Vilaskis selgusid selle aasta parimad kestvuskrossi sõitjad

Soolode start Vilaskis. Foto: Madli-Liis Kuus
Suvised kestvuskrossi Eesti meistri- ja karikavõistlused said joone alla Vilaskis, rajal, kus kevadel ka sarjad algasid. Finaaletapil käis kolmes sõidus kokku võistlemas pea 160 motosportlast Eestist, Lätist, Leedust, Soomest ja isegi Itaaliast.

Päeva alustasid kõige väiksemad motosportlased klassis 65cc, kes võistlesid Jüri Raudsiku karikale. Pool tundi kestnud sõidust väljus võitjana Mikk Kallion (KTM, motoklubi K&K), kes juhtis sõitu enamus ajast. Talle järgnesid lõpuks Romeo Pikand (KTM, Viljandi VMK) ja klubikaaslane Laur Mägi (KTM, ), sõitu vahepeal juhtinud Norman Erik Linnas (KTM, Tihemetsa MK) taandus neljandaks.

Kaks tundi kestnud suurte soolode sõitu asus juhtima ka eelmisel Haapsalu etapil hea stardi teinud Andre Park (Sherco, RedMoto Racing), kes juhatas sõitu kuni viienda ringini, kui liidriohjad haaras Karel Kutsar (KTM, Sahkar Racing), kelle selja taga heitlesid teisele kohale Park, Hardi Roosiorg (KTM, Sahkar Racing), Jüri Triisa (Husqvarna, RedMoto Racing) ja Martin Leok (KTM, Sõmerpalu MK). Kui sõita oli jäänud umbes pool tundi, lõpetas Kutsari tsikli mootor töölepingu ja sõidu liidriks asus Leok, kes suutis edu ruudulise lipu langemiseni hoida. Teiseks sõitis end Roosiorg, kes kaotas ühe boksipeatusega palju aega ja proovis küll hiljem esimeseks tõusta, kuid tal jäi natuke puudu ja ta kaotas Leokile lõpuks ainult napid 4 sekundit, kolmandaks tulnud Triisa jäi aga võitjast juba 2 minutit. Esikuuikusse mahtusid veel lõpuks Elary Talu (KTM, Sõmerpalu MK), Park ja Haapsalus ülivõimsa võidu võtnud lätlane Edgars Šilinš (Husqvarna). Vilaski raskel liivarajal käis võistlemas ka üks vapper itaallane Stefano Chiussi, kes oli üldarvestuses 48. ja Enduro klassis 6.

Klasside arvestuses võitis E1 arvestuses Roosiorg, Šilinš ja Karl Saadi (KTM, Pärnu MC) ees. Eesti meistriks tuli aga Vilaskis 6nda koha saanud Kert Pääbo (Yamaha, Lääne MK, 62 punkti), hõbeda sai Saat (56 p) ja pronksi Tarvi Remmelgas (Kawasaki, Kagu MK), kes oli Vilaskis 4.

E2 parim oli Vilaskis Leok, kellele järgnesid Triisa ja Jaanus Koval (Honda, Viljandi VMK), hooaja kokkuvõttes saavutas esikoha Leok (80 p), teine on Triisa (68 p) ja kolmas lätlane Ugis Klimons (52 p), tema oli Vilaskis 4.

E3 esikolmiku moodustasid finaaletapil Talu, võistluse kiireima ringiaja teinud Park ja Priit Palatu (KTM, Sõmerpalu MK), Eesti meistritiitli sai kindlalt 74 punkti kogunud Talu, teise koha sai tänu finaaletapile Palatu (47 p), kes edestas Vilaskis 6nda koha saanud Egon Üprausi (Husqvarna, Stingray Extreme) 1 punktiga.

Enduro klassis võitis Vilaskis ülivõimsalt soomlane Toni Paakkinen (KTM), kes edastas lätlast Martins Vintersit (KTM) juba kahe ringiga, kolmandaks sõitis end Ragnar Valdstein (KTM, Karksi Racing Team). Eesti meistriks tuli kõik neli etappi võitnud Paakkinen maksimaalse 80 punktiga, teise koha sai finaaletapilt puudunud Toomas Triisa (Husqvarna, RedMoto Racing), kes kogus Valdsteiniga võrdselt 51 punkti.

Genry Arras (Husqvarna) võitis noorte 85cc klassi kihutamise lätlase Markuss Daniels Jauntiransi (TM) ja Kevin Soe (KTM, motoklubi K&K) ees. Hooaja parim oli aga Vilaskist puudunud Jörgen Matthias Talviku (KTM, Pärnu MC, 57 p), kellest Arras jäi maha 2 punktiga, pronksi sai viimasel etapil 4nda koha saanud Christofer Teder (KTM, Aave Spordiklubi, 42 p).

