Millal võib talverehvid alla panna?

Talv ei alga ega lõppe kuupäeva järgi ning sellega on arvestatud ka autoomanikele tarvilikke juhiseid koostades. Just seetõttu leiabki seadusest kaks daatumit: millal võib talverehvid alla panna ja millal peab seda tegema. 1. detsembrist kuni 1. märtsini on ajavahemik, millal on talverehvid kohustuslikud.  Vajaduse või soovi korral võib talverehvid kasutusele võtta alates 15. oktoobrist. Aga ka siin pole kõik must-valge.

Miks on oluline teada, millal võib talverehvid alla panna?

Lamellrehvide üheks suureks eeliseks on see, et neid võib kasutada ka aasta läbi ehk see, millal vahetada suverehvid talverehvide vastu ning tagasi, ei ole sedavõrd tähtis. Ent naastrehvide kasutaja peab hoolega jälgima, millal võib talverehvid alla panna ja millal on tarvilik need suverehvide vastu vahetada. Kuigi mõlemad rehvitüübid sobivad talviseks kasutamiseks, siis suvistes oludes käituvad need kardinaalselt erinevalt.

Suvisel ajal, kui pole tarvis naastrehvide head haarduvust ja seeläbi loodavat turvalisust, on nende kasutamine tõeliselt kahjulik. Jah, teekatet kahjustavad mingil määral kõik rehvid, aga naastrehvid kerkivad selgelt esile. Kahjulik pole see üksnes keskkonnale, vaid naastrehvide suvel kasutamine tähendab pikemat pidurdusteekonda, rohkem mürareostust ja suuremat kütusekulu.

Mõtle sellele, kus sa sõidad

Lamellrehvide omanikel on tarvis jälgida aastast läbisõitu. Kui juba suvise läbisõidu number kerib 5000 km ligi, peaks kaaluma eraldi suve- ja talverehvide kasutamist, sest lamellid kuluvad muidu liiga kiiresti. Lisaks mõelda sellele, kus liigutakse. Lamellrehvid on paremaks valikuks linnas elajatele ja üldiselt suurtel hästi hooldatud maanteedel sõitmiseks, vähem hooldatud ja jäistel teedel pole aga naastrehvile vastast.

Kes plaanib autoga kõvasti reisida, peab tähelepanu pöörama ka teiste riikide seadusandlusele. Naastrehvide kasutamine Euroopas on piiratud ja on riike, kus on lubatud vaid keskkonnale sõbralikumad lamellrehvid. Õnneks saab lamellrehve soetada ka mugavalt Kaup24 või Hansapost veebipoest, nii et reisid ei jää kindlasti tegemata.

Vaata ikka ka aknast välja

Ja just naastudega talverehvid on need, mille kohta kehtib see, millal võib talverehvid alla panna. Kuupäeva ning lume ja jää ilmumise kõrval tasub silma peal hoida temperatuuripügalal. Küsides rehvitootjatelt, millal võib talverehvid alla panna, siis nende soovitus on talverehvid paigaldada siis, kui päeva keskmine temperatuur langeb alla 7 kraadi.

Aga isegi siin võib ette tulla erandeid. Juhtub sedagi, et soe oktoober pöörab järsku külmaks ja tuleb lume ning tuisuga ehk rehvid on vaja ära vahetada juba enne kuupäeva kukkumist. Sellisel juhul pole muidugi vaja trahvi karta, sest ohutus on ennekõike.

Õigel ajal uus jooks alla

Kõik, mida kasutatakse, ka kulub, seega pole ka rehvid igavesed. Üldiselt on naastrehvid pikema elueaga ja uue kvaliteetse rehvipaariga saab mitu hooaega läbi. Et panna täpselt paika, millal vaja soetada uued rehvid, tuleb silma peal hoida rehvide üldisel kulumisel, mustri jääksügavusel ning rehvide vanusel.

Talverehvide minimaalne lubatud mustri jääksügavus on 3 mm, aga soovitatakse kasutada siiski rehve, mille jääksügavus oleks vähemalt 5 mm. Kui jääksügavust justkui on, ent rehvid on üle viie aasta vanad, tasuks need puhtalt vanuse tõttu juba välja vahetada.

Loodetavasti on nüüd veidi selgem, millal võib talverehvid alla panna ja millised talverehvid valida ning saad suunduda ostu tegema, et talv turvaliselt saabuks.