Võrtsjärve ääres algas kohalik endurohooaeg

Rannar Uusna. Foto: Ingmar Eriste
Laupäeval ja pühapäeval sõideti Võrtsjärve ääres kaks töist võistluspäeva, kus erinevatel klassidel tuli läbida erinev arv 70 kilomeetriseid ringe, mis sisaldasid esmakordselt selle võistluse ajaloos nelja katset: kahte enduro ning ühte krossi ja ühte ekstreemkatset.

Enduro Eesti ja Balti meistrivõistluste punkte jagati klassidele Enduro 1, Enduro 2, Enduro 3 ja Seeniorid 40+ ning karikavõistluste arvestuses osalesid Junior, Hobby, Beginners C, Veterans 50+, ATV/Quad. Esmakordselt oli võistlusel ka lisaklass Ässad, ehk seal sõitsid väga vähe enduroga tutvust teinud võistlejad, kes sõitsid kummalgi päeval ainult ühe ringi.

Üldarvestuses sõitis kummalgi päeval välja kiireima koguaja maailmameistrivõistlustel osalev Rannar Uusna (KTM, KTM Racing Team Eesti), kes võitis ühtlasi E2 masinaklassi. Mõlemal päeval oli Uusna järel teine eelmisel aastal sama klassi Võrtsjärve ääres võitnud Martin Leok (KTM, Sõmerpalu MK), avapäeval kaotas ta Uusnale minuti ja 40 sekundit ning teisel minuti ja 4 sekundit. Laupäeval sai selles klassis kolmanda koha soomlane Markus Michelsson (KTM), kes jäi Leokist 11 sekundit ning pühapäeval oli kolmas leedulane Arunas Gelažninkas (KTM), tema kaotas Leokile 45 sekundiga. Uusna kogus kahe päeva peale 40, Leok 34 ja Gelažninkas 28 punkti.

E1 klassis oli avapäeval parim soomlane Niko Aitta (KTM), kes edestas kaasmaalast Jaakko Överstit (KTM) napi seitsme sekundiga. Kolmandaks sõitis end Priit Biene (Husqvarna, RedMoto RC), tema jäi võitjast 40 sekundit. Teisel päeval näitas aga parimat koguaeg Biene, Aitta jäi eestlasest 13 ja Översti pea 40 sekundit. Kahe päeva kokkuvõttes oli parim Aitta (37 p), teine Biene (35 p) ja kolmas Översti (32 p).

Masinaklassis võitis mõlemal päeval Sõmerpalu motoklubi sõitja Elary Talu (KTM) lätlase Lauris Ermanise (Husqvarna) ees. Avapäeval jäi lõunanaaber Talule alla 56 ja teisel päeval 48 sekundiga. Laupäeval sai kolmanda koha Talu tiimikaaslane Priit Palatu (KTM), kes jäi Ermanisest minuti ja 5 sekundit. Eile sai aga kolmanda koha avapäeval katkestanud Urmas Põldma (Beta, RedMoto RC), tema jäi Ermanisest 40 sekundit. Kokkuvõttes oli seega parim Talu (40 p), teine Ermanis (34 p) ja kolmas eile neljanda koha saanud Palatu (28 p).

Seeniorite klassis edestas soomlane Marko Laaksonen (Yamaha) mõlemal päeval meie endurolegendi Toivo Nikopensiust (Yamaha, Paikuse MK, 34 p) ning võttis maksimumpunktidega (40 p) etapivõidu. Kolmanda koha sai lätlane Einars Vinters (28 p), kes oli avapäeval neljas, kuid eile kolmas.

Harrastajate parim oli eelmise aasta kolmas mees Sander Luiga (KTM, Tartu Enduro Klubi, 40 p), kes võitis mõlemad päevad Timo Hermlini (KTM, Sõmerpalu MK, 34 p) ja klubikaaslase Tajo Andressoo (Husqvarna, 30 p) ees.

Algajates oli mõlemal päeval kiireim Janar Säärits (KTM, 40 p) Tartu Enduro Klubist, kellele järgnes kummalgi päeval eelmise aasta sama arvestuse kiireim Tavo Anderssoo (KTM, 34 p). Kolmanda koha sai avapäeva kaheksas, kuid eile kolmas olnud Margus Ots (Gas Gas, Gas Gas MK, 23 p).

Veteran 50 klassis läks kolmikvõit Soome, kui parimaks osutus taas ka eelmisel kevadel Võrtsjärve ääres võidutsenud Karri Tikkanen (KTM, 40 p), kes edestas mõlemal päeval Pekka Sointulat (34 p). Laupäeval viies ja eile kolmas olnud Mika Vuori (Beta, 26 p) oli kahe päeva kokkuvõttes poodiumi madalaimal astmel.

Juuniorite arvestuses läbis raske raja kõige kiiremini avapäeval Jaanus Hugo Ermits (Beta, Viljandi VMK), kellele järgnesid Reio Timmi (KTM, Sõmerpalu MK) ja soomlane Jere Loven (KTM). Eile oli aga nobedaim Timmi Ermitsa ja Loveni ees, mille tulemusena võttis Timmi ka etapivõidu.

ATV-de klassis võidutses Margus Malkus (Can-Am), kes oli laupäeval Tamur Vankeri (Can-Am, Freetime Racing) järel teine, kuid eile suutis Vakerist nobedam olla. Mõlemal päeval oli kolmas Ott Reinaas (Kawasaki) Kohila Motospordiklubist.

Ässade klassis edestas Kaarel Hääl (Sõmerpalu MK) kummalgi päeval Tanel Uigat (KTM). Kolmanda koha sai laupäeval neljas ja eile kolmas olnud soomlane Iikka Buss (Beta).

Enduro Eesti ja Balti meistrivõistluste teine etapp toimub juba kahe nädala pärast 16.-17. mail Paikusel.