Veteran 40+ klassis oli teist etappi järjest parim Reio Engman (Yamaha, Lääne MK), teiseks sõitis end soomlane Petri Pohjamo (TM) ja kolmandaks Toivo Nikopensius (Yamaha, Paikuse MK), kellele sellest piisas, et 65 punktiga meistritiitel taskusse pista. Engman oli 57 punktiga teine ja Vilaskis 4nda koha saanud Aivo Rabbi (KTM, Paikuse MK, 50 p) kolmas.

Eakamate Seenior 50+ kiireim oli lätlane Ivars Stelle, kes edestas kaamaalast Ivars Mikelsonsi (mõlemad KTM) ja 65 punktiga Eesti karikavõistjaks tulnud Jüri Makarovit (Honda, Pärnu MC). Teise koha sai hooaja kokkuvõttes Jaanus Nuut (KTM, Stingray Extreme, 59 p) ja kolmanda Madis Pool (KTM, Pärnu MC, 50 p), Nuut oli Vilaskis selles klassis 5. ja Pool 7.

Harrastajate B klassis võidutses finaaletapil teisi konkurente vähemalt ringiga edestanud Tarmo Jaasi-Tamm (KTM, motoklubi K&K), kellele järgnesid Carl Mattias Räägel (Kawasaki, MX Racing Team) ja Avo Ärm (Yamaha, Kohila Motospordiklubi). Eesti hobi arvestuse karikavõitjaks tuli selles klassis tänu viimasele etapile Jaasi-Tamm (60 p), kes edestas Ärmi ainult 1 punktiga, hooaja kokkuvõttes kuulus kolmas koht Eero Passile (KTM, Audru MK, 33 p).

C klassis oli aga Vilaskis parim Rando Ilves (Kawasaki, motoklubi K&K), kellele järgnesid Reio Burket (Suzuki, Pärnu MC) ja Aimar Platais (Kawasaki, Tihemetsa MK), karika võitis omakorda Burket (74 p) Plataisi (56 p) ja Vilaskis 5nda koha saanud Timo Vackermanni (KTM, MX Racing Team, 48 p) ees.

Rando Puller (Honda, Pärnu MC) võitis Vilaskis Hobby 30+ Baltikumi arvestuses, teiseks sõitis end Koit Sööt ja kolmandaks lätlane Girts Dubavs (Husqvarna).

Naiste arvestuses võitis finaaletapi Johanna Saareke (Yamaha, Pärnu MC) eelmise etapi võitnud Kris Jalase (TM, Sõmerpalu MK) ja klubikaaslase Kaisa Mumma (Yamaha) ees. Eesti hobisarja karikavõitjaks tuli Saareke (75 p), Jalas (69 p) oli teine ja Mumma (56 p) kolmas.

Päeva ja hooaja lõpetas neljarattaliste poolteist tundi kestnud võidukihutamine, kus quadidel võttis kindla võidu Kevin Saar (Honda, Pärnu MC Catwees Honda Racing), kes kukkus avaringil liidrikohalt, kuid hoolimata sellest edestas lõpuks tänavusi quadide Team Estonia liikmeid Martin Filatovit (Honda, Kagu MK Catwees Honda Racing) 56 sekundiga ja alguses sõitu juhtunud, kuid seejärel tankimisel palju aega kaotanud Priit Järvlood (Kawasaki) juba ringiga. Eesti meistriks tuli Saar 55 punktiga, hõbeda sai Filatov (51 p) ja pronksi Vilaskis 4nda koha saanud Argo Abel (Yamaha, Kagu MK, 43 p).

Quad Harrastajate parim oli Vilaskis Raini Roomets (Yamaha, Quad MK), kes edestas Rainer Palut (Yamaha, Pärnu MC) ainult 1,8 sekundiga, kolmandaks tulnud Egert Normak (KTM) jäi võitjale alla juba ühe ringiga. Eesti karikavõitjaks tuli kindlalt Palu (74 p), kellele järgnesid Normak (49 p) ja Vilaski 7s mees Janek Vernik (Yamaha, Motobox RT), kes kogus neljandaks jäänud Roometsaga võrdselt 46 punkti.

ATV-de arvestuses võitis teise etapi järjest Tanel Veerpalu (Can-Am, Motobox RT), kellele teiseks tulnud Kalev Kõivsaar (Can-Am) kaotas ainult 8 sekundiga. Lennart Kiivit (Can-Am) sõitis end kolmandaks, kuid tema jäi võitjast juba ringi kaugusele. Hooaja kokkuvõttes pälvis Eesti karikavõidu kindlalt Veerpalu (68 p), kellele järgnesid Kõivsaar (45 p) ja Kiivit (32 p).

Vilaski võistlusega tõmmati ühtlasi ka tänavustele Eesti motospordi suvistele tiitlivõistlustele joon alla ning parimad saavad oma autasud kätte 14. novembril Rock Cafes toimuval Eesti Mootorrattaspordi Föderatsiooni pidulikul hooaja lõpetamisel.