja poodiumi kolmas aste tiimile Karl Hendrik Järv/Ursula Vanker. 85cc esikoht läks kiiretele ringrajapoistele Hugo Brent Freimann/Andre Köster ja Pitbike esikolmiku moodustasid Risto Jaakson/Anti Raid, Joosep Parbo/Kair Pruuns ja Timo Tammiste/Ott Karu.

Suurte klassis sõitis parima stardikoha välja Eero Madisson, kes ühtlasi võitis ka stardi ja asus liidrikohale. Talle järgnes Patrick Pals, kes ei jätnud midagi juhuse hooleks ja asus koheselt juba esimestel ringidel rünnakule. Mehed tegid metsikut tempot esimesed 20 ringi ja pidevalt vahetati omavahel kohti. Kui Palside duo hakkas Madisson/Vetkin tiimil vaikselt eest ära minema, tegid mehaanikud boksis kiired arvutused ja tuli välja, et kui boksipeatus õnnestub kiirelt ja aeglasemad sõitjad boksist väljumist ei takista, on ühelt ringilt ajavõit ca 3 sekundit. Niimoodi läksidki Madisson/Vetkin poole sõidu pealt taktikaga esikohale, aga ei läinud kaua aega kui vennad Palsid ka asja läbi hammustasid ja siinkohal läks asi väga huvitavaks, sest boksis käidi üle 15 korra ja vahepeale võtsid mõlema tiimisõitjad boksist väljumisel koos võistlusstarte. Boksikohtunik Kristjan Siilak: “Boksialal oli nii palju tegemist ja jälgimist, et viimati lasin nii palju infot ajust läbi gümnaasiumi matemaatika eksamil!”
Mainitud hetkel oli absoluutselt kõik lahtine kes võidab, kuna kohti vahetati omavahel pidevalt, kuid enne lõppu õnnestus siiski vendadel Palsidel paar vahetus kiiremini teha ja saadi väike vahe sisse. Finišijoon ületati esimestena Palside poolt koguajaga 1:16:31 ja teised olid Madisson/Vetkin 1:16:38 ehk siis kõigest 7 sekundit võitjate järel ja seda 100 ringi peale. Üldarvestuse kolmas koht kuulus tiimile Karl Takk/Eerik Madisson, kes jäid võitjatest 5 ringi kaugusele. Neljandad olid veteranide klassis esikoha võtnud Marko Rohtlaan/Hanno Velt.
Ühtlasi võeti mõõtu ka antud võistlusel klubide vaheliselt ja seekordne kõige suurem ja uhkem klubikarikas läks Vihur Motospordile, korraldajaklubi Almaca motosport oli  teine ja Äksi39Team kolmas.

Aravete tulemused:
https://speedhive.mylaps.com/Events/1792779

Selle aasta Eesti meistrid supermotos selgitatakse aga välja juba tuleval nädalavahetusel Aravete kardirajal, kus võisteldakse kahel päeval.