Mikk Maaten – FIA Põhja-Euroopa tsooni meister!

Mikk Maaten. Foto: Toomas Vabamäe
Eesti autoringrajasõitja Mikk Maaten saavutas võitis koos tiimikaaslastega FIA Põhja-Euroopa tsooni (NEZ) meistritiitli kestvussõidus klassis A3000+T.

Riias peetud võistlusele Riga Summer Race, kus selgitati NEZ-i meister kestvussõidus, tuli kohale tavapärastest tugevam võistlejate koosseis. Leedu tiimi GSR Motorsport esindav Mikk Maaten koos leedulastest tiimikaaslaste Ernesta Globytė ja Mindaugas Boguševičiusega lõpetas kuuetunnise võidusõidu üldarvestuses teisel kohal, kuid teenis meistritiitli klassis A3000+T. Nende #5 Volkswagen Golf GTI TCR oli veel kaks ringi enne finišit liider, kuid lõpuks pääses Skuba Racingu ligi kaks korda võimsam #92 BMW M3 V8 siiski mööda. Kõik ülejäänud konkurendid olid rohkem kui kolm ringi maas.

Kvalifikatsioonis kolmanda stardipositsiooni teeninud Mikk hoidis sõidu esimesel tunnil neljandat kohta ja püüdis rehvidega põrgukuumuses võimalikut säästlikut ringi käia. Tiimi taktika nägigi ette boksipeatusega võimalikut kaua oodata ja see tasus ära. Mikk keeras boski just hetkel, mil kogu rajal pandi välja kollased lipud. Kiire boksipeatus tõstis #5 GSR Motorsport Volkswageni juhtima ning Mindaugas suutis vahet jälitajatega isegi kasvatada. Siis aga hakkas sadama ning palju ei puudunud, et kolmandat vahetust sõitnud Ernesta oleks kõigile kaasvõistlejaile ringi sisse teinud. Sadu aga muutus nii tugevaks, et rajale kutsuti turvaauto ja see nullis #5 Volkswageni pooleteiseminutilise edu. Kui rada kuivama hakkas, pääses võimsamate autode jõud jälle maksvusele ning #5 Volkswagen jäi #92 BMWst juba ligi minutiga maha. Siis aga tuli avarii tõttu rajale turvaauto ning tänu sellele jõudis #5 Volkswagen uuesti liidrile kannule. Kuna #92 BMW pidi ühe korra rohkem tankima, tõusis Ernesta viimases vahetuses isegi liidriks. Kaks ringi enne lõppu jõudis #92 BMW talle siiski järele ja pärast kokkupõrget pääses ka mööda. Žürii leidis, et tegu oli siiski võistlusolukorraga, keegi karistada ei saanud ja tulemused jäid jõusse.

Mikk Maaten: „Võitmiseks oleks meil olnud vaja 250 või 300 hobujõudu rohkem! Tegelikult ei plaaninud me üldse Skuba Racingu BMWga võidu sõita, me plaanisime, et ta läheb katki nagu tavaliselt. Seekord ei läinud. Aga ega me ei lootnudki nendega võidelda, senikaua, kuni nad liiguvad. Nii et tegelikult polnud paremat tulemust oodatagi.

Esimese boksipeatuse ajastamisega meil tõesti vedas, aga pikamaasõit selline ongi, siin juhtub nii palju asju. Järgmise turvaautoga vedas jälle Skuba Racingul, teise turvaautoga uuesti meil. Rohkem vihma oleks meile ka meeldinud, Ernesta oli siis nii kiire, et keegi ei saanud näolegi ja mina olin niiskel rajal ka Skubast kiirem, aga kuivaga läks raskeks. Tulemusega olen kindlasti rahul, sellist tulemust, et me Skuba BMWga rajal võistlema hakkame, me ei lootnud. Üldesikohast jäi napilt puudu, aga omas klassis olime ju kindalt võitjad.“

Riga Summer Race oli ka kolmas etapp Baltimaade kestvussõidu meistrivõistlustel (BEC). #5 GSR Motorsport Volkswagen Golf GTI TCR hoiab seal teist kohta. Liider #58 Rotoma Racing BMW on kolme etapiga kogunud 10 punkti rohkem (mitteametlikud andmed, ametlikke tulemusi pole veel avaldatud), seekord lõpetasid nad kolmandana.

Tänavune BEC on neljaetapiline sari, Riias sõidetakse 12. mai, 9. juunil ja 18. augustil ning lõpuetapp toimub Pärnus 22. septembril.