Kardisõidu Rotaxi MK-võistlused: neli eestlast võitleb finaalipääsu pärast

Jüri Vips. Foto: Toomas Vabamäe
Kardisõidu Rotaxi maailma karikavõistluste (RMCGF) kolmandal päeval peeti kõigis klassides kaks esimest eelsõitu. Ehkki ilmaennustus lubas pärastlõunaks sadu, püsis ilm kuiv ja Lucas Guerrero kardiraja asfaldile langesid vaid üksikud piisad.

Eestlastel kulgesid eelsõidud vahelduva eduga. Meie parimana sai Jüri Vips klassi Rotax Junior eelsõitudes 12. ja 5. koha. Ka RMCGFi debütant Sten Dorian Piirimägi võib rahule jääda: klassis Rotax DD2 lõpetas ta oma eelsõidud 8. ja 11. kohaga.

Meie kahel Rotax Juniori sõitjal kujunes võistluspäev kardinaalselt erinevaks. Esimeses eelsõidus takerdus Jüri Vips avaringil ja lõpetas selle alles 26. kohal. Edasi aga liikus ta nagu kuum nuga läbi või ja oli finišilipu langemise ajaks tõusnud 12. kohale. Teises sõidus tegi Jüri 9. kohalt korraliku stardi ja oli eelviimaseks ringiks võidelnud end kolmandaks. Ent siis andis tunda, et tema kardi mootor on heal juhul keskpärane ning viimase kurvi ja finišijoone vahel läks kaks konkurenti mööda – viies koht. Finaalipääs on Jüril sama hästi kui kindel.

Kaspar Korjusel algas esimene sõit halvasti – üks kaasvõistleja „abistas“ teda pisut ja juba teises kurvis näitas Kaspari kardi nina vales suunas. Piruett kukutas ta viimasele ehk 36. kohale, kuid Kaspar ei heitnud meelt, püüdis võistlejaterivi saba kiiresti kinni ja hakkas vapralt ettepoole trügima. Lõpuprotokolli läks tal kirja 23. koht. Teises sõidus tegi Kaspar aga päeva ilmselt uhkeima õhulennu, kui ühe konkurendi kart tal järsku poolpõiki tee peal oli ja otsasõitu polnud võimalik vältida. Juhtus see ikka samas teises kurvis. Kaspari kart jäi maandumisel üllatuslikult enam-vähem terveks, paraku tuli kett maha – katkestamine ja 33. koht protokollis.

Meie kogenuim, juba kaheksandat korda RMCGFil võistlev Aavo Talvar alustas päeva hästi, lõpetades oma esimese eelsõidu klassis Rotax Max kuuenda kohaga. Teises sõidus aga põrutas iirlane Gary Donnelly Aavole juba teises kurvis – kus siis veel?! – tagant sisse ning lükkas ta „põllule“. Äärmiselt niru mootori tõttu ei õnnestunud Aavol enam suurt midagi päästa, kuid 20. koht säilitab siiski reaalsed lootused otse finaalsõitudesse jõuda.

Seevastu tema „klassikaaslasel“ Kairo Kivil läksid mõlemad eelsõidud täielikult aia taha ja sugugi mitte omal süül. Esimeses sõidus tekkis avakurvis suur külakuhi. Kairo loovis sealt osavalt mööda, kui üks kannatamatu konkurent talle täie hooga tagant otsa lendas – katkestamine. Teises sõidus suutis Kairo esimestel ringidel tekkinud avariisid vältida ja tõusis esikümne piirimaile, kui temagi asfaldilt minema läkitati. Kairo ei jätnud jonni ja üritas kaotatut tagasi teha, kuid teine kokkupõrge kustutas viimasegi lootuse finaali pääseda. Isegi lohutussõitu jõudmine oleks 34. ja 33. koha järel suursaavutus.

Priit Sei esimene eelsõit Rotax Mastersis oli ilmselt päeva kõige ohvriterohkem. Esimesel ringil toimunud avariides katkestas üheksa sõitjat 36st startinust ja kogu rajale pandi välja kollased lipud. Kui sõit jälle vabaks lasti, oli 8-ringilisest distantsist järele jäänud veel kolm. Priit hoidis end probleemidest eemal ja lõpetas 14. kohaga. Teises sõidus üritas ta samuti kasutada taktikat „tasa sõuad, kaugemale jõuad“, kuid seekord jäi lõpptulemuseks 20. koht. „Olin ise natuke liiga pehmo,“ tunnistas piloot enesekriitiliselt. Ent temalgi on head väljavaated otse finaali pääseda. Et oleks võinud ka palju halvemini minna, näitab lätlaste bilanss: kolme Masters-klassi sõitja kuue stardi parimaks tulemuseks jäi üks 30. koht.

Kindlasti võib päeva kordaläinuks lugada Sten Dorian Piirimägi. Õnnestunud start Rotax DD2 esimeses eelsõidus andis talle paraja portsu enesekindlust ja finišisse jõudis Sten kaheksandana. Ka teises eelsõidus hoidis ta pikka aega kaheksandat kohta, kuid siis lõid välja vähesed võistluskogemused DD2-klassi kardiga ning lõpptulemuseks jäi 11. koht. Kõigi märkide järgi peaks Stenil finaalipilet sellega praktiliselt taskus olema.

Lähinaabrite tegemistest veel nii palju, et leedulane Rokas Baciuška õigustas treeningute ja kvalifikatsiooniga omandatud favoriidistaatust. Täna võitis ta Rotax Juniori esimese eelsõidu ja oli teises sõidus teine.

Homme hommikupoolikul peetakse Valencias viimased eelsõidud. Eelsõitudes kogutud kohapunktide alusel pääsevad 28 paremat otse finaalsõitudesse. Järgmised 34 saavad sinna pääsu üritada veel reede pärastlõunal lohutussõidus, kust kuus paremat edasi võistlema lubatakse. Finaalsõidud – eelfinaal ja finaal – toimuvad aga laupäeval.

Kui seni on päevasel ajal Valencias ilm kuivana püsinud, siis reedel peaks kogu päeva kergelt sadama, laupäevaks aga on praeguse seisuga oodata lausvihma.

Ajavõtt reaalajas ja tulemused: lt2014.kart-data.com/RGF

TV-ülekanne: rgf-2014.kart-data.com