Martin Leok võidutses Paikuse endurol

Martin Leok. Foto: Rauno Kais
Lõppenud nädalavahetusel sõideti Paikusel traditsiooniline endurovõistlus, mis oli Eesti meistrivõistluste teiseks etapiks. Lisaks jagati seal ka Balti ja ka Leedu meistrivõistluste punkte.

Hoolimata sajusest ilmaprognoosist sõideti võistlus ilusa ilmaga ning vihma hakkas sadama alles eilsel autasustamise tseremoonial. See ei tähendanud aga seda, et rada oleks kuiv olnud ning võistlejatel tuli võistelda ikkagi korraliku mudaga, kuna rada kulges osaliselt turbapinnasel ja ka eelnevalt oli vihm osa rajast korralikult läbi leotanud.

Samal ajal, kui Martin Leoki vend Aigar tegi Portugali MM-etapil mehetagusid, alustas noorem Leok võidukalt kodumaal. Nimelt oli avaetapil teise koha saanud Martin Leok (KTM, Sõmerpalu MK) Paikusel parim nii üldarvestuses kui ka E2 klassis. Absoluudis järgnesid talle Toomas Triisa (Husqvarna, RedMoto RC) ja lätlane Edgars Silinš (Husqvarna), Triisa kaotas Leokile kahe päeva koguajas 13 ja Silinš 35 sekundiga. Üldarvestuses sõitsid end esikuuikusse veel Priit Biene (Husqvarna, RedMoto RC), soomlane Niko Aitta (KTM) ja Elary Talu (KTM, Sõmerpalu MK).

E1 klassis oli kahe päeva kokkuvõttes parim Silinš (37 p), kes võitis esimesel päeval ja oli eile Biene järel teine. Laupäeval neljanda koha saanud Biene kogus 33 punkti ja oli teine ning poodiumi madalaimale astmele tõusis kummalgi päeval kolmanda koha saanud Aitta (30 p). E2 arvestuses oli parim aga avapäeval kiireim olnud, kuid eile Triisale alla vandunud Leok (37 p). Laupäeval kolmas olnud Triisa sai 35 punktiga teise koha ning kolmas koht kuulus soomlasele Markus Michelssonile (KTM), tema oli laupäeval teine ja eile kolmas. E3-s oli sarnaselt avaetapile parim Talu, kes sai Paikusel avapäeval lätlase Lauris Ermanise (Husqvarna) järel teise koha, kuid oli eile kiireim. Ermanis oli jällegi eile teine ja kogus Taluga võrdselt 37 punkti. Poodiumi madalaimale astmele astus kahe päeva kokkuvõttes mõlemad päevad kolmandana lõpetanud Tõnu Kallast (KTM, Paikuse MK).

Seeniorid 40+ klassis ei leidunud vastast Paikuse motoklubi legendile Toivo Nikopensiusele (Yamaha, 40 punkti), kes oli kiireim mõlemal päeval. Teiseks sõitis end kokkuvõttes nimekas lätlane Einars Vinters (KTM), kes oli laupäeval Egon Üprausi (Husqvarna, Stingray Extreme SK) järel kolmas, kuid eile viimatinimetatust kiirem, seega mõlemad sõitjad kogusid võrdselt 32 punkti, kuid tänu eilsele tulemusele oli lätlane parem. Veteranide 50+ arvestuses võidutses kummalgi päeval soomlane Karri Tikkanen (KTM, 40 p), teise koha sai võitja kaasmaalane Pekka Sointula (Honda, 28 p) ja kolmanda lätlane Janis Kalninš (Husqvarna, 27 p). Hobby arvestuses võttis mõlemalt päevalt suurimad punktid Sõmerpalu motoklubi sõitja Timo Hermlin (KTM, 40 p). Avapäeva kolmanda ja eilse teise koha eest sai teise koha Jarko Metsis (KTM, RedMoto RC, 32 p) ning poodiumi madalaimale astmele tõusis mõlemad päevad neljandana lõpetanud Rene Jerbach (Husqvarna, RedMoto RC, 26 p). Harrastajate parim oli aga kummalgi päeval Risto Härm (Viljandi VMK, 40 p). Janar Säärits (KTM, Tartu Enduro Klubi) ja Ain Musting (RedMoto RC) jagasid eile ja üleeile teised ja kolmandad kohad ning kogusid võrdselt 32 punkti. Tänu eilsele teisele kohale oli ka Säärits kokkuvõttes teine ja Musting kolmas. Juuniorites osutus kiireimaks meie põhjanaaber Joel Kolehmainen (KTM, 40 p), kes oli parim mõlemal päeval. Tänu eilsele teisele kohale sai ka kokkuvõttes sama koha Reio Timmi (KTM, Sõmerpalu MK), kes oli laupäeval kolmas. Toona teise koha saanud Jaanus Hugo Ermits (Beta, Viljandi VMK) oli eile kolmas ja samal kohal ka kokku. Mõlemad eestlased kogusid võrdselt 32 punkti.

Väga raskel rajal käis võistlemas ka kaks vaprat kaunima soo esindajat ja seal edestas soomlanna Annamaria Karikuusi (Yamaha) kummalgi päeval oma kaasmaalannat Esmeralda Vesterineni (Suzuki).

ATV-d ja Quadid võistlesid samuti Paikusel ning mudasel ja raskel rajal osutus mõlemal päeval kiireimaks Margus Malkus (Can-Am, 40 p), kellele järgnes nii eile kui üleeile Tamur Vanker (Can-Am, Freetime Racing, 34 p). Kolmandaks tuli ainsa quadiga rajal olnud leedulane Grigorijus Grebliunas (Suzuki, 28 p), tema oli laupäeval neljas ja eile kolmas.

Eesti enduro meistrivõistlused jätkuvad nüüd alles sügisel, kuid endurosprindi Eesti karikavõistlused algavad juba sellel laupäeval atraktiivse Jõelähtme võistlusega, mis toimub endise Võerdla karjääri territooriumil.